CCIE RSv5 Serhan Server Guler Roportajı

 

CiscoTURK : Kendinizden biraz bahseder misiniz? (Yaşınız , mesleğiniz , medeni haliniz vs)

1987 yılında Ankara’da doğdum. 1 senelik mutlu bir evliliğim var. 2 senedir Türk Telekom’da çalışıyorum.

CiscoTURK : Eğitim durumunuz nedir? Teknik lise ve ünv. bölümlerinden mi yoksa sosyal bölümlerden mi eğitim gördünüz ?

Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum.

CiscoTURK: Okul/eğitim süresinde sizi bilişim/network’e ilgi duyuyor muydunuz, yoksa zaman içerisinde kendiğinden spontane gelişen şartlar sizi bilişime mi yönlendirdi?

Küçüklüğümden beri elektronik mühendisi olmak istiyordum ve nihayetinde de oldum. Ancak mezun olup işin içine girince çok beklediğim gibi olmadığını gördüm. Yani network konusuna duyduğum ilgi mezuniyetimden sonra oluştu. Çalışma hayatı beni bu dala itti dersem yanlış olmaz.

CiscoTURK : Network haricinde ilgilendiğiniz bt kategorisi bulunuyor mu? Örneğin Sistem ( Windows/Linux) , Voice , wireless , security vb. gibi?

Merak duyduğum farklı kategoriler var ancak ilgilendiğim şu an için yok.

CiscoTURK : Giriş seviyesindeki eğitim almış ya da henüz almakta olan kullanıcılarımıza tavsiyeleriniz nedir?

Tavsiyem çalışmaları. Giriş seviyesinin bu teknolojilerin temelini anlattığını düşünerek, bu seviyede çalışıp, sınavlara hazırlanırken ezberden ziyade, okuyarak, araştırarak çalışmanın, orta ve ileri seviye sertifikasyonlara hazırlanırken daha rahat bir çalışma süreci sağlayacağını düşünüyorum.

CiscoTURK : Sektörde sürekli uzmanlığı ne olursa olsun bilgi teknolojileri uzmanlarının eksikliğinden söz edilmektedir. Sizce bu gerçeği yansıtmakta mıdır, yoksa bazı insanlar ticari kaygılarından dolayı böyle bir gereksinimin var olduğu izlenimini mi vermek istemektedir?

Açıkçası sektörde çok eski değilim. Ancak bilişim alanında Türkiye’de yeterli kalitede ve sayıda çalışan olduğunu düşünmüyorum ne yazık ki. Çok kaliteli arkadaşlarımız var fakat bunların da sayısı sektördeki ihtiyacı karşılayacak kapasitede değil.

CiscoTURK : CCIE Sertifika sınavına sizi getiren süreç nedir? İş hayatındaki pozisyonunuz mu yoksa Cisco eğitimleri almaya başladığınız günlerden beri CCIE sertifikasyonlarını amaçlıyor musunuz?

Network alanına ilgi duymam neticesinde CCNA eğitimi almaya ve sınavına hazırlanmaya başladım. CCNA sertifikasını aldıktan sonra kendi kendime bu işin sonuna kadar gideceğimin sözünü vermiştim. Bunun yanı sıra CCIE sertifika süreci aslında büyük bir challenge. Ben de yapım gereği bu challengeı kabul ettim ve sürece atıldım.

CiscoTURK : CCIE sınavına hazırlanırken donanım üzerindeki gereksinimlerinizi nasıl karşıladınız.

Herhangi bir online lab kiralamadım. Cisco IOU tüm ihtiyaçlarımı karşıladı.

CiscoTURK : Cisco sertifikasyonlarından hangilerine sahipsiniz?

R&S dışında herhangi bir dalda sertifikam yok. Hepsi R&S olmak üzere CCNA, CCNP ve CCIE sahibiyim.

CiscoTURK : Cisco haricindeki herhangi bir BT sertifikasyonları ile ilgileniyor musunuz, ya da farklı bir sertifikasyona sahip misiniz?

Daha yeni CCIE sınav sürecinden çıktım ve böyle bir sürece tekrar girip girmemek konusunda kararsızım. Önceliğim sertifika almak olmadan SP ve belki DC ile ilgili çalışmalarımı sürdürebilirim. Ha çalışmalarım yeterli gelirse de fazla sertifika göz çıkarmaz tabi ki. J

CiscoTURK : CCIE sınav hazırlık aşamalarında yararlandığınız materyaller nedir ( döküman , donanımlar , kişi ya da eğitim kurumu vs. )

CCNA’den CCIE sürecine kadar CLIGuru’nun eğitimlerine katıldım. Özellikle CCIE sertifikasyon sürecindeki katkılarından dolayı Barış Genç’e ve tüm CLIGuru ailesine teşekkür ederim. Belki de her CCIE adayının kullandığı INE, Ipexpert gibi sitelerden faydalandım. Bunun dışında forum sitelerinden ve bloglardan edindiğim dökümanları kullandım ve son olarak her milletten insanların katıldığı bir CCIE hazırlık Skype grubunun üyesiydim ve bu tarz bir oluşumun da büyük katkısını gördüm.

CiscoTURK : CCIE hazırlık aşamalarında sizi en fazla zorlayan ne oldu?

Dürüst olmak gerekirse spesifik olarak çok zorlayan bir şey olmadı. Belki biraz yeni evli olmam dolayısı ile özel yaşamıma yeterince zaman ayıramamış olabilirim. Ancak artık ayırabiliyorum ve eşime bu süreçteki anlayışından ve bana olan desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.
CiscoTURK : CCIE sınava nerede ve ne zaman girdiniz , CCIE sınavına girecek arkadaşlara sınav ile ilgili önerileriniz nelerdir?

Sınava İstanbul mobile labda 26 Mayıs tarihinde girdim. Arkadaşlara tavsiyem sakin olmaları ve panik yapmadan soruları dikkatlice okumaları.

CiscoTURK: CCIE Sınavı için sınav randevusu, konaklama vs. maliyet ne kadar bulmaktadır?

CCIE sınavının lab kısmının maliyeti lokasyondan lokasyona farkedebiliyor. İstanbul’daki maliyet her şey dahil yaklaşık 5000-5500 TL’ye geldi.
CiscoTURK : Sınav sistemi hakkında kısaca bilgilendirme yapar mısınız? Kaç sorudan oluşuyor , süre olarak ne kadar sürüyor , kaç oturumdan oluşuyor. Puanlama sistemi vb. konulara değinir misiniz?

Sınavda v4’den farklı olarak ufak bir bölüm daha var ki Cisco buna Diagnostic Part diyor. Sınav tek oturumdan oluşuyor ancak toplam sürenin 8 saat olması sebebi ile yarım saatlik bir öğle molası veriliyor. Süre dağılımında v4’ten farklı olarak Diagnostic partın eklenmesinden dolayı lab partından yarım saati bu Diagnostic parta ayırmışlar. Yani Troubleshoot partı 2 saat, Diagnostic partı yarım saat ve lab partı 5,5 saat sürüyor. İlk part olan Troubleshoot partını yarım saat uzatma şansınız mevcut ancak uzattığınız kadar süre lab partındaki sürenizden kesiliyor. Sınavı geçebilmek için her parttan belli bir yüzdenin üzerinde puan almanız ve overallda 80 puan almanız gerekiyor.

CiscoTURK : Sınava girmek isteyenler için öneride bulunmanız gerekirse eğer; zamanı nasıl değerlendirmemiz gerektiği hakkında görüşlerinizi alabilirmiyiz. Mesela mevcut işler varken sınava çalışmak neredeyse pek mümkün olmuyor.

Sınav önemli bir süreç ancak hayat da bir yandan devam ediyor. Hali ile ikisini dengede tutmak önemli. Öncelikle sabırlı olmak gerekiyor. Çünkü bazı zamanlarda insan motivasyonunu kaybedip boşverme sürecine girebiliyor. Bunu yaşamamak için düzenli çalışmak önemli. Var ise aynı süreci yaşayan birkaç arkadaş ile çalışmak, birbirinizi motive etmek açısından da avantaj sağlayacaktır.
CiscoTURK : Sınav için ne kadar zaman ayırmalıyız, işten ayrılıp tamamen sınava mı vermeliyiz kendimizi ? (Evli iseniz evde ders çalışmak ve aile ile ilgilenmenin orta yolunu nasıl buldunuz , dengeyi nasıl kurdunuz )

İşten ayrılmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Ben gerek işyerindeki, gerekse evdeki boş zamanlarımı çalışarak geçirdim. İşyerindeki ve evdeki aile bireylerinin de bu konuda desteği önemli. Zaten size destek oluyorlarsa ve bu sürecin önemini kavradılarsa, denge kurmak konusunda sizin çok da çaba sarfetmenize gerek kalmıyor.

 

 

CiscoTURK : Bundan sonraki amacınız (bt sektörü ile ilgili planlarınınız) nedir kısaca öğrenebilir miyiz?

İkinci bir CCIE şu an için düşünmüyorum. Ancak düşünürsem DC veya SP üzerine giderim. Öncelikle yeni bir sertifika almaktansa bazı teknolojiler üzerindeki bilgimi arttırmak istiyorum. Eğer bilgilerimi istediğim düzeyde arttırırsam bahsettiğim sertifikasyonları da çok zorlanmadan alabilirim diye düşünüyorum.

CiscoTURK : Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için tekrar teşekkür eder , kazandığınız bu başarıda sizi yürekten tebrik ederiz.
Son olarak CiscoTURK.NET kullanıcılarına söylemek istediklerinizi öğrenebilir miyiz?

Kararlı olmalarını söyleyebilirim ve eğer CCIE olmak istiyorlar ise bundan vazgeçmesinler. Maddi manevi imkanlar elvermiyorsa da sertifikasyon olmadan da olur. Yeter ki okuyup kendilerini geliştirsinler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir