IP Adresi Sınıfları (A, B, C Class IP) Adresi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
IP Adresi Sınıfları (A, B, C Class IP) Adresi

merhaba arkadaslar.. subnet hesaplamalariyla ilgili sorun yasiyorum ve konuya hakim bir arkadasin yardimci olacagina inaniyorum.. epey bir site gezdim ve arastirdim ama hemen hemen butun siteler tek bir ornek kullanmislar..

romansmac isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart IP Adresi Sınıfları (A, B, C Class IP) Adresi

merhaba arkadaslar.. subnet hesaplamalariyla ilgili sorun yasiyorum ve konuya hakim bir arkadasin yardimci olacagina inaniyorum.. epey bir site gezdim ve arastirdim ama hemen hemen butun siteler tek bir ornek kullanmislar.. 2. bir ornek olmadigi icin tam olarak kavrayamadim... mesela ben ornek bir soru soraim..

aradaki farki anlamak icin benzer bi soru olacak

C sinifi bir adresimiz var be bizden bunu 14 subnete ayirmamiz isteniyor her subnette 13 adet bilgisayar olacak..

C sinifi bir adresimiz var be bizden bunu 14 subnete ayirmamiz isteniyor her subnette 14 adet bilgisayar olacak..

C sinifi bir adresimiz var be bizden bunu 14 subnete ayirmamiz isteniyor her subnette 15 adet bilgisayar olacak..

..
    sorularim bunlar 13, 14 ve 15 olarak vermemin nedeni.. 2 uzeri 4 - 2 = 14 yapiyor sanirim 14 tane bilgisayar baglayabiliriz.. 13 oldugunda durum nasil 14 oldugunda ve 15 oldugunda durum nasil olacak veya 15 olmasi mumkunmu vs. simdiden zamaniniz icin tesekkur ederim..

dayt Guest

yanlış anlamadıysam demek istediğin şu: C class bir IP bloğumuz var 13,14,15 cliet ihtiyacımız olsa nasıl böleriz.

13 ve 14 client için aynı olur böyle bir durumda 200.0.0.0 bloğu varsa elimizde bunu /28 olarak böleriz ve her subnette 14 kullanıcı olabilir. 13 kullanıcı için de aynı subnet kullanılır sadece 1 adet boş yerimiz olur. 15 kullanıcı içinse /27 kullanmak gerekir en az, bu durumda da 30 kullanıcı hakkımız olur 15 kullanıcımız varsa 15 tane de boş yerimiz olmuş olur.

umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

omerfahri isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

dostum. olay şu aslında. sen classful olan ip yapısını classless kullanmaya çalışıyorsun. C sınıfı ip adreslerinin subneti 24 dür. C sınıfı bir ip ye 25 'li network tanımlarsan sınıfsız kullanıyorsun demektir.

IIIIIIII.IIIIIIII.IIIIIIII.00000000 (subnet açılımı. her oktet 255 tamamlar)
    8 + 8 + 8 + 0 = 24 'lü subnet

25 yapmak istiyorsan 0 olan yerden bir bit daha çalacaksın. yani
    IIIIIIII.IIIIIIII.IIIIIIII.I0000000
    8 + 8 + 8 + 1 = 25
    sondaki oktet'den 1 bit çaldık networke verdik. 8-1=7 bit host biti dedik.
    formüle dökersek.
    max host: 2 üzeri x -2 dir. x geriye kalan host bitleri sayısıdır. dolasıyla 2 üzeri 7 -2 = 126 maksimum 126 tane host tanımlayabilirsin.

13 tane makineye destek vermek istiyorsan 4 tane host biti işini görür.
    2 üzeri 4 - 2 = 14 yapar. 13 tane host rahat desteklenir.
    IIIIIIII.IIIIIIII.IIIIIIII.IIII0000
    8 + 8 + 8 + 4 = 28 'li subnet
    kaç tane sıfır var. 4 tane . o dört sıfırın olduğu yer host bitleri. sol tarafındaki bitler network biti.

ama 15 tane makine desteklemek istersen bu sefer 5 tane host biti lazım.
    2 üzeri 5 -2= 30 tane host desteklenir. tam olarak 15 yada 18 bölünsün diyemezsin. 2 nin üzeri katları şeklinde aralıklar ilerler.
    ip adresleri biliyorsunki 4 oktetden oluşur. her oktet 8 bit dir. toplam 32 bit 'dir.
    192.168.1.1 diye bir ip var elinde 30 'lü subnet yaptın.
    30 lu network 255.255.255.252 demektir. 30 tane biti network 'e verdin. geriye 2 bit hosta kaldı. 2 üzeri 2 - 2= 2 . max. 2 tane host tanımlayabilirsin.
    bunlarda 192.168.1.1 ve 192.168.1.2 dir. -2 yapmamızın sebebide. her subnetin bir network ID si birde Broadcast ID si vardır.
    192.168.1.0 network ID
    192.168.1.3 broadcast ID
    bir sonraki subnet 192.168.1.5 'den başlar.
    192.168.1.4 network ID
    192.168.1.5 kullanabileceğin Ip
    192.168.1.6 kullanabileceğin Ip
    192.168.1.7 broadcast ID
    bu böyle 255 kadar gider.
    bu arada subnetlere bölerek networküde sanal olarak birbirinden ayırmış oluyorsun aslında. packet tracer Da bi switche iki pc bağla.
    birinin ip sini 192.168.1.2 ver diğerini 192.168.1.5 ver. subnet olarak da 255.255.255.252 ver. bu iki pc birbirini ping lemez. çünkü classless olarak subnet leri ayırdın. ama 192.168.1.1 ve 192.168.1.2 verirsen ping ler ancak. çünkü aynı subnetdeler. network ID yi ve Broadcast ID pc 'lere veremezsin.

ip subnet calculator bul internetden. ordan daha rahat anlarsın
    Konu omerfahri tarafından (08.09.2009 Saat 00:23 ) değiştirilmiştir.

kirikpena isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

konu açıklanırken bende bir şey sormak istiyorum. subnetleri sağlıklı bir şekilde ayarladık fakat admin kullanıcılar bile bunu değiştiremesin istiyoruz. Mesela kullanıcıya 192.168.1.100 IP sini verdim makineden tanımlasa bile işlem yapamamasını istiyorum. Bu işlemi router ile mi yapabilirim. Ayırca orta halli bir router önerisinde bulunabilirseniz çok sevinirim teşekkürler.

dayt Guest

Alıntı kirikpena Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konu açıklanırken bende bir şey sormak istiyorum. subnetleri sağlıklı bir şekilde ayarladık fakat admin kullanıcılar bile bunu değiştiremesin istiyoruz. Mesela kullanıcıya 192.168.1.100 IP sini verdim makineden tanımlasa bile işlem yapamamasını istiyorum. Bu işlemi router ile mi yapabilirim. Ayırca orta halli bir router önerisinde bulunabilirseniz çok sevinirim teşekkürler.
    anladığım kadarıyla istediğiniz şey şu; sizin kullandığınız IP bloğunda biri elle IP verirse o kişi işlem yapamasın öyle mi?

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

merhaba

evet router ile yapabilirsiniz routera static olarak arp girmeniz gerecektir. yani routera demelisinki su ip addresi su mac adresiyle eşleşsin o mac adresinden baska bir ip gelirse router bunu kabul etmeyecektir. 2800 serisi router işini görecektir.

kirikpena isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı emrearibulan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    anladığım kadarıyla istediğiniz şey şu; sizin kullandığınız IP bloğunda biri elle IP verirse o kişi işlem yapamasın öyle mi?
    evet istediğimiz bu şekilde. Vlan ile çözmek istedik bu sefer de Sanal sunucuların ethernet kartlarıda sanal olduğu için bir çözüm olmadı. network lere bölüp routerdan yönetmekten başka çare yok sanırım.

dayt Guest

ben cevap verene kadar Soul cevap vermiş bile

+ Konuyu Cevapla