Overclock Nedir
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
Overclock Nedir

Overclock ile stabil olarak sisteminizin performansını arttırabilirsiniz. Bu bölümde adım adım , ugraştığımız şeylerin ne olduğunu ve bize nasıl katkı sağladığını anlayarak öğrenmeye başlayacağız. Rastgele kulaktan dolam bilgilerle overclock yapıp

 1. #1
  dogus Guest

  Standart Overclock Nedir

  Overclock ile stabil olarak sisteminizin performansını arttırabilirsiniz. Bu bölümde adım adım , ugraştığımız şeylerin ne olduğunu ve bize nasıl katkı sağladığını anlayarak öğrenmeye başlayacağız. Rastgele kulaktan dolam bilgilerle overclock yapıp parcaları tehliyeke atmak yerine doğru bir şekilde , teknikleri öğreneceğiz.


  Overclock türkçe anlamı itibarı ile hızaşırtma , varsayılan hızın üstüne çıkartma anlamında çevirilebilir. Bilgisayar dünyasın da overclock henüz yeni bir kavram olup hızla yayılmaya başlayan ve elinizdeki pc nin performansını arttırmaya yönelik bir uygulamadır. Yeni başlayan arkadaşlar için ana temalarını ortaya dökelim.

  CPU:  Günümüzde yarı iletken tekniğinin bulunması elektronik de çığır açmıştır. Transistörlerin icadı ile günlük hayatımızda işlerimizi kolaylaştıran bircok şeyin icadının kapısı aralanmıştır. Tramsistörler gitgide boyutlarını küçültmüs ve artık elektron mikroskobu ile görülecek boyutlara ulaşmışlardır.Bilgisayar donanımında hemen herşeyde kullanılan teknik budur.Bugun anakartımızın üstünde olan Mosfet(Alan etkili yarı iletken transistor)'lerden , cpu da kullanılan micro transistorlere kadar herşeyin tasarımında rol almışlardır.

  İşlemci dizaynı temelde transistörlerden oluşur. Bu transistorler Waffer olarak adlandırdığımız katmanları oluştururlar. Günümüz işlemcilerinden örnek vermek gerekirse 199mm2 alan kaplayan 90nm tekniği ile üetilmiş bir Amd X2 FX60 'da 233milyon transistor mevcuttur.

  İşlemcilerde fsb(front side bus) hızı ve çarpan kavramlarını biraz incelemek overclock için ilk adımı atmak demektir. İşlemci hızı mhz.(meghertz) olarak birimlendirilir ve fsb hız ile çarpan katsayısnın çarpımı sonucu artaya çıkan değere göre adlandırılır.


  Örneğin ;

  İntel Core2 Duo E6600 olarak isimlendirilen işlemci 2400mhz lik bir hıza sahiptir ve bu hızı 266fsb x 9 olarak sağlar. Bu işlemciyi ele alıcak olursak çarpan katsayayısı 9 'dur ve fsb baz değeri 266mhz'dir. İntel işlemcilerde bir döngüde aktarılan veri hızını temsil eden QDR(Quad Data Rated) kavramı , baz olarak alınan fsb hızını 4 ile çarparak gerçek fsb hızını gösterir. Biraz daha açacak olursak bir iletim döngüsünde 4 kere haberleşebilen C2D işlemci için baz alınan, 266mhz fsb hızı 4 katsayısı ile çarpıldığında ortaya 1066fsb (8.5gb/sn bant genişliği )rakamı çıkıyor. Bant genişliği ne kadar fazla olursa performansımıza katkısı o kadar fazla olur , burdan yola çıkacak olursak fsb baz hızımız ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Yani 333fsb x 8 = 2666mhz olarak çalışan bir işlemci , 266 x 10 =2666mhz olarak çalışan bir işlemciden daha performanslıdır.

  Bununla beraber sistem performansını etkileyen (bant genişliğini arttıran) yegane unsurlardan biride ram lerimizin sisteme ayak uydurabilmesidir. Yukarıda anlatıldığı gibi 266fsb baz hızında çalışan bir işlemcinin ram hızıda 266mhz olmalıdır.(Farklı durumlardan ilerleyen zamanlarda bahsedilecektir.) 266fsb x 9 = 2400mhz olarak çalışan bir işlemcinin senkron durumda ramleride 266mhz baz hızı ile çalışır.Ramlerde durum biraz daha farklıdır.Öncelikle ram çalışma prensiplerine bir göz atalım.


