Asterisk VOIP Gateway Sorunları - Sayfa 3
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 17 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu
Toplam 161 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
Asterisk VOIP Gateway Sorunları

Arkadaşlar uzun süredir Asterisk ile ilgileniyorum. Çalıştığım şirkette de bu yazılım aracılığıyla IP PBX santral kurmak ve en azından yurt dışı aramaları bu sistem ile voip üzerinden yapmak, dahili hatları

DoKuZuNCuKaPI isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Arkadaşlar uzun süredir Asterisk ile ilgileniyorum. Çalıştığım şirkette de bu yazılım aracılığıyla IP PBX santral kurmak ve en azından yurt dışı aramaları bu sistem ile voip üzerinden yapmak, dahili hatları da bu servera aktarmak, robot operatör kullanmak vs. istiyorum.
    Zaten Ubuntu kullandığımdan yazılım ve yapabileceklerim konusunda bir sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum. Ancak yerli ve yabancı çok kaynak okuduğumdanmıdır iq yetersizliğindenmidir nedir, bir türlü hangi donanımları almam gerektiğini anlamadım. Tabi çalışan olduğumdan da yanlış alım yapmak istemiyorum. Beleşcilik peşinde de değilim sadece değerli fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
    Durumum şöyle; şirket içinde 12 dahili hat var, dışarıdan da şirketimize 7 hat geliyor bunlardan ikisi faks(alt kat,üst kat) ve bu gelen hatlar K...l (reklam olmasın ) marka analog bir santrale bağlı. Şimdi ben bilgisayara kurdum ve yapılandırdım diyelim bu hatları ve santrali nasıl sisteme entegre edeceğim? Usb mi? Pci mı? Ne gibi donanımlar lazım?

Sanırım mühendis olduğumdan, teorik bilgi ile değilde, pratikte yaparak öğrenmeye alıştığımdan burada işin içinden çıkamadım

Şimdiden her türlü cevap yazan arkadaşa teşekkür ederim

voip isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

Merhaba Kurmanız gereken yapı hakkında bilgi aşağıdadır.

1-Adet Asterisk Trixbox veya hakim olduğunuz bir ip pbx kurulacak.(Tavsiye trixbox)

2-Dışarıdan yani telekomdan gelen (direk hat)hatların çağrılarını ippbx e yönlendirmek için fxo voice gateway"e ihtiyacınız var.Herhangi bir marka olur ben audiocodes kullanırım genelde.Gelen kablolar Voice gatewaye direk bağlanacak.
    2-a:Voip gateway üzerinde gelen çağrıları xxxx nolu ip ye route edin(IPPBX"e)

3-IPPBX üzerinde Call center yapılandırmaları ve Trunk yapılandırmaları yapılacak.
    3-a:Kullanacağınız yazılımı bilmediğim için Trunk ayarlarını ve diğer ayarları kullanacağınız yazılım üzerinden nasıl yapılacağını lütfen sorunuz.
    3-b:IPPBX üzerinde sip userlarınızı oluşturunuz.
    3-c:IPPBX üzerinde Call Center ayarlarını yapılandırınız.
    3-d:IPPBX üzerinde gelen çağrılara karşılık verecek ses dosyalarını yapılandırınız

4-İp telefona ihtiyacınız olacak dışarıdan gelen çağrılar IPPBX üzerinden ip telefonlara yönlenecek.IPPBX menülerinden hangi çağrı nereye gidecek bunları bulabilirsiniz.

Not:Takıldığınız noktaları lütfen paylaşın.
    Dont try this on your SIP devices ;-) :

afsarsal isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhaba,

Trixbox kurulumunu tamamladım.
    Outbound arama yapacak bir modül üzerinde çalışmak istiyoruz.
    C# la geliştireceğimiz uygulama(windows ortamında), sisteme girdiğimiz telefonları arayacak.

C#'la bunu yapabileceğimiz örnek bir uygulama mevcut mudur?

Teşekkürler

Malesef bunu yapabilecek örnek bir uygulama mevcut değil.
    Konu voip tarafından (15.09.2009 Saat 13:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: x

technet isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Selam Arkadaşlar,

Asterisk konusunda yeni sayılırım.Hala öğrenmeye çalışıyorum.Kurulumunu ve gerekli ayarları yaptım.Elimde CISCO 7906G IP Phone var.Ben bu telefonu SIP protokolüyle çalıştırabilmek için epey uğraştım ve SIP imajını yükleyebildim.Fakat telefon asterisk e register olmuyor.Registering diyor birkaç kez deniyor.Fakat sonuç yok.Sebebi konusunda bir fikri olan var mı?

Merhaba

Telefonun asterisk e register olmamasının sebebi sip imajındaki problemden kaynaklanmaktadır.Yüklemede bir sıkıntı olmuş olabilir.Bunun dışında asterisk tarafında yapmanız gereken özel bir ayar yoktur.Bu konudaki ince nokta asterisk de sip ayarlarının Nat=no olmasıdır.

technet isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı voip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Telefonun asterisk e register olmamasının sebebi sip imajındaki problemden kaynaklanmaktadır.Yüklemede bir sıkıntı olmuş olabilir.Bunun dışında asterisk tarafında yapmanız gereken özel bir ayar yoktur.Bu konudaki ince nokta asterisk de sip ayarlarının Nat=no olmasıdır.

Selam,

Cevap için teşekkürler sorunu hallettim ama sadece NAT'ın no olması ile bitmiyor işler maalesef Şu anda da telefonlar arama yaparken çok bekliyorlar yani numarayı çeviriyoruz 10sn kadar bekliyor ondan sonra arama sesi geliyor.Bunun sebebi konusunda bir fikriniz var mı?

Kullandığınız voip gateway markası modeli?Asd sanırım çok yüksek.düşürmek için configde değişiklik yapmak gerekiyor.

madcrazy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhaba arkadaşlar. Sizlere bir kac sorum olacak.Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.
    Yerel bir ağda voip ağ kurmaya calışıyorum.
    Öncelikli olarak bir sunucu da sanal bölüm oluşturup trixbox ve Asterisk i sanal sunucuya ve kendi bilgisayarıma kurmam iki bilgisayar arasında voip bağlantı yapmam icin yeterli olur mu?
    Teşekkürler.
    Konu madcrazy tarafından (11.11.2009 Saat 13:04 ) değiştirilmiştir.

Merhaba,

Kendi bilgisayarınıza sanal platform üzerinde herhangi bir sip server kurmanız yeterlidir.Client makinalarda sip server olarak kurulum yapılan makina ip adresi verilmesi ve merkez sip serverda ilgili sip hesaplarının açılması yeterli olacaktır.

+ Konuyu Cevapla