Webex Kayıt
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Webex Kayıt

Merhaba arkadaşlar Webex oturumlarında Record butonuna basmadan her yapılan oturumun by default kaydedilmesi sağlanabiliyor mu ? Kurcaladım ama göremedim açıkçası. Teşekkürler

ester isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Webex Kayıt

Merhaba arkadaşlar

Webex oturumlarında Record butonuna basmadan her yapılan oturumun by default kaydedilmesi sağlanabiliyor mu ? Kurcaladım ama göremedim açıkçası.

Teşekkürler

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

henüz öyle bir opsiyon yok. Aslında oradaki bakış açısının şu olması amaçlanmış, by default kayıt edilebiliyor olsaydı, her meeting'te "record " butonu olmazdı. Sadece By Default kayıt yapılması yeterli olurdu. Toplantı gizliliği sebebiyle toplantıyı yapan kişi ve kişilerce bunun yapılması opsiyonel olarak amaçlanmış. Açıkçası by default tüm meetinglerin kayıt altına alınması pekte etik değil bence.

Bir diğer ayrıntı ise ki bu benim görüşüm. zaten video konferansları kayıt etmek için Cisco'nun add-on bir ürün (server) var. Çok ciddi önem arzeden konferanslar yapan firmalar için arka planda tüm video konferansları kaydeden bir ürün. Muhtemelen ilerde webex recording opsiyonunu da bu sisteme entegre edip tek noktada collaboration cihazları için record yapılabilir hale getirler diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

ester isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Selam NonStop,

Bilgilendirme için teşekkür ediyorum. Bildiğim kadarıyla bu konuda BTK'nın zorunluluğu var, yanlış biliyorsam düzeltin lütfen. Eğer bu zorunluluk varsa webex kullanan şirket çalışanların insiyatifine bırakmadan ( unutma olabilir) yapılan her toplantının kaydedilmesi gerekiyor.

Cisco add-on ürününü duymamıştım açıkçası, maliyeti, kullanımı,webex entegrasyonu vs. bilmiyorum. Bu konuda da biraz bilgi verebilirseniz güzel olur.

Teşekkürler

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Alıntı ester Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam NonStop,

Bilgilendirme için teşekkür ediyorum. Bildiğim kadarıyla bu konuda BTK'nın zorunluluğu var, yanlış biliyorsam düzeltin lütfen. Eğer bu zorunluluk varsa webex kullanan şirket çalışanların insiyatifine bırakmadan ( unutma olabilir) yapılan her toplantının kaydedilmesi gerekiyor.

Cisco add-on ürününü duymamıştım açıkçası, maliyeti, kullanımı,webex entegrasyonu vs. bilmiyorum. Bu konuda da biraz bilgi verebilirseniz güzel olur.

Teşekkürler
    Böyle bir zorunluluk olduğunu sanmıyorum. Varsa bile sadece önem arzeden firmalarda zorunluluk olabilir. Kurumsal yüzü ön planda olan ve müşteri ile bire bir ilişki halinde olan firmalarda zorunluluk olabilir. Örneğin bir call center'da ses görüşmelerinin kayıt altına alınması zorunlu olmalı zaten. Ama kurum içi veya kurum dışı görüşmelerin bir şirketin kayıt altına almasının zorunlu olacağına pek ihtimal vermiyorum. Böyle bir kayıt sistemini kullanmayan bir çok büyük holding/şirketler var. Eğer zorunlu olursa bu kayıt sektöründe şu ana kadar ciddi bir patlama olurdu Video konusuna gelirsek aslında oda aynı sayılabilir. Yine kayıt konusu belli başlı sektörlerde zorunlu tutulabilir (net bir bilgim yok). Ama kayıt altına almayan bir çok büyük firma biliyorum.

Bir öndeki mesajımda belirtmiş olduğum kendi görüşüm'e ek bilgi olarak; webex'in sunmuş olduğu bir opsiyon var. Şuan on-prem'de çalışmıyor, sadece cloud'ta çalışıyor. Bu opsiyon; video konferans cihazları arasında bir konferans başlattığınızda (isterseniz MCU üzerinde de yapabilirsiniz) aynı konferansa kullanıcılar webex üzerinden de katılabiliyor. Güzel bir özellik. Zamanla tüm mimari tek noktadan yönetilebilir ve izlenebilir hale getirilir diye ümit ediyorum

Video konferansları kaydetmek için Cisco TelePresence Content Server isminde bir ürün mevcut. Bu ürün istediğiniz video konferansı kendi storage'ına veya istediğiniz bir alana kaydetme olanağı sağlıyor. Eğer görüşmeler çok kritikse ve daha sonra bu görüşmelerin incelenmesi gerekiyorsa bu ürünün kullanılması farzdır.

ürün ile ilgili detaylı bilgilere linktedir. Youtube üzerinden de daha detaylı video/sunum dökümanlara ulaşabilirsiniz.

http://www.cisco.com/c/en/us/product...c78-626482.pdf

Kolay gelsin.

Ahmet Pro isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhabalar,

Sanal toplantılarınızın kaydetmek istiyorsanız her zaman aşadaki sağda Record butona basarak kaydetebilirsiniz. Sonra kaydettiğiniz sanal toplantınız .mp4 olarak yükleyebiliyorsunuz bilginize.

Kolay gelsin,

+ Konuyu Cevapla