CCIE ‘lere Göre Gelecegin Teknolojisi (Security , Virtualization ve TelePresence)

CCIE ‘lere Göre Gelecegin Teknolojisi (Security , Virtualization ve TelePresence)

Cisco Systems endüstriye yön veren CCIE sertifikali uzmanlari arasinda yapilan araştirmanin sonuçlarina göre önümüzdeki 5 yillik süreçte sektöre en çok damgasini vuracak teknolojinin Virtualization (sanallaştirma) olacagini ortaya koydu. Sanallaştirmanin ardindan güvenlik ve işbirligi teknolojileri ön plana çikiyor

Cisco, 15 yili aşkin süredir verilen CCIE (Cisco Certificated Internetworking Expert) sertifikasina sahip uzmanlar arasinda gerçekleştirilen araştirma ile önümüzdeki 5 yil içerisinde dijital altyapilarin nasil şekillenecegini ortaya koydu. Stratejik araştirma şirketi Illuminas tarafindan ag endüstrisindeki en yetkin ve güvenilir bilgi teknolojisi profesyonelleri arasinda yapilan bu araştirma, Cisco’nun 25’inci kuruluş yildönümü kutlamalari kapsaminda yer aliyor.

Farkli sektörlerde faaliyet gösteren Fortune 500 şirketlerinin yani sira küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalişan 970 CCIE sertifikasi sahibi uzmanin katildigi bu araştirma, toplam 79 ülkede gerçekleştirildi. Araştirma sonuçlarina göre sanallaştirma, güvenlik ve risk yönetimi, tümleşik iletişim, video ile gerçek zamanli işbirligi gibi teknolojiler, yakin gelecekte öne çikan egilimler olarak göze çarpiyor.

Virtualization (Sanallaştirma) hizla yayginlaşacak
Araştirmaya katilan CCIE sertifikasi sahibi uzmanlarin üçte ikisinden fazlasi, önümüzdeki 5 yil içerisinde en çok yatirim yapilacak alanin sanallaştirma olacagini düşünüyor. Operasyonel etkinligi artiran ve yönetimi kolaylaştiran sanallaştirma, BT maliyetlerinin azaltilmasina odaklanilacak olan sektörün en önemli gündem maddesi olacak. Uzmanlar, özellikle enerji ve yer kullanimi açisindan kurumlara büyük avantaj saglayan sanallaştirma çözümlerine hizli bir geçiş yaşanacagina dikkat çekiyor.

Security (Güvenlik) ihtiyaci artacak
Aglari tehdit eden iç ve diş güvenlik ihlallerinin en kritik konulardan biri olacagina dikkat çeken uzmanlar, önümüzdeki 3 ila 5 yillik süreçte güvenlik ve risk yönetimine yönelik ihtiyacin giderek artacagini belirtiyor. Araştirmaya katilanlarin yüzde 64’ü güvenlik ve risk yönetimi konularina hakim uzman gereksiniminin artacagini kaydediyor. Kurumlarin işbirligi teknolojilerini yogun biçimde kullanmaya başlamasiyla birlikte  Ağ güvenligi (Network Security) , bilgi teknolojileri (BT) stratejilerinin en kritik parçalarindan biri olmaya devam edecek.

Video yeni trend olacak (TelePresence)
Araştirmaya katilan uzmanlarin dikkat çektigi bir diger konu ise video ve tümleşik iletişim çözümlerini kapsayan işbirligi teknolojilerine yönelik talebin giderek artacak olmasi. Katilimcilarin yüzde 52’si Cisco TelePresence gibi gerçek zamanli video çözümlerinin en önemli açilimlardan biri olacagina inaniyor. Çevreye duyarlilik açisindan da işbirligi teknolojilerinin ön plana çikacagina işaret eden uzmanlar bu noktada ag üzerindeki video kullaniminin artacagini belirtiyorlar. Nitekim araştirmaya katilan uzmanlarin yüzde 25’i önümüzdeki 5 yillik süreçte videonun en önemli ag trendlerinden biri olacagini düşünüyor.

Yapilan araştirmada dünyanin önde gelen bilgi teknolojileri uzmanlarinin ag teknolojilerinin gelecegine işik tutugunu ifade eden [email protected] Genel Müdürü Jeanne Beliveau-Dunn, “CCIE sertifikasina sahip olan uzmanlar, ag konusundaki derin bilgileri ve imza attiklari başarili projeler sayesinde sektörde büyük itibar görüyor. Bilişim sektörünün bu öncü uzmanlari, sürekli geliştirdikleri yetkinlikleri ve artan vizyonlari ile dünyadaki ag teknolojilerinin gelişimine yön veriyor” diyor.

CCIE Sertifikasyonu Hakkinda:

* Cisco dünya çapinda uzmanlar yetiştirmek için CCIE sertifikasyon programini 1993 yilinda başlatti. Günümüzde CCIE sertifikali uzmanlar, ag mühendisligi becerileri ile Cisco ürün ve hizmetleri konusundaki yetkinlikleri nedeniyle büyük itibar görüyor.
* CCIE sertifikasina sahip olan uzmanlarin istihdam edilme orani da oldukça yüksek. Araştirmaya katilan CCIE sertifikali uzmanlarin yüzde 98’i halihazirda çalişiyor ve bunlarin yüzde 70’i kurumlari tarafindan degerli görüldüklerine inaniyor.
* Sertifikali uzmanlarin yüzde 80’i yapmiş olduklari kariyer seçimi dolayisiyla mutlu olduklarini dile getirirken yüzde 40’i ise kamuya yönelik vatandaşlarin hayatini kolaylaştiran çeşitli projelerin dizayni ve uygulamasi süreçlerinde yer aldigini belirtiyor.

Türkiye’de toplam 108 CCIE sertifikali uzman bulunuyor. Cisco, bu sayinin artirilmasi için çalişmalar yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir