Merhaba Arkadaşlar
Bu yazıda sizlerle Windows 7 İşletim Sistemi yeniliklerinden biri olan Application Locker yada kısaca AppLocker özelliğinden bahsedip nasıl ve hangi durumlarda kullanıldığından bahsedip örnek bir uygulama yapacağız.

AppLocker Uygulaması aslında yabancı gelmeyecek bir uygulama çünkü WindowsXP
üzerinde benzer uygulamalar Grup Policyler ile uygulanabiliyordu.
Bununla birlikte Microsoft Server Sistemlerle içli dışlı olan arkadaşlarda Group Policy
ile bu uygulamaları Network üzerinden Deploy veya Local Policy ler ile gerçekleştiriyordu.

Applocker uygulamasının resimli anlatım bölümüne geçmeden önce biraz daha bilgi verelim sonrasında ekte vermiş olduğum resimli anlatım ile adım adım uygulama yapabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri;
AppLocker Server 2008 R2, EnterPrise ve Windows7 Ultimate ,EnterPrise,Professional
sürümlerinde çalışmaktadır.AppLocker Windows 7 Starter ve Home sürümlerinde çalışmaz.

Neden AppLocker kullanmalıyız ;
Eğer Bilgisayarınızı paylaşmak zorunda olduğunuz kullanıcılar varsa ve siz bazı uygulamaların bazı kullanıcılar için çalışmamasını sağlamak isteyebilirsiniz yada networkünüzde bulunan bazı bilgisayarların istemediğiniz uygulamalar için hizmet vermemesini isteyebilirsiniz veya önemli dökümanlarınızın bulunduğu klasörleri paylaşmak istemediğiniz kullanıcılar olabilir Örneğin meraklı Guest kullanıcılar 
Bu gibi durumlar için sadece birkaç adımla ister uygulama, isterseniz klasör bazında kısıtlama kuralları oluşturabilirsiniz üstelik hiçbir riski olmayan ve istediğiniz zaman
yine birkaç adımla kuralı silmek oldukça kolay.

Uygulama;
Uygulama yaparken Software Klasör veya Dosya bazlı kurallar yazmanın yanı sıra
bazı Kullanıcı ve Grupları istediğiniz takdirde kuralların dışında tutabilirsiniz

Sonuç olarak AppLocker gerek Local Pc ler gerekse Domain-Network ortamında
3.Parti bir yazılıma ihtiyaç duymadan birkaç adımla gerçekleştirebileceğimiz güzel
bir uygulama.
Resimli anlatımı adım adım uyguluyoruz

Sonuç olarak AppLocker gerek Local Pc ler gerekse Domain-Network ortamında
3.Parti bir yazılıma ihtiyaç duymadan birkaç adımla gerçekleştirebileceğimiz güzel
bir uygulama. Umarım faydalı olur herkese iyi çalışmalar..