VTP Konfigurasyonu - Sayfa 4
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 Sayfadan 4. Sayfa BirinciBirinci ... 234
Toplam 35 sonuçtan 31 ile 35 arasındakiler gösteriliyor.
VTP Konfigurasyonu

Bunu yapmak için elinizde layer3 switch olması gerekir yada switch in arkasına router bağlayıp vlanların default gateway ini router ın sub-interfaceleri olarak ayarlamanız gerekir Layer3 switch için = vlan2 ye

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Bunu yapmak için elinizde layer3 switch olması gerekir yada switch in arkasına router bağlayıp vlanların default gateway ini router ın sub-interfaceleri olarak ayarlamanız gerekir

Layer3 switch için = vlan2 ye 192.168.1.1 ip sini verin , o vlan a bağlı olan bilg a default gateway olarak 192.168.1.1 verin aynısı diğer vlanlar içinde geçerli

Diğer bahsettiğim yol için ccna dökümanlarında "router on a stick" başlığı altında anlatılmıştır onlardan faydalanabilirsiniz
    Mr.google knows everything , ask to him...

fgulgen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı root Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    VLAN Nedir?

VTP üç farklı modda çalışmaktadır.

Server Mode : Bu modda çalışan switchte VLAN oluşturulur ve silinebilir. Ayrıca Layer 3'te VLAN interface konfigürasyonu Server modda olan switchte yapılandırılır.
    Transparent Mode : Bu modda çalışan switchler VTP'den VLAN bilgilerini alabildiği gibi, kendi üzerinde de VLAN oluşturulabilir fakat bu VLAN bilgilerini diğer switchler ile paylaşmaz.
    Client Mode : Bu modda olan switchler trunk portları üzerinden VLAN listesini alırlar ve VLAN bilgilerini taşırlar. Ancak kendi üzerilerinde VLAN oluşturamaz ya da silemezsiniz.
    Hocam değerli bilgiler için teşekkürler, yalnız bu noktada takıldım.. transparent mod'la client mod'un tanımlarının değiştirmesi gerekmiyormu, transparent mod liste alıp taşıyabiliyordu diye biliyordum yanılıyorsam düzeltin, teşekkürler tekrardan..

rcandan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

hocam eline sağlık gayet açıklayıcı ve güzel olmuş yeni başladım acaba başka konularda yazılar varmı

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Alıntı fgulgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam değerli bilgiler için teşekkürler, yalnız bu noktada takıldım.. transparent mod'la client mod'un tanımlarının değiştirmesi gerekmiyormu, transparent mod liste alıp taşıyabiliyordu diye biliyordum yanılıyorsam düzeltin, teşekkürler tekrardan..
    server modda ki switch ten gelen vlan ları paylaşır, kendisinde bulunan listeye eklenti yapmaz...
    The day that never comes

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Alıntı rcandan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam eline sağlık gayet açıklayıcı ve güzel olmuş yeni başladım acaba başka konularda yazılar varmı
    CiscoTURK.NET - Cisco , Router , Switch ,CCNA , CCNP , Network adresindeki ana sayfamızda zaman zaman konular yayınlanmaktadır oradan da takip edebilirsiniz.
    The day that never comes

+ Konuyu Cevapla