CCIE RSv5 Yunus Emre Tortamis Roportajı

 

CiscoTURK: Kendinizden biraz bahseder misiniz?

1991 Diyarbakır doğumluyum. Liseyi Ankara’da fen lisesinde okudum. Lisans eğitimimi Bilkent Elektrik Elektronik’te aldım. Bu sene aynı bölümde yüksek lisansa başladım.

CiscoTURK: Bilgi teknolojileri ile ne zamandır ilgileniyorsunuz?

Lisansın son sınıfında Ezhan hocanın verdiği Bilgisayar Ağları dersi ile bilgi teknolojileri ilgimi çekti. Gerçi dersi alalı bir buçuk sene oluyor. 2014’te Almanya’da yüksek lisansa başlamıştım ama bıraktım. Bilkent’te bu eylül yüksek lisansa başlıyorum; daha kesin değil ama tez konum da kablosuz 5G ağı ile ilgili olacak.

CiscoTURK: Network haricinde ilgilendiğiniz BT kategorisi bulunuyor mu? Örneğin Sistem (Windows/Linux), voice, wireless, security vb. gibi?

Eğitimimle de ilgili olacağı için kablosuz ağlar diyebilirim. Doğal olarak, ihtiyaca göre farklı alanlarda kendimi geliştirmem gerekebilir.

CiscoTURK: Giriş seviyesindeki eğitim almış ya da henüz almakta olan kullanıcılarımıza tavsiyeleriniz nedir?

Temeli iyi tutmalarını ve ezberden ziyade bu niye böyleymiş gibi sorularla sorgulayıcı bir tarz yakalamalarını öneririm. Bol pratik de bilgileri uygulamaya koymak için şart.

CiscoTURK: CCIE sınav hazırlık aşamalarında yararlandığınız materyaller nedir (döküman, donanımlar, kişi ya da eğitim kurumu vs.)?

Cisco’nun resmi çalışma dokümanları var. INE ve Cisco Press gibi doğrudan eğitim vidyolarını da elimden geldiğince takip ettim. CLIguru’da Barış Genç hocanın verdiği CCIE kursuna gidiyordum zaten. Konu çok geniş olduğundan insan tam neye çalışacağı konusunda tereddüde düşebilir, o yüzden sınavı daha önce geçmiş ve BT alanıyla ilgili birinin rehberliği yararlı olur diye düşünüyorum, en azından işini ciddiye alan bir çalışma grubu. Bir de internet var tabi. Karşılaştığınız bir sorunla veya benzeri ile daha önce birileri uğraşmış oluyor. Onların tecrübeleri size yardımcı olacaktır.

CiscoTURK: CCIE sınavına hazırlanırken donanım üzerindeki gereksinimlerinizi nasıl karşıladınız?

Online lab kiralayanlar oluyor ama Cisco Web IOU ve GNS benim işimi gördü.

CiscoTURK: CCIE hazırlık aşamalarında sizi en fazla zorlayan ne oldu?

Motivasyon çok önemli. Bazen öyle basit sorunlarla günlerce boğuşuyorsunuz ki tamam artık boşver diyorsunuz. Doğrudan iş tecrübemin olmaması da bir özgüven eksikliği sebebi. Ama dişimi sıkıp elimden geleni yaptım. Anlamadığım hususları kursta tartıştım veya internette soruşturdum. Neticede sınava hazır hale geldim.

CiscoTURK: CCIE sınava nerede ve ne zaman girdiniz, CCIE sınavına girecek arkadaşlara sınav ile ilgili önerileriniz nelerdir?

Sınava, Cisco’nun ana sınav yerlerinden Dubai’de 7 Eylül’de girdim. Ama bir daha girmem gerekseydi Brüksel’de girerdim. Sınav sabahtan akşama sürüyor ve öğleden sonra bağlantı çok yavaştı. Brüksel Cisco’nun Avrupa’daki merkezi, bağlantı daha iyi olur diye tahmin ediyorum.

CiscoTURK: CCIE Sınavı için sınav randevusu, konaklama vs. maliyet ne kadar bulmaktadır?