  RAM:


  Günümüz belleklerinin alt yapısını oluşturan SD RAM(Single Data Rate Random Access Memory) olarak adlandırlan belleklerde adından da anlaşılacağı üzere 100mhz baz hızında çalışıyorsa , bellek kontrolcusunun denetiminde aynı ölçüde 1.6 gb/s bant genişliği verebiliyor. Günümüz bellek teknolojilerinde artık SDRAM in yeri yoktur. Onu yerini alan DDR RAM(Double Data Rate Random Access Memory) , SDRAM 'e göre 2 kat bant genişliği (3.2gb/s) sunarak , günümüzün hızlı sistemlerini doyuracak ve dar boğazdan kurtaracak performansı bize vermektedir. DDR RAM 'lerin çalışma prensibine göre örneğin 200mhz baz hızında çalışan bir DDR bellek bir döngüde 2 kat iletişim yapabildiği için 400mhz hızına çıkabiliyor.DDR Ram teknolojisinin günümüzde ana belleklerde kullanılan en son versiyonu DDR2 Ram'ler yüksek saat hızlarında çalışabilmektedir. ddr2 533 , 667 , 800 , 1066mhz olarak şuan standartlaşmıştır.

  DDR RAM'ler gelişen teknoloji ile birlikte artık çift kanal olarak çalıştırılmaktadır. Peki nedir bu çift kanal ve bize ne artısı var?  Çift Kanal(Dual Channell) : Çift-kanal bellek teknolojisi ile tek kanal da aktarılan verinin 2 katı veri aktarılır. Örnekleyecek olursak tek şeritli bir otobanda 2. bir şerti açmaktır. Bu sayede birim zamanda geçen otomobil sayısı 2 katına çıkmaktadır. Örnektede olduğu gibi ramlerde de aynı şekilde 2 ayrı belleği çift kanal olarak çalıştırırsak , birim zamanda 2 kat iş yapabileceğimizden dolayı erişilebilen 64bit veri büyüklüğü 128 bite çıkacaktır ve dolayısı ile bant genişliğimiz 2 katına çıkacaktır. Günümüz anakartlarının hemen hepsi çift kanal bellek teknolojisi desteklemektedir.Çift kanal belleklerde sağlıklı bir çalışma için belleklerin aynı mhz'de çalışabileceği ve hatta chiplerinin dahi aynı olması garanti edilmelidir. Bu sebeple üreticiler artık direk çiftler halinde paketlenmiş bellekler satmaktadırlar.

  Aşağıda tek kanal ve çift kanal belleklerin farkı açıkça bellidir.  Ram Zamanlamaları :
  Ram performansı 2 ana parametreye bağlıdır. İlki ramlerin çalıştığı saat frekansıdır.Saat frekansı ne kadar yüksek olursa ramlerde aldığımız performans o kadar yüksek olur. Diğer bir parametre ise gecikme süreleridir. Hızlı bir bellek yüksek saat hızında düşük zamanlamalarla çalışan bellekdir.Nedir bu gecikme süreleri hep beraber bir göz atalım ;

  Matris sistemlerini matematik okuyanlar bilirler , her birimin bir satır ve sutun numarası vardır , bu satır ve sutundan kodlanarak erişilebilir. Bellek sistemlerinide buna benzetebiliriz. İletişimi sağlayan bellek kontrolcüsü işleme başladığında ilk olarak hücrenin bulunduğu satıra erişim yapar , bu erişimi yaparkan belirili bir sürenin geçmesi gerekir , işte biz bu süreye RAS Latency(Row Access Strobe Latency ) (Satıra erişirken geçen süre) diyoruz. Hücrenin bulunduğu sütuna erişirken geçen süreye ise CAS Latency (Column Access Strobe)(Sütuna erişirken geçen süre) denir.Tabiki bu işlemler eş zamanlı yapılmadığı için arada geçen bir süre daha ortaya çıkıyor , bizde bunu RAS-to-CAS delay time olarak adlandırıyoruz. Bu bahsettiğimiz parametreler bellek performansını etkileyen ana öğelerdir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere bu gecikme süreleri ne kadar kısa olursa , bellek kontrocüsü işini o kadar cabuk bitirir ve bir sonraki döngüye daha hızlı geçmiş olur.Dolayısı ile buda bizim performansımızı arttırır.

  Aşağıdaki resim bahsedilen bellek gecikmeleri ile ilgilidir. Burada 408mhz(ddr2 816mhz) hızında çift kanal çalışan ramlerin zamanlamarı dolayısı ile yüksek. Fsbram=1:1 , ramlerin sistem bus hızı ile senkronize çalıştığını simgeliyor. Yani cpu baz değeri 408mhz'e yükseltilmiş ve aynı şekilde ramler 408mhz ve nb hızıda 408x4: 1632mhz (QDR) hızına çıkmıştır.  Tüm bu işleri yapan (memory controller) ram kontrolcüsüdür. Eskiden anakart üzerinde ki kuzey köprüsünde olan ram kontrolusu artık yavaş yavaş işlemci üzerine entegre edilmeye başlanmıştır.Amd 64bit işlemciler ile ilk defa ram kontrolcusu işlemcinin üztüne enetegre edilerek büyük ölçüde performans getirisi amaçlanmıştır.

  Anakart:
  Anakart çok katmanli olarak üretilmiş baskı devre elemanlardır. Çoklu katman kullanmanın mantığı farklı elemanlara olan bilgi akışının karışmaması , daha az sinyal kaybı'dır. Katmanların herbiri doğal olarak birbirlerinden yalıtılmışlardır.Bu şekilde üretilen bir baskı devrenin üstüne devre elemanları entegre edilir ve iletişim doğru bir şekilde sağlanır.

  Ankartı bir çok sokağı ve caddesi bulunnan bir şehir gibi düşünebilirsiniz. Ankartlardan bahsederken chipset(yongaseti) kavramına biraz girelim. Chipseti oluşturan ana öğeler , northbridge(kuzey köprüsü) ve southbridge(güney köprüsü) ‘dür. Kuzey köprüsünün görevi cpu , bellek ve pci-ex(agp) arasındaki iletişimi sağlamaktır. Bu iletişimin kısa ve kayıpsız olabilmesi için yakın bir konumda olması uygun olacağından anakartın üst kısmında olan cpu ve belleklere yakın kısmına konumlandırılmıştır. Diğer bir öğe olan güney köprüsü pci veriyolu , giriçıkış birimleri , güç yönetimi ve onboard cihazlardan sorumludur.Güney köprüsüde daha az sinyal kaybı olacağından anakartın alt kısmına konumlandırılmıştır. Günümüz anakartlarında yüksek iletişim yapan bu yongalar yüksek ısı ürettiğinden dolayı pasif de olsa bir soğutucu ile donatılmışlardır. Cpu soketi NB 'nin hemen üstünde konumlandırılmıştır. Yakın çevresinde genelde güç mosfetleri (Power Mosfets)vardır. Overclocking tekniğinde soğutulması önde gelen yerlerden biride bunlardır. Overclock yaparken hasar görebilecek yerlerin başında gelir.  Tüm bu anlatılanlar birimler senkronize bir halde çalışırlar , Hepsi bir bütünün ayrılmaz parçalarıdır. Overclock yaparken , bu uygulamayı bir bütün olarak ele almak gerekir.Örneğin cpu'yu overclock işlemine tabi tuttuğumuzda , bundan ramler ve sistemde etkilenir. Tüm bunların doğru ayarlanması sonucu başarılı bir overclock yapıp , parçalarımız hasar görmeden gerçek stabil performansı ortaya çıkarabiliriz.

  2.Bölümde ayrıntılı olarak overclock nasıl yapılır , bios ayarları ve ip uçları anlatılacaktır.


