Metro Ethernet
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree1Likes
  • 1 Post By AcLMasteR
Metro Ethernet

Merhaba Degerli Cisco toplulugu, Basim dertte, cunku hakkinda cok az bilgiye sahip oldugum ama IT tabanli oldugum icin yirtacagimi dusundugum bir sorunum var Cisco 1800 i kullanamadigim icin. Suan bu

Kelapa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Exclamation Metro Ethernet

Merhaba Degerli Cisco toplulugu,
    Basim dertte, cunku hakkinda cok az bilgiye sahip oldugum ama IT tabanli oldugum icin yirtacagimi dusundugum bir sorunum var Cisco 1800 i kullanamadigim icin.
    Suan bu cihaza gelen metro ethernet(fiber optik) in dogru calisir olup olmadigini ogrenmem gerek, sorun bu bilgiyi ISP tarafindan alamiyorum zira sozlesmemizde yokmus ve ben firmada yeniyim.
    Bir cross kablo yaptim ve cisco nun console RJ-45 portuna takaram laptoptan baglanirim diye dusundum ama netwrok falan olmadi aramizda cisco ile.
    Dogrusu ne halt edecegimi bilmiyorum, eger bilgi verirseniz yapabilirim diye dusunuyorum. Ne yapmaliyim?

Tesekkurler

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

console portuna takman gereken kablo console kablosu hocam, onun bir ucunu (rj 45 ) console portuna diger ucu ( varsa COM portu , yoksa USB convertor ( RS 232 to USB ) ) , sonra her hangi bir terminal program ile ara yüze baglanman gerek ( hyper terminal , putty , secure CRT vs )

https://learningnetwork.cisco.com/thread/27399

Metro etherneti ne için kullanacaksınız ?

eger konfigurasyonunuz da problem yoksa, trafiğinizin taşınma şekline göre testinizi yapabilirsiniz.

devreniz Noktadan Noktaya ( Layer 2 ) bir devreyse karşılığındaki cihaza erişmeyi deneyin, Layer 3 ise ISP tarafındaki IP ye erişmeyi deneyin.
    thrillercd likes this.
    The day that never comes

5LoTh isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

ISP ler swithclere erişim vermez
    ama verdiyse ve hattın aktif olduğunu görmek istiyorsan

switchin içine erişebildiysen hangi vlanla sana hattı taşıdığına bakman gerek
    daha sonra "show mac-address table vlan XXX" diyerek sizin siwthcden bir sonraki switche mac akıyor mu ona bakmanız lazım.

hangi ISP ?

cisco 1800 router-switch bu arada Layer 3 sizde tanımları olabilir.

Kelapa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Cok tesekkurler.. o gunlerdeki sorunumu bir sekilde cozmustum ama verdiginiz yanitlar gelecekte isime yarayabilir tekrar..

+ Konuyu Cevapla