BGP Neighbor Nedir
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
BGP Neighbor Nedir

Border Gateway Protocol (BGP) Komşuluğu - BGP Neighbor BGP routing protocol’ u Internet Servis Sağlayıcıları tarafından kullanılan bir protocol. Böyle olunca Internet’ i oluşturan onbinlerce Router BGP konuşuyor. Ve Internet’te

 1. #1
  System isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  Ordu / Ünye
  Mesajlar
  501

  Arrow BGP Neighbor Nedir

  Border Gateway Protocol (BGP) Komşuluğu - BGP Neighbor

  BGP routing protocol’ u Internet Servis Sağlayıcıları tarafından kullanılan bir protocol. Böyle olunca Internet’ i oluşturan onbinlerce Router BGP konuşuyor. Ve Internet’te 21000 e yakın autonomous system bulunuyor. BGP konuşulan bir ortamda Router lar birbirleriyle komşuluk kurmak zorunda ama bunu şöyle söyleyemeyiz: Internet ortamındaki onbin Router da biribirleriyle komşuluk kurmalı. Tabiki hayır. Zaten Layer 4 çalışan bir protokolde bunu yapmak gayet zor olucak. Hatırlarsınız ki BGP, TCP 179. port kullanır.

  BGP Router ları komşulukları kendileri başlatamazlar. Diğer Routin protokollerde örnek EIGRP ve OSPF te komşuluk ilişkisi kurar ve onları bir tabloda muhafaza ederlerdi. Fakat biz özel bir komutla onların komşu olmalarını sağlamazdık. BGP terminolojisinde biz Router ları komşu yapıyoruz. “Neighbor” komutunu kullanarak aynı AS te olsun yada farklı AS te olsun önemli değil Router ları birbirine komşu yapıyoruz. Daha ilerki makalelerimde komutlarla bunun nasıl yapıldığını anlatacağım. Şimdi bilinmesi gereken neighbor komutunun kulanıldığı ve bunu yaparken komşuluk kurulacak Router’ın IP adresi ve hangi AS te olduğunu belirtmek olacak. BGP de komşu olan Routerların “PEER” olarak adlandırıldığınıda hatırlatmak isterim.

  BGP routing protokolü, EGP bir protokol yani farklı AS leride biribiriyle haberleştiriyor. Böyle olunca BGP iki farklı komşuluk kurmuş oluyor. IBGP (Internal BGP) ve EBGP (External BGP).
  Aynı autonomous içindeki Router lar birbirleriyle komşuluk kurduklarında IBGP olarak adlandırılırlar. TCP oturumu açarak BGP bilgilerini birbirleriyle paylaşırlar. IBGP bir komşudan öğrenilen network bilgisi Routing Table’ a Administrative Distance değeri 200 olarak yazılır.
  Farklı autonomous içindeki Router lar birbirleriyle komşuluk kurduklarında EBGP olarak adlandırılırlar. TCP oturumu açarak BGP bilgilerini birbirleriyle paylaşılar. EBGP komşudan öğrenilen network bilgisi Routing Table’ a Administrative Distance değeri 20 olarak yazılır.

  Yukarıda ki şekilde IBGP ve EBGP yi ele alırsak. RtrA ve RtrB routerlarının kurduları komşuluk bir EBGP komşuluktur. Çünkü RtrA 65100 AS inde RtrB ise 65200 As inde bulunmakta. RtrB, RtrC ve RtrD router larının kurdukları komşuluk IBGP komşuluk olarak adlandırılır. Çünkü üç Router da aynı AS içinde bulunmakta.
  Peki yukardaki örnekte RtrD ile RtrA routerları birbirleriyle komşuluk kurmak zorundalarmı. Bu sorunun cevabını diğer bir örnekle yapalım.

  Yukarıdaki örnekte iki farklı AS görmekteyiz. Router A ve Router B birbirleriyle komşuluk kurmuşlar ve bu komşuluk bir EBGP. B, D ve C routerlarının da birbirleriyle komşuluk kurduğunu görmekteyiz. Yanlız dikkat edelim B ve A routerları birbirleriyle komşuluk ilişkisi kurmuyorlar. Zaten böyle bir komşuluğa da gerek yok. C Router ı 65500 AS inin yerine A Router ı ile bir komşuluk kurmu durumda. 65500 AS inin tüm bilgilerini Route C 65000 AS ine yani Router A ya ulaştırmış olacak.
  Örneğimizde dikkatimi çeken yeni bir gelişme var. Evet Router C ve Router B de komşu olarak gösterilmişler peki biribirine bağlı olmayan bu Router lar neden komşu olmuşlar.
  Dikkatlice baktığımızda Router D nin BGP konuşmadığını görüyoruz. Buda demek oluyorki BGP update leri bu router üzerinden geçemeyecek yani Layer 4 de bir TCP oturumu açılamayacak. Böylece Router B ve Router C de birbirleriyle haberleşemeyeceklerdi. Bu yüzden Router B ve Router C yi BGP komşusu yapmamız gerekecek. Büyük networkler de tüm Router ların BGP konuşmasını garanti edemeyiz ki zaten bunada gerek kalmayacaktır. Bir AS içindeki Router lar yol seçimlerini IGP bir protkole göre yapacaklar. Örneğin EIGRP veya OSPF gibi.
  Örneğe bakarsak; 65102 AS içindeki Router ların hepsinin OSPF konuştuğunu görmekteyiz. 65102 AS inin iki ucunda bulunan Router larda yani B ve E routerlarında ise BGP konuşulduğunu görmekteyiz. Böyle bir yapıda B ve E routerları IBGP bir komşuluk oluşturacakar. Ve BGP bilgilerini birbirlerine gönderecekler. Tabiki 65101 ve 65103 AS lerinin birbirlerine ulaşmalarıda gerekecek. Burada yardıma Redistributing yetişecek. BGP yi OSPF e OSPF ide BGP ye redistribute ederek ortamdaki tüm Router ların birbirlerine ulaşmalarını sağlamış olacağız. Eğer Redistribute yapmasaydık ne olurdu?
  Örneğimizde şunu görmekteyiz. 10.0.0.0 network bilgisi AS 65103 den çıkıp AS 65102 ye gelmiş. Router E bu paketi kabul etmiş. Çünkü Router E ve Router F birbirleriyle EBGP bir komşuluk kurmuşlar. Daha sonra Router E 10.0.0.0 bilgisini Router C ye göndermiş fakat bu bilginin Router C tarafında değerlendirilmediğini görüyoruz. Router C BGP paketlerini değerlendirmiyor. İşte bu yüzden Redistribute kullanıyoruz ve böylece BGP bilgilerini içeriye OSPF bilgisiymiş gibi gönderip Router B ye ulaşmasını sağlıyor ve Router B nin tekrardan bu bilgiyi AS 65101 e BGP bilgisi gibi ulaştırmasını sağlamış oluyoruz.

  Tabiki Redistribute işlemi AS teki diğer Router ların BGP konuşmadığı ortamlarda gerekecek. Bir diğer örneklede farklı IBGP komşuluklarını inceleyelim.

  Bu örneğimizde iki farklı IBGP komşuluğu görmekteyiz. Partial-Mesh ve Full-Mesh IBGP. Ortamdaki tüm Router diğer örnekten farklı bir şekilde BGP konuşmaktalar.
  İlk örnekte AS 65102 deki Router ların tümü sadece kendi linkleri ile komşuluk sağlamış. Router B den gelen updateler Router D ve Router C ye ulaşıyor. Router E ye direk olarak gönderilmiyor. Router E ye giden bilgileri ikinci el olarak adlandırabiliriz. Bu durumda Router E AS 65101 e ulaşamayacak. Aynı şekilde Router B de AS 65103 e ulaşamayacak. Bu durumda yapılması gereken ikinci örnektekini uygulamak olacak. Aynı AS içindeki tüm routerlar arasında komşuluk kurmak yani Full-Mesh IBGP oluşturmak. Böylece tüm Router ların birbirlerine ulaşmalarını sağlayabiliriz. Tabiki burda dikkat edilecek olan Router E nin hangi IP adresiyle komşuluk kurulacağı. Çünkü Router E iki farklı interface yani iki farklı IP Adresine sahip olacak. Burada yapılması gereken bir Loopback interface olacak.


  Yazar : Barış Karaağaç
  Kendisine teşekkür ediyoruz...

 2. #2
  AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Mesajlar
  1,195

  Standart

  emegi gecen herkese tesekkurler
  The day that never comes

 3. #3
  gandalf_3466 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  264

  Standart

  Baris arkadasa ve Adminimize cok tesekkur ediyorum

 4. #4
  OsiMax Guest

  Standart

  BGP basit bi protokol evet yararli yani direction in yonunu belirlemen o kdr ..

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok