Network Kariyer Planı

NETWORK KARİYER PLANI (Sertifikasyon ve Eğitim İçerikleri)

Network Sektörüne Başlamak

Network sektörüne girmek her sektörde olduğu gibi zorlu bir süreçten geçiyor. Ciddi bir emek istiyor ve mümkün olduğunca düzgün ve verimli çalışmak lazım. Her şeyden önce bir hedef belirlememiz gerekiyor. Sonrasında zaten ne istediğimizi bildiğimiz için çalışma programı yapmamız lazım. Zaman yönetimi hedefe giden yolda oldukça önemlidir. Mesela günde 8 saat çalışmak yerine 4 gün, günde 2 saat çalışmanız gerekiyor ve hedeflere göre bu çalışmayı aylarca devam ettirmeniz gerekebiliyor. Bu makalede sizin için kariyer planının (hedef) öneminden, ayrıca zaman ve enerjinin verimliliğinden bahsedeceğim. Hedef olmadan sektöre girmek size zaman ve para kaybettirebilir. Nereden başlayacağınız çok önemlidir. Bir noktaya gelmeden sektöre girmeye çalışmak sizin işinizi zorlaştıracak ve iş hayatınızda yükselmenizi kimi zaman imkansız hale getirecek kimi zaman ise yavaşlatacaktır. Bunun için mümkün olduğunca üniversite, İngilizce ve bilişim sertifikasyonlarını tamamlayıp öyle başlamak daha doğru olacaktır.
İnsan enerjisi ve motivasyonu sınırlıdır. Yani siz motivasyonunuzu sürekli yüksek tutarak enerjinizi doğru kullanmanız gerekiyor. Motivasyon için genelde bir çok insan eğitim alabiliyor. Çünkü başarı için mümkün olduğunca networkü hayatınızın içerisine sokup aynı kulvardaki insanlar ile tanışmak gerekiyor. Bir zaman sonra ise esprileri bile network kavramları üzerinden yapabiliyorsunuz.

Şimdi size sektörün nelere ihtiyacı olduğunu ve kariyer planınızı nasıl yapacağınız hakkında fikir vermeye çalışacağım. Networklerde Routing Switching, Voice/Video (VOIP), Security ana disiplinleri bulunmaktadır. Bunların birisinde iyi olup diğerlerinde ise fikir sahibi olmak sizi ön plana çıkaracaktır. Günümüz networkleri converged(tümleşik) yapılar içerdiğinden bu üç ana disiplinden de anlamamız gerekecektir. Yüksekdikçe zaten bir disiplin ön plana çıkacaktır ve sizi uzmanlaştıracaktır.

Şu unutulmamalıdır ki sertifikalar sadece bir hedeftir. Cisco sertifikaları (eğitimleri) network anlatmaktadır. Yani siz sertifikayı öyle ya da böyle (dump) alabilirsiniz ama bu sizin bilginizi bir seviyeye kadar göstermektedir ya da hiç göstermemektedir. Bu durumda sizin mümkün olduğunca bilgiyi sindirerek öğrenmeniz ve sonrasında sertifika almanızı öneriyorum. Eğer almış olduğunuz sertifikanın bilgi anlamında altını dolduramıyorsanız bu sertifikalar sizin çalışma hayatınızı kolaylaştırmaktan çok zorlaştıracaktır.

Cisco kariyer sertifikalarından (egitim) içeriklerinden bahsedeceğim. Hepsi olmasada genelinden bahsedecegim .
(R&S, Security, Voice, Video, Data Center, Wireless, Service Provider, Service Provider Operations)

CISCO NETWORK KARİYER SERTİFİKALARI:

Associate Sertifikalar (Cisco Certified Network Associate)

Temel seviyede bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Yani uzmanlık giriş sınavları olarak düşünebilirsiniz.

CCNA R&S: Temel network sertifikasyonu olup Wireless, Security, Voice disiplinleri için ön gereksinim olarak gösterilmektedir. Sertifikasyon sınavı (Egitim) içeriği temel anlamda yönlendirme, anahtarlama (LAN), ipv6, güvenlik ve WAN teknolojilerini içermektedir. Cisco egitimi 70 saat olarak belirlemektedir.

CCNA Security : Security tarafında kariyer planlayan insanların ccna den sonra almaları gereken sertifika (eğitim) dir. Sertifika (eğitim) içeriğinde AAA, IPSEC, VPN, L2Security …vb konuları temel anlamda içermektedir. Cisco eğitimi 35 saat olarak belirlemektedir.

CCNA Voice: Voice tarafında kariyer planlayan insanların ccna den sonra almaları gereken sertifika (egitim) dir. Sertifika (egitim) içeriğinde ip telefon, call manager …vb konuları temel anlamda içermektedir. Cisco egitimi 35 saat olarak belirlemektedir.

