Switch No IP Directed-Brodcast - Sayfa 2
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
Switch No IP Directed-Brodcast

Orhan ERGUN Nickli Üyeden Alıntı Ancak , ip directed broadcast acıkken , 255 'e yada broadcast adresi neyse ping gonderildiğinde tum segmente broadcast edilir tabiki. ORHAN ERGUN Broadcast adresi 192.168.1.255

latinkadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı Orhan ERGUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ancak , ip directed broadcast acıkken , 255 'e yada broadcast adresi neyse ping gonderildiğinde tum segmente broadcast edilir tabiki.

ORHAN ERGUN
    Broadcast adresi 192.168.1.255 olsun. Ben manuel olarak bu adrese paket gönderirsem, 192'li networkte olsun yada olmasın, bu broadcast paketini router bütün interfacelerinemi gönderir yoksa sadece 192'li networkü gördüğü interface'ine mi gönderir? ip directed broadcast açık

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı latinkadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Broadcast adresi 192.168.1.255 olsun. Ben manuel olarak bu adrese paket gönderirsem, 192'li networkte olsun yada olmasın, bu broadcast paketini router bütün interfacelerinemi gönderir yoksa sadece 192'li networkü gördüğü interface'ine mi gönderir? ip directed broadcast açık
    Sanirim uzun mesajim kafani iyice karistirmis
    Oncelikle CIDR, L2 broadcast ve L3 broadcast, broadcast domain nedir anlamak lazim. Ancak ondan sonra directed-broadcast olayini tam olarak kafanda resmedebilirsin.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba,
    Bu konuyla ilgili biraz açıklayıcı olsun. Fiver'in yazdıklarına da ekleme + düzeltme niteliğinde.

Paket internete gonderilirken , broadcast iletimi diye bişey söz konusu olamaz , yani x.x.x.255 gibi broadcast adresine paketi manual olarak destination belirmedikce , siz x.x.x.1,2,3 gibi bir ip'ye ping attığınızda 255 gibi bir dönüşüm olduğunu yazdıklarından anlıyorum , yanlıs anladıysam söz meclis dışarı olsun , tekrarlıyorum boyle bir dönüşüm yok.

Ancak , ip directed broadcast acıkken , 255 'e yada broadcast adresi neyse ping gonderildiğinde tum segmente broadcast edilir tabiki.

Bunu özellikle uyguladığımız yerler olabiliyor , örneğin ; non -multicast ancak broadcast capable bir ortam olsun. Bu durumda non-multicast ortamda ip directed broadcast'i özellikle açar , ortamdan paketi broadcast taşır , tekrar multicaste sokabiliriz.

Yani ip directed broadcast guvenlik riski evet ! Ama yararlandığımız uygulamalar da vardır. Bu vesileyle ios de kendine yer bulmustur.

ORHAN ERGUN
    Teşekkürler hocam bilgilendirme için ...
    Mr.google knows everything , ask to him...

Paket internete gonderilirken , broadcast iletimi diye bişey söz konusu olamaz , yani x.x.x.255 gibi broadcast adresine paketi manual olarak destination belirmedikce , siz x.x.x.1,2,3 gibi bir ip'ye ping attığınızda 255 gibi bir dönüşüm olduğunu yazdıklarından anlıyorum , yanlıs anladıysam söz meclis dışarı olsun , tekrarlıyorum boyle bir dönüşüm yok.
    Selamlar,
    Tabii ki belli bir host adresine gonderilen mesajin broadcast'e donusturulmesi RFC standardina gore tamamen hatali olurdu

Bir IP paketi Internet'te route edilip hedef networkune ulastiginda, son router tarafindan, directly connected interface'ine bagli bu networke nasil gonderilir? Destination IP'ye bakilir, broadcast degilse, paketin icindeki IP'lere dokunmaksizin, MAC adresi ogrenilir (kendi CAM table, ARP, vs..) ve segmente atilir..

Ama bu networkun broadcast adresine gelen bir paketse? Cunku ping paketini en basta gonderirken bu adresin broadcast oldugunu bilmiyorsunuz, bunu ancak o son router biliyor. (192.168.1.0/30 networkuyse 192.168.1.3 bir broadcast sonucta..)
    Iste tam burda, ve bu son router'da (ip directed-broadcast enabled) ise bu paket de artik, sadece o belli interface'e, Destination IP: 255.255.255.255 Dest MAC: FF-.....-FF olarak atiliyor.

Buraya kadar hemfikiriz sanirim
    Bu arada guzel bir muhabbet oluyor, lutfen ders vermeye calisiyormusum hissine kapilmayin, detaylari severim, bu broadcast konulari da aslinda o kadar basit kavramlar degil.
    Konu Fiver tarafından (06.11.2009 Saat 09:21 ) değiştirilmiştir. Sebep: /30 broadcast addr

latinkadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı Fiver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Paket Internet'i gectikten sonra, R3'ten R4'e ulasir. Destination network R4'un bir interface'indedir. Ve paket bir directed-broadcast'tir. Yani geldigi adres ile broadcast edilecegi network farkli subnet'lerde. Bu durumda default config'de drop edilir.
    Fiver hocam öncelikle uzun uzun anlattığın için teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla directed-boradcast trafik bir interfacin out yönündeki trafiktir in yönündeki trafik değildir. Doğrumu acaba?

İn yönünden kastım mesela hosttan routera gelen trafik
    Out yönünden kastımda routrın int.'den iç networke olan trafik.

Teşekkürler.

Rica ederim; Evet, oyle de diyebiliriz.
    Paketin yaratilis noktasinda, senin direkt bagli oldugun router'daki (directed-broadcast ayari) onemli degil. Onemli olan paketin gittigi yerdeki router'in outgoing interface'ine ulastiginda, bu interface'deki (directed-broadcast ayari).
    Tabii ki bir network yoneticisi olarak, halihazirda default disabled gelen bu ozelligi bizim kullanmamizin nedeni de , diger noktalardan router'imiza gelen bu paketlerin, izole edilip, tum segmente broadcast edilmelerini onlemek.
    Konu Fiver tarafından (06.11.2009 Saat 10:19 ) değiştirilmiştir.

SamirMahmudzade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Salam Qardashlar. Men Azerbaycandan sizinle elaqe yaradiram. Sizin Forumu gordum chox beyendim , chox gozel ishlerle meshgulsuz , oyrenmek her zaman gozeldir , Sizlere tebrikler. Bunlari gordum mende uye oldum sizin siteye.

Qardashlar sizlere 1 sualim var . 192.168.1.1/24 bu ip adresin mask adresi ne ? (255.255.255.xxx) ????

Salam Qardashlar. Men Azerbaycandan sizinle elaqe yaradiram. Sizin Forumu gordum chox beyendim , chox gozel ishlerle meshgulsuz , oyrenmek her zaman gozeldir , Sizlere tebrikler. Bunlari gordum mende uye oldum sizin siteye.

Qardashlar sizlere 1 sualim var . 192.168.1.1/24 bu ip adresin mask adresi ne ? (255.255.255.xxx) ????

System isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı SamirMahmudzade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

CiscoTURK.NET Subnet Calculator, Subnet Hesaplama, Subnet Nedir, IP Adresi Hesaplama, Subnet Mask Calculator, IP Calculator IP Subnetting

Adresinden detaylı bir şekilde " Netmask , Broadcast , Network vb. " bilgileri görebilirsiniz. Lütfen kontrol ediniz.

Qardashim teshekkurler , mene tam olarak cavab lazimdi ( misal uchun 255.255.255.99) > 192.168.1.1/24 ip adresin mask ip adresi nedir , ve bu nasil hesablanir ?

+ Konuyu Cevapla