Asterisk Ses ve Data Transferi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Asterisk Ses ve Data Transferi

merhaba arkadaşlar okuldaki hocamız kenidimizi geliştirmek maksadıyla bir proje verdi. proje asterisk vasıtasıyla aynı internet ağına bağlı iki bilgisayar arasında ses ve data transferi kullanmak ancak hiçbir bilgiye ulaşamadım bu

pumafila isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Asterisk Ses ve Data Transferi

merhaba arkadaşlar okuldaki hocamız kenidimizi geliştirmek maksadıyla bir proje verdi. proje asterisk vasıtasıyla aynı internet ağına bağlı iki bilgisayar arasında ses ve data transferi kullanmak ancak hiçbir bilgiye ulaşamadım bu konuda bize kim yardımcı olabilir ? ilginiz için çok teşekkürler.

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Nette boyle bir bilgi olmamasi imkansiz daha dikkatli arastirmalisin.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

evet çok bilgi var ancak hiç biri net değil ve bize doğru yardımı yapamıyor. bu bakımdan yardımcı olabilecek sorularımızı cevaplayacak birisi olursa çok mutlu olurum.

voip isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

Merhaba,

Yapılması gerekenleri aşağıdaki adımda basitçe sıralıyorum. Projeniz tamamlandı ise benzer projeler alan arkadaşlara faydası olabilir.

1- Mevcut bilgisayarınıza vmware workstation kurulumu yapın. (asterisk'i sanal makine olarak kurabilmek için)
    2- trixbox.org yada elastix.org gibi sitelerden hazır asterisk iso indirin.
    3- Sanal makina create edip ilgili iso yu cd olarak makinaya verip kurulumu yapın. Vmware workstation içerisinden yeni bir ağ oluşturabilir yada mevcut pc üzerindeki networkü kullanabilirsiniz.
    4- Kurulum bittikten sonra (kurulum adımları için istenen bilgileri vermeniz yeterlidir. ör: ip adresi, db password, root password gibi)
    5- Kurulum sonrasında web interface üzerinden asteriske ulaşın ( http://verdiğinizipadresi)
    6- PBX menüsünden 2 adet sip kullanıcısı açın.
    7- İlk olarak mevcut kullandığınız bilgisayara ve 2. bir bilgisayara x-lite benzeri bir sip softphone kurun.
    8- Asterisk üzerinde açtığınız kullanıcı ve ip tanımlarını bu sofphone üzerinde yapın.
    9- Her iki bilgisayarın register olmasını sağlayın.
    10- Register olma sorunları yaşarsanız asterisk üzerinde iptables (service iptables status, service iptables stop) yada lokal makina üzerindeki firewall ayarlarını kapatın. Biliyorsanız her iki tarafta kapatmak yerine ip access tanımları yapın.
    11- İki ip telefonun register olduğunu varsayarak birbirini açtığınız dahililerden arayın. Ses gidip gelme sorunu var mı yok mu kontrol edin.
    12- google üzerinde wireshark kelimesi arayıp ilgili siteye girdikten sonra bilgisayarınıza yükleyin.
    13- Wireshark ı açıp ilgili ethernet kartınızı seçin ve capture ettirmeye başlatın. Bu sayede ilgili ethernet kartı üzerinden geçen tüm paketler görünecektir.
    14- iki ip telefon arası tekrar arama başlatın.
    15- 25-30 saniye sonra wireshark capture'ı durdurun.

Hayırlı olsun elinizde data ve ses paketleri hazırdır. Biraz wireshark menülerinden (sip filter) kurcalayarak invite vs hepsini görebilirsiniz.

Not: Nexus'un yapmış olduğu yoruma katılıyorum. Biraz daha dikkat.

İyi Dersler gençler
    Dont try this on your SIP devices ;-) :

merhaba öncelikle ilginiz için teşekkürler, elastix kurulumundan sonra bana vermiş olduğu https :// 192 ile başlayan adresten sonra o adrese girdiğimde web interface e direk ulaşabiliyordum ancak şu anda bir sorun var ve ben girdiğim adrese ulaşamıyorum sayfayı bulamıyor dhcp ayarlarıyla ilgili sorun var galiba ne yapmam gerek ?

@nexus @voip merhaba elastixi kendi bilgisayarıma kurdum aynı santralada 2 farklı sip phone ekledim birisi 106 birisi 107 oldu dailisi, ardından kendi bilgisayarıma hem x lite hemde zoiper indirdim. 106 yı birine 107 yi birine tanımladım aynı ekranda birbirini aradığımda arama yapabiliyorum. Daha sora 108 tanımladım, ve aynı internet ağına bağlı başka bir cihazada zoiperı yükledim ama orda zoiper da available olamıyorum. Diğer bilgisayar ip adresini extansion ayarlarında nereye eklemem lazım. teşekkürler

+ Konuyu Cevapla