Çankırı'da bir ilköğretim öğrencisi, spor salonu yeterince aydınlık olmasına rağmen görevlinin bütün ışıkları yakması üzerine geliştirdiği ''Işığa Duyarlı Lamba Anahtarı'' projesiyle Türkiye birincisi oldu.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesince (İTÜ) düzenlenen proje yarışmasına Çankırı'dan katılan İsmet İnönü İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Ahmet Nedim Güçyılmaz birincilik elde etti.

Fen bilimleri, fen bilgisi ve uzay teknolojileri kategorilerinde binden fazla eserin katıldığı yarışmada, ''Işığa Duyarlı Lamba Anahtarı'' adlı ''Elektrik Enerjisinden Tasarruf'' konulu proje eseri, finale seçilen ve finalde sergilenen 40 proje arasından Türkiye birinciliğine layık görüldü.

Mucit öğrenci bir spor salonunda maç izlerken içerinin yeterince aydınlık olmasına rağmen bir görevlinin bütün ışıkları yakması üzerine projeyi tasarladığını söyledi.

Güçyılmaz, projesini ve amacını şöyle anlattı:''Gündüz aydınlatma yapılan ve çok sayıda lambayla aydınlatılan geniş iç mekanlarda güneş enerjisi yardımıyla elektrik enerjisinden tasarruf sağlanacak. Ev biçiminde küçük bir maket tasarladık. Evin pencerelerinin bulunduğu yerlere güneş ışığını toplayacak güneş pilleri yerleştirdik. Bu pillere değen güneş ışığı ile ters orantılı olarak içerideki lambalar az yanacak. Yani pillere ışık fazla gelirse içerideki lambalar az yanacak, az değerse lambalar fazla yanacak. Bu sayede aydınlık havalarda lüzumsuz yanan lambalar sönerek elektrik enerjisinde tasarruf sağlanacak.''