  Kaynak=>>http://www.hardwarena.com/forum/index.php?topic=741.0
  Konu dogus tarafından (06.02.2008 Saat 00:03 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  latecollision Guest

  Standart

  Doğuş emeğine sağlık,bu arada aramıza hoşgeldin

 3. #3
  dogus Guest

  Standart

  teşekkür ederim hoşbulduk kardeşim. inşallah overclock bölümü daha çok gelişecek.

 4. #4
  mahu Guest

  Standart

  selamlar arkadaşlar ben daha yeni katıldım size...ama ilk 5 dakikada güzel bir siteye sahip olduğunuza(tabii artık olduğumuza ) karar verdim.. ilk msjımıda doğuş arkadaşımıza yapmak istedim... eline sağlık doğuş teşekkür ederim...saygılar...

 5. #5
  root Guest

  Standart

  dogus ellerine saglik ama bende nedense overclock'un pis bir anisi oldugundan midir nedir, pek sicak baktigim konu degildir

 6. #6
  GK4eveR Guest

  Standart

  Overclock Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri ve Getirileri Nelerdir? Tüm soruların cevapları yazımızda

  Overclock, bir bileşenin kendisi için belirlenmiş saat frekansının üzerinde (over – clock) çalıştırılması anlamına gelir. Elektronikte kullanılan her çipin belirlenmiş bir saat frekansı vardır ve temel birimi ise Hertz'dir (Hz).

  Overclock yapmadan önce bilmeniz gereken bazı bilgisayar terimleri ise şunlardır :

  FSB (FrontSideBus): Ana kartınızdaki kuzey köprüsü ile işlemciniz arasındaki veri taşıma yoluna denir. Kuzey Köprüsü, RAM'ler, işlemci ve AGP slotu arasındaki iletişimi sağladığından dolayı FSB sürati bilgisayarın genel performansını yakından ilgilendirir.

  Kuzey Köprüsü: Ana kartınızın kalbi diye nitelendirilebilecek çiptir. Ana kartınızdaki AGP slotu , RAM'ler ile işlemci arasındaki iletişimi sağlayan çipe "Kuzey Köprüsü" adı verilir.

  Güney Köprüsü ise ana kartınızda PCI ve IDE denetleyicilerinin bağlı oldukları çipe denir.

  AGP: Açılımı "Accelerated Graphics Port" olan ve türkçe'de hızlandırılmış grafik portu anlamına gelen AGP, Ekran kartınız ile sisteminiz arasındaki bağlantıyı sağlayan arabirime verilen isimdir. AGP'nin genelde 66MHz'lik bir saat frekansı vardır.

  PCI: Ekran kartı dışında kalan diğer genişleme kartları (ses kartı, tv kartı, ethernet kartı, scsi kartı) ve IDE aygıtları (sabit disk, optik okuyucu) ile sisteminiz arasındaki bağlantıyı oluşturan arabirime verilen addır. PCI hızı genelde 33MHz'dir.

  Bilmeniz gereken bazı Overclock terimleri ise şunlardır :

  İşlemci Çarpanı (Clock Ratio): İşlemcinin FSB hızının en yüksek kaç katı hızda çalışacağını belirleyen çarpana denir. Toplam işlemci hızı, FSB hızı ile bu çarpan değerinin çarpılması ile bulunur. Bilgisayar açılırken çarpan değeri "bios" tarafından işlemciden algılanır, bu sayede ana karta takılı olan işlemci tanımlanır.

  Her işlemcinin bir çarpan kat sayısı vardır (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile FSB hızı çarpılınca işlemcinin asıl MHz'i bulunmuş olur. Örnek olarak P4 3.0 GHz için bu değer FSB 200x15 olduğundan 3000 MHz'dir.

  VCore: İşlemci çekirdek voltajıdır.

  VDimm: Bellek voltajıdır. RAM'leri yüksek hızlara çıkarmak veya daha düşük zamanlamalar ile kullanabilmek için bir miktar artırılır.

  VDD: Kuzey Köprüsü voltajıdır.

  AGP/PCI Bölenleri: AGP ve PCI saat frekansları gerçekte FSB hızına bağlıdır. Bu noktada devreye bölenler girer.

  Overclock Ne İşe Yarar? Nelere Dikkat Edilmeli?
  Overclock, bir işlemciyi orijinal çalışma hızından daha yüksek hızlara ulaştırmaktır. Örneğin 1800MHz'lik bir işlemci hızını 1900 MHz'e çıkartırsanız, sisteminizde bir bozulma meydana gelmemiş ve BIOS ekranında bu değeri görüyorsanız başarmışınız demektir.

  Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

  Overclock yapmak birçok riski de beraberinde getirir ve bu konuda size sisteminizle ilgili bir garanti veremeyiz ve yaptığınız modifiye işlemlerinden sonra ortaya çıkacak sorunlardan sorumlu tutulamayız. Overclock işlemi yapmak istiyorsanız bilinçli bir kullanıcı olmanız ve sisteminizin özelliklerini çok iyi biliyor olmanız gereklidir.

  Madem Bu Kadar Riskli O Zaman Neden Yapılıyor?

  Belki de bu soruya verilebilecek en kolay cevap, insanoğlunun ihtirası ve hep daha hızlı çalışma isteğidir. Belki bu kadar riske girdiğinizde sisteminizde gözle görülür bir performans artışı sağlanmayacak ancak bileceksiniz ki sisteminiz artık biraz daha hızlı çalışıyor.

  Overclock Nasıl Yapılır?
  Daha öncede belirttiğimiz gibi, kasanızın içindeki tüm parçaların özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekiyor ve daha önemlisi bu işlemi yapabilecek kadar donanımsal bir bilgisayar bilginiz olması gerekiyor. Overclock işlemi yapılacak olan bilgisayarın kasa ve işlemci fanların soğutma işlemi iyi yapıyor olması gereklidir. Şimdi test merkezi tarafından yapılan bir Overclock işlemini sizlerle paylaşalım.

  Overclock işlemi yapılan test bilgisayarının özellikleri şöyle :

  İşlemci : Intel Core2 Duo E4300 (2MB L2 Ön Bellek)
  Mainboard : Asus P5B-E Plus (i965p-Çipset)
  Ram : Corsair TWIN2X1024-6400C4 (DDR2-800, CL4)
  İşlemci Fanı : Arctic Cooling Freezer 7 Pro
  Grafik Kartı : MSI Radeon X1900XTX-VT2D512E

  İlk yapılması gereken FSB hızını 266 MHz olarak doğrulamaktır bu da FSB1066 demektir. Bu sizi %33'lük bir performans artışına, eğer biraz da şansınız varsa %50'lik bir artışa ulaştırabilir.

  Her işlemcinin bir iç frekansı vardır. Front Side Bus denilen (kısaca FSB), yani önyüz veri yolu diyebileceğimiz MHz cinsinden bir çalışma frekansı vardır ve bunun yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı mevcuttur (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile FSB hızını çarptığımızda işlemcinin asıl MHz'ini bulmuş oluruz. Core2 Duo E4300, 200 MHz'lik bir çalışma frekansına sahiptir. Dokuz adet çarpan kat sayısı bulunduğundan dolayı işlemci hızı standart olarak 1,8 GHz'tir.

  Başarıya Doğru Adım Adım
  Adım 1

  İlk adımda Asus'un ana sayfasından "Asus Update V7.09.02" ile BIOS-update'ini başarıyla gerçekleştirmek gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Bios güncelleştirmesinin gerçekleştiğinizden, yeni Bios versiyon numarasını gördüğünüzden emin olun.

  Adım 2

  BIOS ayarlarına girin ve "Load Setup Defaults" ayarlarını onaylayıp board ayarlarınızı ilk anki haline döndürün ve yaptığınız işlemi kaydedin.

  Adım 3

  BIOS ayarlarında "Advanced" seçeneğine gidin ve bu menü altında "JumperFree Configuration" a ulaştıktan sonra "AI Tuning" seçeneğini "Manual" yapın. Hemen ikinci sıradaki "CPU Frequency" değerini 266 MHz'ye çekin.

  Adım 4

  "DRAM Frequency" değerini "DDR2-800 MHz" e ya da en yüksek çalışma değerine getirin.

  Adım 5

  BIOS-Setup'ta ki işiniz bu kadar. Tüm değişikleri "Exit & Save Changes" seçeneği ile kaydedip Setup'tan çıkın. Eğer bilgisayarınız açılırken Boot ekranında, BIOS'unuz 2,4 GHz'I gösteriyorsa başardınız demektir.

  Adım 6

  Windows'u açınız.Yaptığınız bu overclock işlemin sonuçlarını görebilmeniz için CPU-Z programının en güncel versiyonunu kurun ve işlemci bilgilerinizi inceleyin.

  Adım 7

  Şimdi yapmanız gereken bilgisayarınızda yaptığınız performans kazanımını test etmek. PCMark05 ve 3DMark06 test yazılımları ile sisteminizin özelliklerini ölçün ve test edin. Mainboard'la birlikte gelen Destek CD'nizdeki PC Probe II programını kullanarak işlemcinizin sıcaklık değerlerini ve çalışma frekanslarını inceleyin. İşlemci sıcaklığınız yaptığınız işlemler sonucu 70C ve üzerindeyse sisteminiz zarar görebilir demektir, en kısa zaman zarfında ilk ayarlarınıza geri dönmelisiniz. Ancak sıcaklık bu değerin altında çıkarsa sistem hızı başarıyla artırılmış anlamına gelir.

  Ekran Kartı'na Overclock
  Daha Performanslı bir ekran kartınız olsun ister misiniz? Bir de oyun tutkunuysanız zaten kendinize iyi bir ekran kartı seçmiş olmalısınız ama bu da size yetmiyorsa performansı biraz daha artırma şansız var. Ekran kartınızın performansını artırmak için Overclock nasıl yapılır? Ekran kartları, işlemcilerden farklı olarak Windows üzerinde Overclock yapılır. Donanımıza uygun bir hız aşırtma programını bilgisayarınıza yüklediğinizde birkaç tıklamayla yüksek performans elde edebilirsiniz.

  Kartınızın çipsetine göre (ATI veya Nvidia) çeşitli programlar yardımıyla hiç donanıma bulaşmadan overclock yapmak mümkündür. ATI çipsetli ekran kartları için tasarlanan ancak birçok Nvidia çipsetli ekran kartında da kullanılabilen ATI-Tool programı fazlasıyla işinizi görebilir; masa üstünüzde ve özellikle 3D oyunlarda gözle görülür bir performans artışı sağlayabilirsiniz. İndireceğiniz program oldukça basit bir kullanıma sahip. Overclock işlemi yapılacak ekran kartının üzerinde mutlaka fan bulunması gerekir, çünkü hız artışı aynı zamanda sıcaklık artışı demektir.

  ATI-Tool'u indirin http://www.techpowerup.com/downloads...Tool_0.26.html

  Ekran Kartlarında Overclock İşlemi Yapan Diğer Programlar

  ASUS SmartDoctor http://www.softpedia.com/get/Tweak/V...rtDoctor.shtml

  Asus tarafından, Asus grafik kartları için geliştirilen SmartDoctor programı ile grafik kartınızın AGP Power Level Monitoring, Overheated protection, Smartcooling technology, Manual Overclocking, Fan RPM Monitoring gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz.

  SmartDoctor'u İndirin http://www.softpedia.com/get/Tweak/V...rtDoctor.shtml

  RivaTuner http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163
  ATI ve NVIDIA işlemcili ekran kartlarına ince ayar ve overclock için kullanabileceğiniz bir başka programdır.

  Riva Tuner'i İndirin http://www.download.com/PowerStrip/3...-10395724.html

  PowerStrip

  Ekran kartlarına overclock ve ince ayar yapmak için oldukça başarılı bir program olan PowerStrip, Windows 95'ten XP x64-bit edition'a kadar tüm işletim sistemlerine kurulabiliyor ve ATI X850 ve NVidia çipsetli ekran kartlarına uygulanabiliyor.

  PowerStrip'i İndirin http://www.download.com/PowerStrip/3...-10395724.html

  buda extradan bir bilgi olsun

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  67

  Standart

  Alıntı REMS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  overclock için sağlam bi fan a ihtiyaç var sanırım
  Bencede böyle bir işlem sonrasında aşırı bir ısınma olacaktır

 8. #8
  mahu Guest

  Standart

  tşklerrr...

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok