Wireless LAN Controller (WLC)

Wireless LAN Controller (WLC)ile Multiple SSID

Merhaba,

Bu makalede Cisco Wireless LAN Controller ile AIR-LAP521G-E-K9 Access Point Kurulumu ve multi-SSID hakkında giriş düzeyinde bilgi vermeye çalışacağım.Umarım zaman ayıranlara yardımcı olur.

Wireless Lan Controller Access Pointleri yönetmek ve Konfigre etmek için kullanılan bir yönetim cihazıdır üzerindeki IOS standart Router Switch’lerden farklılık gösterir benzer ve farklı komutları vardır. Access Point olarak seçtiğimiz LAP (Light Access Point) ler ise üzerlerde IOS barındırmaz Lwapp (Lightweight Access Point Protokol) içeren bir imaj ile çalışırlar.

Benim konfigüre edeceğim Wireless LAN Controller (WLC) ; üzerinde 5.2.193.0 firmware bulunan aynı anda 12 cihazı yönetebilen Cisco 500 Serisi WLC Controller

Kuracağım topolojide 3 adet SSID olacak ve bunlar farklı vlanlar üzerinden ağa dahil olacak.Böylelikle hem broadcast trafiğini azaltmış hemde kendi ağımızı Voip ve Misafir ağlarından güvenliği sağlamış olacağız.Ayrıca Voip VLAN‘ı üzerinde Quality of Service (QoS) de sağlayabiliriz.Ben SSID leri oluşturayım gerisi sizin hayal gücünüze kalmış .)

Wireless LAN Controller (WLC) Konfigürasyonu

Şuan elimde Catalyst Switch olmadığı için Switch Konfigurasyonu kısmını anlatamayacağım.zaten o kısım buradan çok farklı bilinmesi gereken sadece WLC nin Switche bağlı Portunun Trunk yapılması.

WLC’nin sadece 1. Portunu , Access Point ve bilgisayarda switche bağlandıktan sonra ip adresimi WLC’nin Default IP ‘si (192.168.1.1) ile aynı Subnetten ip vererek tarayıcıdan WLC ara yüzüne ulaştık.

 

Hemen interface sekmesi ayarlamaları ile başlayalım.Görüldüğü gibi burada 3 adet default interface karşımıza çıkıyor.Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirse ;

Management Interface
İsmindende anlaşıldığı gibi yönetim interfaceidir.Yönetim bilgisayarı ve WLC arasındaki bağlantı için kullanılır.Gerekirse backup(yedekleme)portu olarakta kullanılabilir.WLC üzerinde genellikle 1.porta bağlanır
Ap-manager Interface
Lap ile WLC arasındaki layer3 haberleşme için kullanılır.Üzerinde Birden fazla ap-maneger interfacei tanımlanabilir.Bu interfacein ip adresi WLC ile LAP arasında layer3 veri akışını sağlayan bir tünel olarak düşünülebilir.

>>Ap-manager ile management interfacelerinde aynı subnette dahil farklı ip adresleri tanımlanmalıdır!

Şimdi Default-interfacelerin ip adreslerini atayalım Ben daha önce tanımladığım için şekildeki gibi gözüküyor.Interface namelere tıklayarak tanımlayabilirsiniz

Default interfaceler tanımlandıktan sonra New sekmesine tıklayarak kendi interfacelerimizi oluşturmaya başlıyoruz.Interface ismi ve VLAN id ‘sini yazdıktan sonra ip adresi tanımlamaları yapılmalıdır.

Benzer şekilde topolojimize uygun 3 adet interface ve VLAN larıda oluşturdum.

SSID leri oluşturmaya Wireless ağlarda gözükecek isim olan SSID yi yazıp herhangi bir ID no ile ilişkilendirdikten sonra kaydediyoruz.

Burada  Status durumunu Enable yapınca yayın <dİger ağ> şeklinde yapılamaya başlanacak , Broadcast SSID işaretlenirse SSID ismi ile yayınlanır.  İnterface kısmından SSID nin dahil olacağı interdacei seçiyoruz ben konuk için interkonuk u seçtim tabiî ki.

Security sekmesinden Ağ şifrelemesini yapıyoruz ben WPA2- AES ile Şifreledim.

VLAN ve interface kısmı bu kadar LAP ayarlarına geçmeden önce sol üst köşeden konfigrasyonu kaydedelim.
Wellcome screene baktığımza oluşturulan SSIDleri görebiliyoruz
Access Point summryden anlaşıldığı gibi Acces Point şuan çalışmıyor.Cihaz üstündeki ledlerin sarı-turuncu yanması WLC-AP haberleşmesinin yapılamaması demektir.

WLC cihazların Access Point leri bulmasi için ya consoledan Access Point ‘e ulaşıp statik IP vereceğiz yada WLC üzerinde çalışan bir DHCP Serverdan ip dağıtımı yapacağız. DHCP kısmı daha kolay olduğu için WLC üzerinde DHCP Serverı kuralım.

DHCP Server ayarları yapıldıktan sonra  WLC  nin Acces Point i bulmasını bekliyoruz bu 1-2 dk sürebilir. Access Point bağlandıktan sonra üzerindeki ledin sabit yeşil yanması lazım.  Zaten wellcome screende de bağlantıyı görebiliyoruz.

Bu makale ile Wireless LAN Controller (WLC) hakkında giriş seviyesinde bilgi vererek Çoklu SSID oluşturmayı anlatmaya çalıştım.Bu kısımdan sonra bazı detaylar var tabiki Cisco Data Sheetleri incleyerek daha geniş bilgi edinebilirisiniz.
Saygılarımla,

Yazar : Kaan Dağlı

3 comments

 1. Asım dedi ki:

  elinize sağlık teşekkürler.

 2. Hakan Meydan dedi ki:

  Açıklayıcı bir makale olmuş teşekkürler eline sağlık.

 3. rüştü dedi ki:

  merhaba,

  aynı ortamda çalışan access pointlerin ayarlarında , client ın sinyali değişince bir diğer access point geçmesi için gereken ayarı nasıl yapabiliriz.

  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir