Cisco 888 Metro Ethernet
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco 888 Metro Ethernet

Merhaba, Bizim okulda cisco 888 router ile gshdsl hattan kamera ve web server kullanıyorduk . Gshdsl hattımız iptal olmuş . Yerine ttnet 10 mb metro Ethernet bağlanmış . Ttnet kabinete

Galileo isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Cisco 888 Metro Ethernet

Merhaba,

Bizim okulda cisco 888 router ile gshdsl hattan kamera ve web server kullanıyorduk . Gshdsl hattımız iptal olmuş . Yerine ttnet 10 mb metro Ethernet bağlanmış . Ttnet kabinete alcatel lucent marka bir switch koymuş ve 5 nolu portundan interneti kullanabileceğimizi söylemiş . IP gateway ve dns numaraları bırakmış . Vlan Id gibi bir bilgi yok . Bugün için ulaşamadık bu bilgiye . Pc yi 5 nolu porta bağlayıp ayarları yapınca internet çalışıyor . Sorun şu ben bu bağlantıyı 3 ayrı grup halinde yaklaşık 80 makinaya dağıtmam gerekiyor . 888 router ı bu iş için kullanabileceğimi sanıyorum . Bununla ilgili bana yardımcı olabilirseniz sevinirim .
    Kitaptan ve forumdan okuduğum kadarıyla Ethernet portlarından birini ttnet switch inin 5 nolu portuna bağlayıp diğer üç porta da 3 adet switch bağlayarak (elimde profesyonel olmayan standart switchler var ve onları kullanmak istiyorum) 3 vlan oluşturup bu switchlere bağlı makinaları internete çıkarabilir miyim ?

Bir de router ın arkasında Data Bri 0 isimli bir giriş var . O giriş bu işte kullanılabiliyor mu ?

Herkese iyi çalışmalar

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Router fas portlarından birini lucent'a gir. No switchport yap. ip ver , sonrada ttnın bıraktıgı gateway'e default route yaz kullan. Bu şekilde net olayı tmm.

3 vlan oluşturup geriye kalan 3 portu kullanabilirsin. Burada bir dinamik yönlendirme protokolu kullanırsan vlanlar arası haberlesme icin daha rahat edersın.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

Hocam internet bağlantısı tamam dediğiniz gibi ama diğer üç porta bağladığım switch lere bağlı makinalar otomatik ip almıyor . Örnek bir konfigürasyon var mı biryerlerde ?

Daha önce nereden ip alıyorlar dı ?

Daha önce 3 switch 3 ayrı adsl modem den ip alıyorlardı . Şimdi bütün makinalar metro Ethernetten internete çıkacak . Yada ben öyle olmasına çalışıyorum . Eski adsl hatlar iptal edilecek bu bağlantı olunca .

Cisco 888 internet çıkışı yapmıyordu . Gshdsl hat üzerinden web server ve kamera izleme için kullanılıyordu . Gshdsl hat iptal edilmiş . Bu router boşta kalmış bu iş için kullanabilir miyim diye uğraşıyorum .

Evet Metro'ya onu bağlayıp kullanabilirsiniz. Zaten 4 adet fa portu var. Sizin için biçilmiş kaftan .

888 üzerinde her bir vlan için bir ip havuzu oluşturup hostlara ip aldırabilirsiniz.

4 adet Fa portlardan birisini routed yapıp ip adresini vs verip default gateway'a bir default route yazarsınız. Router nete çıkar.

Kalan 3 portun her birini bir vlan için kullanırsınız çünkü elinizde manageable anahtar olmadığını söylediniz.

Sonra vlan SVI'ları nat inside yapar. Routed portu nat outside yaparsınız. Bir acl yazıp NAt'ı yapılandırırsınız.

Ufaktan bir igp yazdınız mı dilediğiniz sonuca ulaşırsınız.

üstad bana özel mesaj atabilir misiniz ? Ben telefondan size atamadım

+ Konuyu Cevapla