CCNA Service Provider: Servis sağlayıcılar için oluşturulmuş bir program olup SP tarafında kariyer planlayan insanların almaları gereken sertifika (egitim) dir. Bu sertifikanın (eğitimin) herhangi bir ön gereksinimi (CCNA) bulunmamaktadır ve tıpki ccna gibi 70 saat olarak verilmektedir. Sertifika (egitim) içeriğinde bgp, isis, mpls …vb konuları temel anlamda içermektedir. Cisco egitimi 70 saat olarak belirlemektedir.

Professional Sertifikalar (Cisco Certified Network Professional)

Orta seviyede bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Orta seviye desemde piyada bulunan networklerdeki yapıların %90 nından fazlasına hakim olunabilmektedir Bu sertifikalar Associated Sertifikalarindan (egitim) dan sonra. Yani uzmanlık sertifikasyonu gibi düşünebilirsiniz.

CCNP R&S: Professional seviye network sertifikasyonu olup Rotuing and Switching alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerin tercihidir. Genel olarak bilmekte fayda vardır diyebiliriz. Çünkü bir seviyeye çıkmadan makalenin başında da anlattığım gibi özellikle RS alanında professional seviye bilmek iyi olacaktır. RS herşeyin temeli olarak düşünebilirsiniz. Sertifikasyon sınavı (Egitim) içeriği 3 kurdan (Route, Switch ve Throubleshooting) den oluşmaktadır. Cisco egitimi 105 saat olarak belirlemektedir.

CCNP Security : Professional seviye network sertifikasyonu olup Security alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerin tercihidir. Sertifikasyon sınavı (Egitim) içeriği 4 kurdan (Secure, Firewall, VPN ve IPS) den oluşmaktadır. Cisco egitimi 140 saat olarak belirlemektedir.

CCNP Voice : Professional seviye network sertifikasyonu olup Voice alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerin tercihidir. Sertifikasyon sınavı (Egitim) içeriği 5 kurdan (CVOICE, CIPT1, CIPT2, TVOICE ve CAPPS ) den oluşmaktadır. Cisco eğitimi 175 saat olarak belirlemektedir.

CCNP Service Provider: Professional seviye network sertifikasyonu olup SP alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerin tercihidir. Sertifikasyon sınavı (Egitim) içeriği 4 kurdan (SPROUTE, SPADVROUTE, SPEDGE ve SPCORE ) den oluşmaktadır. Cisco eğitimi 140 saat olarak belirlemektedir.

Expert Sertifikalar (Cisco Certified Network Expert (RS, Security, Voice, SP)).

CCIE R&S : Expert seviye network sertifikasyonu olup RS alanında daha fazla uzmanlaşmak isteyen kişilerin tercihidir. Sertifikasyon sınavı (Egitim) içeriği R&S ve Throubshooting den oluşmaktadır. Sınavı laboratuvar üzerinde yapılıp 8 saat sürmektedir. 2 saat TB 6 saat lab şeklinde 2 kısımdan oluşmaktadır.

CCIE Security : Expert seviye network sertifikasyonu olup Security alanında daha fazla uzmanlaşmak isteyen kişilerin tercihidir. Sınavı laboratuvar üzerinde yapılmaktadır ve 8 saat sürmektedir.

Eğitim kurumu seçiminde ise aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.
http://www.ciscotr.com/cisco-egitimi.html

BARIŞ GENÇ
CCIE 27940
CCSI 33089
www.cliguru.com

 

7 comments

 1. Sertan Akyüz dedi ki:

  Emeklerin için teşekkürler Barış hocam. Sektöre yeni girecek arkadaşlar ve kariyerine yön vermek isteyenler için çok güzel bir yazı olmuş.

 2. Cihat Emlik dedi ki:

  Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendis adayı arkadaşlarıma tek tek anlatmaktan yorulmuştum, bilmediğim bir kaç detayı da öğrenmiş oldum. Eline sağlık Barış hocam.:)

 3. Yusuf TANER dedi ki:

  Sektörde uzmanlaşmak isteyenler arkdaşlar için, güzel bir road map, eline sağlık.

 4. Vasfi kayan dedi ki:

  Yazınız için tesekkur ederim elektronik haberleşme son sınıf ogrencisiyim yazın sonuna kadar is başvurusu yapmadan cisco ile uğraşmak istiyorum benim sorum bu süreçte network olarak hangi sertifikasyonlari takip etmeliyim sizce ?

 5. Can HASTURK dedi ki:

  27 yaşındayim ve okulu yeni bitiriyorum. okuldaki Ağ derslerinden somra network alanimda bir kariyer sahibi olmak istedim. Sizce yaş itibari ile geç mi kalmışım??

 6. Sinan Sarı dedi ki:

  Teşekkürler çok bilgi verici yazı olmuş faydalandım.

 7. Ahmet Can Güven dedi ki:

  Merhabalar
  Ben Ahmet Can Güven.Adana da Yaşıyorum.Üniversite Mezunuyum Network Kariyer Planına Nasıl Başlayabilirim.Sizlerden Bu Konuda Yardımlarınızı Bekliyorum.Teşekkürler.

  İletişim Adresim:[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir