CCIE R&S #25039 Deniz AYDIN Röportajı Cisco(TR)

CCIE (Routing and Switching) #25039 Deniz AYDIN Röportajı

Cisco(TR) : Merhaba Deniz Bey , röportaj önerimizi kırmadığınız için teşekkürler. Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Deniz AYDIN : Çok saolun. ilk olarak eğitim durumumdan bahsedebilirim. liseyi izmir çınarlı anadolu teknik lisesinde tamamladım.esas olarak network’e veya BT sektörüne ilgimde oradan geliyor.

Daha sonra İTU uçak mühendisliğini bitirdim. Mezun olduğumuz 2002 yılında malum ekonomil kriz vardı, ayrıca programlama bt sektörüne daha yakın olduğumu hissettim.

Bir arkadağın tavsiyesi ile turknet’de eski adı ile Netone Telekom’da stajyer olarak bu sektöre girdim. Daha sonra network ile ilgili bir iki kurs aldım, yine netone’da zamanla uzman network mühendisliğine kadar yükseldim.

Sanırım bu eğitim aldığımdan farklı bir sektörde başarılı olmam, hem bu network ve yeni teknolojilere duyduğum ilgninin payı büyük.


Cisco(TR) : Deniz Bey verdiğiniz yanıtlar için teşekkürler aynı zamanda bu yanıtınızla sormayı düşündüğümüz birkaç soruya da yanıt vermiş oldunuz. Ben lise yıllarına dönmek istiyorum. teknik lise mezunusunuz. Bölüm olan ağ/network/bilgisayar vb. alanlardan mı eğitim gördünüz?


Deniz AYDIN : Elektronik üzerine eğitim aldım, ağ ile ilgili çok fazla dersimiz olmadı. Genel bilgi olarak biliyordum. Fakat haberleşme ve programlama üzerine oldukça kapsamlı eğitim aldım.

Daha sonra cisco ile network bilgimi geliştiriken bu konudaki temel bilgilerimin oldukça yararı oldu.

Sonuçda işin temelini ne kadar iyi biliyorsanız, üstüne koyması o kadar kolay oluyor.

Zaten bence ülkemizin en büyük eğitim sorunuda bu, teknik liselirin bir ülke’ye katabileceklerinin sınırı yok. Buda aslında başlı başına görüşülmesi gereken bir konu.


Cisco(TR) : Ne zamandır Bilişimle ilgileniyorsunuz? Aslında bu sorunun yanıtını az önce vermiş oldunuz teknik lise kökenli olduğunuz için hayat sizi bu yöne ilerletmiş gördüğüm kadarıyla. Teknik lise’ye gitmeden evvel bu sektörle ya da bilişimle ilgilenir miydiniz?


Deniz AYDIN : Yok teknik lise öncesi ilgilenmiyordum. Aslında tam anlamıyla üniversite 4.sınıfda İTU’de verilen cisco eğitimleri ile bu sektöre girmiş oldum.


Cisco(TR) : 2002 yılında İTÜ uçak mühendisliğinden mezun olduktan sonra NetOne’de stajyer olarak başladınız ve bu süreçte sizi Cisco ‘ya yönlendiren neydi?


Deniz AYDIN : Lisede aldığım eğitim dolayı mühendislik yapmaya olan ilgim çok fazla idi. Malum türkiyede uçak sektöründe bir şey yapmak oldukça zor.


Cisco(TR) : Sadece uçak değil birçok sektörde Türkiye şartları malum 🙂


Deniz AYDIN : NetOne yakaladığım olanaklar sayesinde, networking ile bir çok yeni projeyi hayata geçirmek ve uygulamak gibi fırsatlarım oldu. Ortaya somut bir şey çıkarma olasılığı daha fazla. Birde tabi uçak mühendisliğine göre çok daha kolay.


Cisco(TR) : Uçak mühendisliğinde Türkiye şartlarında insanların önü çok fazla açık olmadığından dolayı sizi Cisco ‘ya yönlendirmiş bir bakıma.  Cisco eğitimlerinde kursların faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?

Örneğin CCNA, CCNA Security , CCNA Voice vs. gibi sınavlar için kursa gitmeyip kitap okuyarak , Packet Tracer , Dynagen gibi simulasyonlardan faydalanarak bu sınava girilmeli mi yoksa kurs bu işin olmazsa olmazı mıdır?


Deniz AYDIN : Bu konuda aslında kursların yararı oldukça fazla. Bence bu giden insana göre ve konusuna göre değişen bir konu. Ortalama bir iş için kurslar her zaman yararlıdır.

Fakat ben bir çok insan görüyorum, bir çoğu bilgisayar müh yeni mezun kurslara giderek bir konuyu %100 öğrenemk mümkün değil. Kursalar ancak bir temel kurmanıza yardımcı olur. Örneğin Frekans Multiplex bilmiyen bir insan

CCNA veya CCNP de gitse bir E1 nasıl çalışır anlıyamaz, sadece soyut bir kavram olarak kafasına yerleşir

Gerçi eğer büyük bir backobone v.b yerlerde çalışmıyacaksanız, her hangi bir firmanın IT bolumunde görev alıcaksanız o bilgide size gerekli olmıyabilir.

Kişisel olarak, sektüre giriş esnasında CCNA  Kursu ile seviyesine gitmişdim. Daha sonra bir süre netone’da çalışarak kendimi biraz geliştirdim.

CCNP için BT eğitimde kurslara katıldım.Bunun dışında kendi isteğim ile bir kurs almadım. Kitap okuyarak ve uygulama yaparak kendimi geliştirdim. Dynamips gelince , zaman cisco’nun yeni çıkardığı bir özelliği veya IOS denemek için kullanıyorum.


Cisco(TR) : Tavsiye edebileceğiniz bir kitap ya da uygulama var mı ?

Deniz AYDIN : Onun dışında her zaman gerçek ortamda çalışmayı tercih ettim. Ama bence olduköa yararlı bir ürün

ben zaman zaman GNS3 kullanıyorum dynamipsin görsel versiyonu. Kullanımı daha rahat. Kitap olarak bir çok kitap var. Ama Cisco Pressin sektör ile ilgili bütün kitaplarının tavsiye ederim.

Şimdi bunu söyleyince garip gelebilir, fakat CCIE Practical Case Studies Volume 1 ve 2 yi tavsiye ederim

Genelde bu sektöre girenler başdan başlamayı tercih ediyorlar, fakat bu kitap networking genel hatları ile oldukça iyi anlatıyor.

Ayrıca İnternetwork Expert’in CCIE R&S  Hazırlık lablarını ve kitaplarıda oldukça iyi.

Cisco(TR) : Network alanında çalışan profesyonellerin ulaşabileceği en saygın ünvan olan CCIE (Cisco Certified Internetwork Expert ) almaya hak kazandınız. Bu konuda ne hissediyorsunuz?

Deniz AYDIN : Aslında 2006 yılında sınava girmeyi planlıyordum. Fakat iş yoğunluğu askerlik derken anca fırsatım oldu. Oldukça rahatlamış hissediyor insan ilk etapda kendini. Tabi böyle bir sertifikayı kariyerime eklediğim için oldukça sevindim. Sonuçda Uçak müh mezunu olduğum için bu sektörede bir belge ile yetkinliğinizi göstermeniz gerekiyor.  Cisco’nun sertifiklarıda dünya’daki geçerliliği açısından oldukça etkili.

Cisco(TR) : Peki hedefinde ya da hayalinde CCIE olmak isteyen insanlara tavsiyeleriniz nelerdir ? Sizi CCIE sınavlarına hazırlanırken en çok zorlayan neydi?

Deniz AYDIN: Hangi konuda almak istediklerine göre değişir. Routing and Switching kapsamı açısından bu seviyeye gelmiş insanlar için oldukça basit bir sınav. Fakat bu yıl yenilendi.  Malum çinlilerin her şeyi ezberlemelerinden dolayı Cisco’da kendini yeniliyor sürekli. Ben eski hali ile girmişdim, oldukça kolaydı. Yeni versiyonu oldukça zor.

Benim tavsiyem, yazılı ile labı tamamen ayrı ele almaları. Fakat yazılı sınava hazırlanırken konuları iyice sindirmek gerekiyor. Malum yazılı sınavda her zamanki gibi ezberlenmesi gereken noktalarda var.

Lab’a gelince artık troubleshoting var. Dolayısı ile gerçek bir ortamda çalışmak gerekiyor.Kendi lab ortamı olan çalışma kitaplarını takip edebilirler.

İnternetworkexper veya ipexpert gibi kurumlar, hem örnek lablar verip aynı zamanda kitaptaki topologylerin aynısını lab ortamında kiralama hizmeti sunuyorlar. Bu konuda dynamips tavsiye etmem, malum sw IOS larını simule etme imkanı olmadığı için bu konuda size pek yardımı olmıyacakdır.

Ben işim gereği cihazlara oldukça hakimim, ama bu şekilde bir ortama sahip olmıyanlar için kiralanacak labların yararı çok fazla.

Diğer konulardaki CCIE certifikalarına girecekler için pek bir şey tavsiye edemiyeceğim. Voice sınavı oldukça zor

CCIE Security pek ilgim yok. Şu an bende CCIE Service Provider’e hazırlanıyorum.

Fakat CCIE Security ‘inde oldukça zor olduğunu biliyorum. Aslında bu sınavların zorluğu kısıtlı zaman içerisinde çok fazla alt konu olması. Eğer sürekli bu cihazlar ile uğraşmıyorsanız gerekli hıza sahip olamıyorsunuz.

Cisco(TR) : Anlıyorum genel olarak CCIE R&S sınavına girenlerin yüzdesinin fazla olmasının nedeni de bu olmalı herhalde.

Cisco(TR) : Hedefi CCIE olmak olan biri için en uygun yöntem CCNA> CCNP> CCIE Written> CCIE Lab sınavı gibi bir sıralama mı yoksa doğrudan CCIE Written> CCIE Lab sınavına girmelerini mi öneriyorsunuz. Bu konuda CCIE sınavını kazanmış insanlar da farklı görüşleri savunuyorlar. Siz bu konuda nasıl düşünüyorsunuz?


Deniz AYDIN: Bence kişinin bilgi seviyesine göre değişiyor. Şu an birlikde çalıştığım arkadaşlarım var. CCNP certifikası yok. Ben mesela onlara direk CCIE hazırlanmalarını tavsiye ediyorum.

Zaten yazılıya hazırlanmak CCNP veya CCIP sınavlarındaki konulara ek olarak bir iki konuyada daha bakmayı gerektiriyor. Önemli olan lab. Onuda belirtiğim gibi tecrube sahibi bir insan düzenli ve planlı bir çalışma ile geçebilir.

Cisco(TR) : Internet yararlı olduğu kadar aynı zamanda bilgi kirliliği yaratacak boyutta gereksiz ve yanlış bilgileri de barındırıyor. Biz de bu yüzden ilk ağızdan öğrenmeyi daha doğru buluyoruz. CCIE sınav tecrübelerinizden biraz bahseder misiniz ? Örneğin  CCIE Sınavına nerede girdiniz ?

Deniz AYDIN: CCIE Sınavına girecek çok fazla yer var. Fakat bize en uygun olanı Belçika en yakın diyelim

fakat zaman zaman ülkemize CCIE mobile lablarıda geliyor. Belçika için konuşacak olursak, oldukça rahathava alanına yakın bir kaç otel seçeneğiniz var, onlarda yürüme mesefasinde.

LAB için 3-4 ay öncesinden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 3 ay kalada ödemeyi yapıyorsunuz.

Yer bulmakda zorlanabiliyorsunuz.  Sınav için sabah 7 gibi 7:30 gibi cisco’nun ofisinde bulunuyorsunuz.

Lab ortamına götürüyorlar. Cihazlara konsole üzerinden erişiyorsunuz.Secure CRT kullanılıyor.

Zaten pc açılır açılmaz her şey hazır. Takıldığınız noktada yetkiliye her şeyi sorun.

Cisco(TR) : Cisco ofisinde herhangi bir oryantasyon vs. var mı? (sınav kuralları , açıklamalar vb.)

Deniz AYDIN: Tabiki, sınav yetkilisi her şey yeterli miktarda açıklıyor.

Sık sık konfigurasyonu save etmeyi ve yaptığınız konfigin bir baska task ile cakısmıyacagından emin olmak gerekiyor.

