Synaptic paket yöneticisi temel olarak Apt-Get komutlarının grafik arayüzüdür. Apt-Get için yapılan tüm ayarlar Synaptic paket yöneticisinin işleyişini belirler. Buna istinaden ortak kullanılan dosyalar Apt-Get dosyalarıdır. Depo adreslerinin saklandığı yer gene /etc/apt/sources.list dosyasıdır. Ve diğer tüm Apt-Get ayarları ve özellikleri Synaptic için geçerlidir. Buradaki avantaj komut satırı üzerinden program yüklemek ve aramaktan ziyade, Apt-Get için yapılabilecek tüm ayarları grafik arayüzünden yapılabilmesidir. Bu yüzden sadece Debian temelli sistemlerde değil rpm tabanlı sistemlerde bile Apt-Get ve Synaptic arayüzü kullanılmaktadır.

Synaptic'i Başlatmak

Synaptic root haklarıyla çalışır. Genelde bir sistem aracı olduğu için Gnome veya Kde masaüstünde olsun sistem bölümünde bulunabilir. Gnome masaüstünde Uygulamalar --> Sistem Araçları veya Ubuntu gibi yeni Gnome sürümü kullanan dağıtımlarda Uygulamalar --> Sistem --> Yönetim altında bulabilirsiniz.
Synaptic İle Nasıl Program Kurarım?

Synaptic genel görünüm olarak arayüzü oldukça basit ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmıştır. Üst panelde sağ tarafta göreceğiniz üzere Ara butonu depoda bulunan paketler içerisinde kullanıcının verdiği anahtar kelimeye göre arama yapar. Ayrıca mevcut paketlerin bulunduğu bölümler sol taraftaki panelde kategorisel biçimde sıralanmıştır. Örneğin sadece Gnome veya Kde ile ilişkili paketlere bakılmak istendiğinden bu bölümlerden faydalanıbilinir.
Paket aramak ve kurmaya başlamadan önce tanımlanmış olan depoların güncellenmesi gerekmektedir. APT adıyla buna apt-get update diyoruz. Bunun için sağ üstte bulunan Tazele butonuna tıklamamız yeterlidir.Böylelikle depomuz güncellenmiş olur. Şimdiki adımımız bir paket seçip kurmak olacak. Pan haber okuyucusunu yüklemek istiyoruz. Mevcut liste içerisinden Pan diye aratıp bulabilirsiniz. Kurulmasını belirtmek için paketin üstüne çift tıklamanız yeterli. Diğer seçenekleri görmek için ise sağ tıklayıp yapabileceklere bakabilirsiniz.Bundan sonra eğer bağımlılık varsa bize ana paketin beraberinde kullanacağı bağımlı paketlerin bir listesini gösterecektir.Bir veya bir çok paketi işaretledikten sonra kuruluma başlanması için yapmamız gereken üst menü üzerinde Uygula kısmına tıklamaktır. Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde bize seçimlerimiz sonrası yapacağı kurulumun içeriğini gösteren bir özet sayfası çıkacaktır.