CCNP, IS-IS Routing - Sayfa 3
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 123
Toplam 29 sonuçtan 21 ile 29 arasındakiler gösteriliyor.
CCNP, IS-IS Routing

Help ve Sample dosyalari dostundur .net dosyasi icinde her router altinda cnfg tanimi yapman lazim. Benim gonderdigim ilk dosyadan da bakabilirsin. Kendi pathlerini gir: [[ROUTER R2]] cnfg = config\R2.cfg gibi;

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Help ve Sample dosyalari dostundur
    .net dosyasi icinde her router altinda cnfg tanimi yapman lazim. Benim gonderdigim ilk dosyadan da bakabilirsin. Kendi pathlerini gir:

[[ROUTER R2]]
    cnfg = config\R2.cfg

gibi; Dynagen console'u altinda save komutu ile bu tanimlanan cfg dosyasina da kaydedebilirsin.

e-mky Guest

çok tşkler.. şu anda çalıştırdım telnetten bağlandım . cok fazla cpu yesede. bakalım denemeye devam...

e-mky Guest

idlepc get A
    idlepc get B
    ...
    şeklind eidlepcp değerini versemde cpu yüzde yüz harcıyor. sanırım dosyadaki idlepc değerlerini okuyor .bunun başka bir yolu yokmu cpu harcamasını düşürmek için. outo idlepc vermek mesala.

idlepc'leri kendine gore bulursan cok rahat calisir. Bu proje Core2duo 3Ghz'de %5-20 arasinda dolasiyor. Dynamips / Dynagen Tutorial sayfasinda console'dan girilcek komutlari anlatiyor.

edit: idlepc get yaptiktan sonra, bunu .net dosyasina kaydetmen gerekiyor. on the fly uyguluyor saniyorum ama sirf bahsi gecen router icin, ve projeyi tekrar yuklediginde bu yeni buldugun deger kaybolmus oluyor.

Artik IS-IS ile ilgili maceralarini da yazarsin
    Konu Fiver tarafından (01.04.2009 Saat 19:21 ) değiştirilmiştir.

e-mky Guest

tmm dahocam . ben routerlarınd aha üçünü çalıştırdğımda pc parçalanacak gibi yüzde yüze fırlıyor elimle dosyay a kafanma gör eidle pc değei yazıp kaydediyorum, örneğin.

0x02151 gibi farketmiyor
    korkupkapatıyorum pc ye bişey olcak die pc birden bire çok gürültülü çalışmaya başkıyor. benim pcp penitum D 2.8 Ghz 2gb ram var. ram kullanımı 370mb gibi yapabliyorum gereksiz hizmetleri kapatarak ama cpu cok harcıyo. idle pc değerini düşüremezsem işim ok zor
    bu proje aslında cok ciddi bir çalışma bence. hatta burda bgp vs çalıştırabilriz. daha hiç is - is lab yapmadım ilk olcak bu

router'lari ilk start ettiginde birkac dakikada anca boot ediyorlar. bu sure icinde bende de cpu yuzde 100. IdlePC'leri bulmak icin once sadece tek router'i start et. (Bu projede sirf 3640'lar var) Ne zamanki cli'ye dusuyorsun, ondan sonra idle pc degerlerini "get" etmen lazim, yanlarinda asterisk olanlar tavsiye edilenler ama bazen digerleri daha iyi is goruyor.
    Benzer lab'ler icin GNS3 Labs :: Cisco Router Simulator Network Topologies And Configurations adresine ve dynamips forumuna goz atabilirsin. Bol bol ornek var. GNS'e gecersen bgp,ospf,switching'le ilgili projelerimi de paylasabilirim. Once bir dynamips/dynagen/gns uclusunu coz, sonra sadece hayal gucunle sinirlisin.

e-mky Guest

tmm da su anda benim tek sorunum. idlepc d eğerini düşürememem . söylediklerini saten buraya yazmadna önce deniyorum. ama yinede idle pcp değeri yüzde yüz. yani tek routerda çalıştırsam en az idlepcp değeri yüzde doksan hangi sayıyı girsemde olmuyor gns3de get idlepc r1 dediğimiz zaman o kendisi outo bir değer cıkartıyordu bizim listeden secmemizi sağlıyordu burd ao yok. sorun yaşıyorum.

idlepcp değerini düşürmemiz şart daha önce gn3 kullanmaışdım ama dynagen daha iyi gns3 kadar pc kasmıyor bende.

ercanusa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

-Öncelikle net dosyasının içindeki bütün idlepc değerlerini sil, daha sonra dynamips i çalıştır.
    -Alttaki şekli görüyorsan dynamips sorunsuz başlamış demektir.
    -Daha sonra "start A" yaz ve açılana kadar bekle,bu sırada işlemci %100 olur.
    -"idlepc get A" yaz hesaplamayı bekle, çıkan değerlerden yanında * işareti olanı seç.Eğer * işareti yoksa "enter" bas ve yeniden "idlepc get A" yaz.
    -* işareti olan bir değer bulduktan sonra "idlepc save A" yaz ve dynamips ile net dosyasını kapat.
    -Net dosyasını wordpad ile aç ve ordaki idlepc dğerini bütün routerların altına kopyala,işlem bu kadar.
    Birde sana önerim routerları sırayla aç ve açtığın routera telnet ile bağlanıp açılışını tamamla, böyle yapınca pc daha az yorulur.

e-mky Guest

hocam söylediklerini yapıyorum çalışıyor aynen söylediklerin idle pcp değerini evbriyorum yine cpu yüzde yüzde . cpu gürütülü çalışmaya başlıyo korkuyom pc ye bişey olcak die kapatıyorum.

+ Konuyu Cevapla