3750 Switch, Cisco 2800 Router
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
3750 Switch, Cisco 2800 Router

Arkadaslar aramizda daha once bir okul veya universite kampusu icin network design etmis arkadaslar varmi? konu geregi bir universite kampusune veya kucuk 2 binali bir okul icin network kurmam gerekiyo.

volkanoklar isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart 3750 Switch, Cisco 2800 Router

Arkadaslar aramizda daha once bir okul veya universite kampusu icin network design etmis arkadaslar varmi? konu geregi bir universite kampusune veya kucuk 2 binali bir okul icin network kurmam gerekiyo. yardimlarinizi veya onerilerinizi bekliyorum. simdiden tessekkurler

Cagdas Yalman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

nasıl birşey istiyorsunuz client sayısı nedir bu konuda bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırsız.

volkanoklar isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

cok saolun. soyle deyim ben size bu hayal usulu bi okul. client sayisi okadar onemli deil. istenilen bir B class birde C class ip adres kullanmak ve tabi dolayasiyla switch ve router larin konfigirasyonlari protocollari filan yapilcak.

vlsm vlan lar filande var. bu genel bi proje odevi sanirim eger dedim yapmis arkadaslar varsa hani kopya deilde nasil yapilmis bi fikrim olurdu baksaydim projeye

kafamdaki model su an icin budur
    bu benim konu cok detayli. ben simdi iki binali bi okul tasarimi yapiyorum. sifirdan bi model olucak yani hersey bilgisayarlardan tutda router switch filan hersey sifir.

soyle bi sey dusundum. ilk ana binada 4 kat olucak . 4uncu katta 10 sinif 3. katta 6 sinif 5 ofis 2. katta yine ayni 6 sinif 5 ofis ve zemin katta 6 sinif ve kutuphane. siniflarda 20 bilgisayar ve 1 yazici ofislerde 6 bilgisayar 2 yazici ve kutuphanede 100 bilgisayar 10 yazici

diger binada 2 katli olucak ve her katta 5er sinif.

allah bana kolaylik versin
    Konu volkanoklar tarafından (04.02.2009 Saat 22:32 ) değiştirilmiştir.

Serhatx isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

RapidShare: Easy Filehosting burda ufak bir örnek var,vLan vb. siz ekleyebilirsiniz.En azından fikir olur.Saygılar

Orhan ERGUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba,

Ne kadar cok sınıf nekadar cok bilgisayar var Bizim zamanımızda okullarda bukadar bilgisayar nerde...

Bakın ; Siz projeyi cizin ben konfigurasyonları yazıyım , konu da hiç uzamasın , işiniz hemen görülsün .

Kolay Gelsin

burner Guest

Slm;

Design:

2 tane 3750(stack-wise) yada 3560 core switch, her kat icin 1 2960 ve 2xGbit interfacesine sahip, bir 2800 router,....

iki core swith i birbirine redundant baglayin, diger 2960 larida herbir cora redundant bir bicimde baglayin, 2800 router ide cora girin(hatta full redundancy istiyorsaniz iki tane 2600 serisi router alin aralarinda load balancing yapin) ve her birine ayri isp lerden ip alin...

sonuc hicbir cihaziniz bos durmamis olur(yani birisi fazla calisip birisi az yada hic calismamazlik waiting stand-by mode)..En onemlisi full redundant campus network elde etmis olursunuz...

NOte:Router Kismini fiyat dusmek icin cikartabilirsiniz aradan, cunku 3750, ve 3560 full capasiteli layer 3 ozelliklerinide yerine getirebilir, bagzi ozellikler haric..Yani 3750/3560 switchleri internete direk olarak cikartabilirsiniz...Ama guvenlik yonunden cok soru isareti kalir...

yada cisco:
    http://www.cisco.com/application/pdf...00806fe216.pdf

Iyi gunler
    Konu burner tarafından (05.02.2009 Saat 10:08 ) değiştirilmiştir.

+ Konuyu Cevapla