Sınav 1600 dolar artı girildiği ülkeye göre değişen KDV. Dubai’de KDV ödemiyorsunuz mesela. Bu da oranın bir avantajı. Dubai’ye uçak bileti 1000 liraya yakın mal oldu. Sınav için yer ayırtınca Cisco size oteller öneriyor ve bu otellere indirim yapıyor. Ben sınav merkezine 500 metre uzakta yüzde elli indirimle kaldım. Günlüğü 160 liraya geldi. Farklı seçenekler de değerlendirilebilir.

CiscoTURK: Sınav sistemi hakkında kısaca bilgilendirme yapar mısınız?

Sınav tek oturumdan oluşuyor, sabah 8 civarı başlıyor akşam 4.30’a kadar. Sınav süresince lavaboya gitmek serbest. Öğle arasında Subway’den vejetaryen veya tavuk sandiviç geliyor. Eğer öğle arası gereğinden fazla uzarsa veya bağlantı bir süreliğine koparsa sınavın sonuna telafi süresi eklenebilir. Sınavda 3 kısım var: İki buçuk saat süren Troubleshoot yani sorun giderme. Yarım saatlik Diagnostics, teşhis demek. Bir de ağ yapısı tasarladığınız Config kısmı. Son kısımda süre yok, sınav bitinceye kadar uğraşabilirsiniz. Cisco sınavı geçme notunu tam olarak açıklamıyor, ama genel kanı her üç bölümden en az yüzde altmış yapmak ve genelde yüzde seksen yapmak. Yani, mesela Troubleshoot’ta yüzde altmış yaptıysanız sınavı geçme şansınız var ama config kısmınızın çok iyi olması lazım ki kaybolan puanı telafi edebilsin. Sınav formatı ile ilgili verebileceğim en büyük öneri beklentileri tam olarak anlamak ve sadece bu beklentileri karşılamak. Fazla detaylar veya ekstralar beraberinde risk getirir.

CiscoTURK: Sınava girmek isteyenler için öneride bulunmanız gerekirse eğer; zamanı nasıl değerlendirmemiz gerektiği hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz? Mesela mevcut işler varken sınava çalışmak neredeyse pek mümkün olmuyor, sınav için ne kadar zaman ayırmalıyız, işten ayrılıp tamamen sınava mı vermeliyiz kendimizi?

Benim durumum biraz farklı ve CCIE almayı düşünen çoğunluğa tam hitap etmeyebilir, gene de anlatayım. Almanya’dan Ocak’ta döndüğümden beri bir işte çalışmıyorum, bu yüzden kendimi tamamen ağ teknolojilerine adayabildim. Eğitime CCNA ile başladım. İlk niyetim CCNP sertifikası alıp işe atılmaktı. Aldıktan sonra aslında kısa bir iş tecrübem de oldu ama tam beklentilerimi karşılamadı. Yüksek lisansa Bilkent’te devam etme kararı aldım. Bu sırada, daha önce başvurduğum yerlerden dönüş oldu ama uzun bir kararsızlık sürecinin ardından bir daha karar değiştirmek istemedim. Ama bu demek değil ki insanlar işi gücü bırakıp sınava hazırlansın. Herkesin kendince şartları vardır. Farklı sürelerde olsa da yeterli emekle herkes bu sertifikayı alabilir. Zaten pratik yaparken sınava hazır olduğunuzda bunu hissedersiniz. Sınava girmeseniz veya sınavı geçemeseniz bile bu süreçte öğrenilenlerin illa ki faydası olacaktır.

CiscoTURK: Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için tekrar teşekkür eder, kazandığınız bu başarıda sizi yürekten tebrik ederiz. Son olarak CiscoTURK.NET kullanıcılarına söylemek istediklerinizi öğrenebilir miyiz?

Rica ederim. Diğer kullanıcılara da kolay gelsin diyorum. Dediğim gibi; emek sarf edip kendinizi geliştirmeniz önemli, başarı takip edecektir. Bir de başarımda payı olan herkese teşekkür etmek isterim. Kısıtlamak imkânsız, ilkokul lise hocalarımın, arkadaşlarımın dahi çok büyük emekleri var. Fakat son dönemeçte yardımları için Barış Hoca’yı anmam lazım. Tabi bir de dünyanın en fedakâr annesini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir