Floating Static Route - Sayfa 3
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 123
Toplam 30 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
Floating Static Route

MCYagli Nickli Üyeden Alıntı hsrp için ethernet ortamında olmamız lazım. hsrp - vrrp ve glbp ile ilgili ayrıntılı makale var forumda. --- eigrp için neden digeri mutlaka FS olsun ki

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Alıntı MCYagli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hsrp için ethernet ortamında olmamız lazım.

hsrp - vrrp ve glbp ile ilgili ayrıntılı makale var forumda.

---

eigrp için neden digeri mutlaka FS olsun ki ?

bu konuda da makale var.

---

iki eşit yolda load balancing olur.

ama istersen birini FS yaparsın.

FS ler ise Topology table da kalır.

Onuda istersen alıp routing table a koyarsın ( variance dan bahsetmiyorum )

bununla ilgili de makale mevcut eigrp traffic engineering diye

----

IP SLA konusu ise sizin senaryoya uygun

o da var forumda.

---

başka senoryalarda vardır kesin

---

uyucam ben şimdi
    en soldaki routerı sw. gibi düşünmüştüm eğitmen birisi bunu anlamalıydı : ) netice illa ki birilerine hizmet verecektir bu ağ. makale okuyacak zamanım olsa biraz sertifika toplarım , şimdilerde sanayi adamı oldum ben ( :
    ayrıca topolojiye bakarak birçok fikir çıkabilir şöyle yapılsa olurmu çalışırmı diye düşünülürse tabi
    bu arada hocam bir ccna kitabı yazsanız fena olmaz sizin çok vaktinizi almaz kanaatindeyim

gokhandincer isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Yalnız bu topolojide sadece R1 üzerinde hat yedeklemesi var diğer tarafı dış dünya gibi düşünün, sadece sizin taraftaki R1 router'ı üzerinde bunu çözmemiz gerekli. MCYagli hocamın dediği IP SLA çözüm olacak sanırım. Bugün topolojiyi yeniden oluşturup deneyecem.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı gokhandincer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yalnız bu topolojide sadece R1 üzerinde hat yedeklemesi var diğer tarafı dış dünya gibi düşünün, sadece sizin taraftaki R1 router'ı üzerinde bunu çözmemiz gerekli. MCYagli hocamın dediği IP SLA çözüm olacak sanırım. Bugün topolojiyi yeniden oluşturup deneyecem.
    IP sla in kullanım alanı routing kullanamadığın yerlerdir , örneğin bahsettiğiniz gibi iki ISP ile yedekli çalışma olduğundadır , peki topoloji üzerinden ben arkadaşlara bir soru sorayım diyelim ki R1 in arkasında reel ip kullandığımız bir network var web server vs , o zaman bu yapı nasıl çalıştırılır ?
    Mr.google knows everything , ask to him...

Selamlar,

OSPF kullanarak hello timerları kısaltığımızda farkına bile varamadan saniyenin altında direkt olarak ikinci rota devreye giriyor. IP SLA yapısıyla bu süreyi bu kadar kısaltamıyorsunuz.
    Eğer R1'in arkasında da real ip'ler söz konusuysa Tunnel açarak yine aynı sonucu alırız sanırım.

Root90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

İp sla ile yapılıyor ama ben tam vakıf değilim

Selamlar,

OSPF kullanarak hello timerları kısaltığımızda farkına bile varamadan saniyenin altında direkt olarak ikinci rota devreye giriyor. IP SLA yapısıyla bu süreyi bu kadar kısaltamıyorsunuz.
    Eğer R1'in arkasında da real ip'ler söz konusuysa Tunnel açarak yine aynı sonucu alırız sanırım.
    wan tarafında fr veya tunnel söz konusu değil bu yapıda,protocol kullanamazsınız. ip sla ya şöyle bir göz attım ilk kez , oldukça kullanışlı geldi bana henüz tecrübe etmedim ama güzel bir çözüm olur bu yapıda.

puplic ip ve server farm gibi bir network varsa zaten xdsl hatla çalıştırmak mantıklı olmaz,bu durumda bgp kullanmak en verimli çözüm olur ama 1-2 ip adresini isp anons etmez sanırım puplic adresin fazla olması gerekir. bu durumdada sunucuları bir hosting firmasına vermek en mantıklısı olur.
    daha tecrübeli arkadaşlar daha farklı çözümlerde düşünebilir.

Selam,

ip sla yapısında frequency 1 saniyenin altına inemiyorsunuz. BGP kullanılırsa 1 saniyenin altında geçiş yapamazsınız. En uygun çözüm OSPF olacaktır. Tabii EIRP'de kullanılabilir. Karşılıklı Ruterlar Cisco ise

Selam,

ip sla yapısında frequency 1 saniyenin altına inemiyorsunuz. BGP kullanılırsa 1 saniyenin altında geçiş yapamazsınız. En uygun çözüm OSPF olacaktır. Tabii EIRP'de kullanılabilir. Karşılıklı Ruterlar Cisco ise
    ve aleyküm selam kardeş
    ip sla 1 sn altına inmeye lüzum yok ki zaten oradaki sürenin saniye altına inmesi zaten gerekmiyor,3 sn de bir kaynak interface (örneğin lan tarafına bakan ) in next-hop u icmp ile yoklaması zaten icmp time out süresinide optimize edebiliriz.yani burada hız ile alakalı bir durum çok söz konusu değil.

diğer husus ben bgp yi bu yapı için çözüm olarak önermedim , server farm ( yani serverlerin fazla olduğu bir yapı ) varsa!!! demek istedim. en uygun çözüm ospf diyorsun isp ile ospf mi konuşacaksında ospf çözümü sunuyorsun. ip sla zaten protocol kullanamadığın durumda ve birden çok hattın varsa kullanılıyor (lazım olmadığı için hiç merak etmemiştim ama 10 dk.da ip sla hakkında çok şey öğrendim )

benim eklediğim yapıya göre söylüyorum zaten. Merkez ile Şube veya Merkez ile Müşteri gibi örnek verebiliriz. Hat point to point olacak. Ve real time data aktarımı söz konusu olarak düşünelim. Ve mümkün olduğunca, Ana hat gittiğinde Data kaybını en aza indirgemek İÇİN en hızlı şekilde Yedek hatta geçmesini sağlamak asıl amaç. Zaten farklı protocoller olunca benim dediğim OSPF falan bi halta yaramıyacaktır. O tarafını hiç araştırmadım isp devreye girerse real ip olursa falan filan diye senin dediğin şekilde ip-sla çözüm veya farklı çözümlerde olabilir.

Bu konu aklıma gelince ben neler neler öğrendim Ha sizin dediğiniz yapıyı da araştırıp tartışıp çözüme bağlarız

anladım,herkes farklı bir şey hayal ediyor o zaman. iyi çalışmalar

+ Konuyu Cevapla