Tabi sınav yeni hali ile nasıl bilemiyorum ama ortam aynı olacakdır.

Yemek dert olabilir bu arada. Ülke yemeklerine alışık olanlar için kahvaltılık bir sey götürmlerini tavsiye ederim.

Öğle yemeğini orada yiyorsunuz , genelde güzel yemekler çıkıyor. Ama insanlar genelde heyacandan fazla yemiyor.

Nerede ise unuyordum.  En önemli konu www.cisco.com kullanmayı bilmek

Sonucda Cisco Doc sayfasına erişiminz var. Sorulan bir çok sorunun cevabıda orada var aslında. Önemli olan nasıl erişceğini bilmek. O yüzden kitaplarda konuların altını çizmek yerine, cisco.com ‘da o konu nerde, hangi başlık altında

bunu bilmek daha etkili olacakdır.


Cisco(TR) : CCIE sınavı maliyeti ortalama ne kadardır (konaklama ücreti LAB ve Written sınav vs.)

Deniz AYDIN: Benim durumum cok farklı.  Benim cebimden para cıkmadı. Şirket karsıladı ama sole bir rakam vereyim.  1000 kusur dolar sınav ucak ucreti hımm bu konuda tekrar takıldık. Eşim THY ‘de calıstıgı icin ucuza almıstım ama sanırım gidis gelis 500 – 400 yuro civarı  otelde bir gun kalsanız 60 falan tutar.

Kabaca 1300  –  1400 Euro civarı

Fakat sunu belirtyeyim eger sınava kasım ayı gibi girmeyi dusunen olursa o aylarda CCIE Mobile Lab ulkemize geliyor. O konuda Cisco Türkiyeden bilgi alınabilir. Tek sartı yazılıya girmis olmak. Bunun icin yaz aylarından rezervasyon yapılıyor.

Cisco(TR) : Sınav süresi ne kadardır ,istenilen görevler için bu süre yeterli oluyor mu , sınavlar oturum halinde mi yoksa tek oturumda bütün görevleri yapmanız mı gerekiyor bu konulara da değinebilir miyiz?

Deniz AYDIN: Sınav süresi yanılmıyorsam 8 saat.  iki oturum. Öğlen yemek molası veriliyor

Şu an puanlama değişdi o yüzden tam bilgi veremiyorum. Benim için sure oldukça fazla idi

ben 5 saatde kontrol dahil bitimişdim. Kalan 3 saatde tekrar tekrar kontrol yapdım.

Puanlama genek olarak 100 üzerinden mininum 80 almanız gerekiyor.

Ben girdiğimde yazılı olarak 5 soruya cevap vermeniz gerekiyordu ve toplamda 20 puan alıyordunuz.

Yani eğer bu yazılı kısımdan min 1 dogru yapmnız gerekiyor

Cisco(TR) : Sınav kapsamında verilen görevlerin % 99 oranında tamamlanması durumunda bile görev tamamlanmamış sayılıyor diye biliyoruz. Bu doğru mu?

Deniz AYDIN: Bu konu biraz karışık sanırım. Söle ki sınav task lar seklinde her taskın kendine ait bir puanı var.

task’da istenileni tam anlamı ile yapmak zorundasınız. Bazen bunu yapmanın farklı yolları olabiliyor.

Ama onemli olan uyguladıgınız sonucun baska bir task ile cakısmaması. Bana hic denk gelmedi.

Genelde cozum yolları tek di. Eğer task’da ne yapılması gerektiğini anlamadı iseniz kesinlikde sınav danısmanına sorulması gerek.

%99 diye bir oran yok neticede 1 veya 0 diyelim ki o task 10 puan eğer istenileni yapamadıysanız 0 alıyorsunuz. 8 almak diye bir sey yok

Genel olarakda 80 puan veya ustu almak zorundasınız.  Şu anki sistemde troubleshouting var.

onunuzdeki buyuk bir topology ve acılmıs 12-13 tane sorun var. onları cozmeniz bekleniyor

ondan sonra laba geciyorsunuz

Cisco(TR) : Anladığım kadarıyla bu %99 ‘unu bile yaptığınızda puan alamamanız sadece 1 task için geçerli. o görev için 10 üzerinden 8 almak yok. Ya 0 puan ya 10 puan alınıyor.


Deniz AYDIN: Evet dogru. Şu an sınav yanılmıyosam 3 parcadan olusuyor. Trobuleshotingyazılı bir soru kısmı 5 veya 4 soru ve labın kendisi labda hata yapılacagını dusunursek geri kalan iki kısmı %100 tamamlamak oldukca onemli.

Sınav danısmanı gunluk durumana gore yardımcı olma durumu degisiyor ama onun dısında size soru sor puan ver gibi bir durum yok. Bir sınavı degerlendirenler onlar degil benim bildigim dolayısı ile onların cevaplarında %100 guvenmemek gerek.

Cisco(TR) : “Eğer task’da ne yapılması gerektiğini anlamadı iseniz kesinlikde sınav danısmanına sorulması gerek ” dediniz. bu sınav esnasında olabiliyor o halde?

Deniz AYDIN: Tabi ama cevap verme gibi bir yukumlulugu yok. Onu belirteyim. Genelde yardımcı oluyorlar ama tabi sonucu soylemiyor sadece istenileni daha net anlamanızı sağlıyabiliyor.


Cisco(TR) : CCIE Sertifikası sahibi olabilmek için teorik bilginin yanı sıra deneyim de test ediliyor. Teorik bilgiyi sağlamak pratiğe göre biraz daha kolay olduğu öngörülmektedir. Peki insanların pratik yönünün güçlenmesi için nelerden yararlamayı tavsiye edersiniz ya da bu iş hayatındaki karşılaşılan sorunlarla mücadelede kendiliğinden mi oluşur yoksa kitaplardaki CCIE LAB’ ları kiralayarak bu olabilen bir şey mi ? Bir soru havuzundan söz edilmekte çünkü.

Deniz AYDIN: Benim için kendiliğinden oluştu. Çalıştığım firmanın telekom oparetoru olması bunu sagladı.

Lab kiralıyarak da bence sınavı gececek yeterliliğe ulasılabilir.

Evet bir havuz var  fakat sınav her yenilendiğinde bu havuzda değişiyor. Dolayısı ile buna güvenmemek gerek. Bundan dolayı zaten trobuleshoting geri geldi sınavda yeni hali ile bu havuz sistemine güvenmek hata olur.


Cisco(TR) : Anlıyorum ccie sınavları ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Deniz AYDIN: Önemli değil yardımcı olabildiysem ne mutlu.


Cisco(TR) : Türkiye’ye gelecek olursak son 2 yılda Türk CCIE sayısının eskiye oranla hızla arttığını görüyoruz. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz. Sizce Türk CCIE’lerin artmasının avanjatları ve dezavantajları nelerdir ?

Deniz AYDIN: Bence bir dezavantajı yok. sayının artması çok güzel bir şey sonucda bu sektorde bir açık var, üniversitelerde bu konuda verilen eğitimde çok yetersiz. Sektördede bu açık ne kadar iyi elemanlar ile kapanırsa gelişme o denli hızlı olacakdır.

Cisco(TR) : Bilişim sektörü her geçen gün gelişmekte firmalar da gelişen teknolojiyi ayak uyduruyorlar. Peki Cisco Systems CCIE ilişkileri nasıldır. Örneğin yeni bir teknolojide Cisco Systems sizi bilgilendirir mi yoksa bireysel olarak çaba göstermek mi gerekir?

Deniz AYDIN: Bu konuda tam bir bilgim yok. Kişisel olarak ve işim gerekiği zaten sürekli takip ettiğim için bir yararı oldu diyemem. Cisco’nun bu konuda pek çok sayfasıda mevcut zaten üye olmak için CCIE olmaya gerek yok. Tech support bunlardan biri veya cisco.com üye olarak yeni haberleri yeni ürünleri takip edebiliyorsunuz.


Cisco(TR) : Gördüğümüz kadarıyla genel bir kanı olarak çoğu insan yurt dışında aynı işi yapıp daha çok kazanabileceğini düşünüyor.Network sektöründe çalışan bir insan olarak emeğinizin karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz yoksa yurt dışında olsam daha iyi şartlarda çalışabilirim diyor musunuz ?

Deniz AYDIN: Ekonomik kirizden önce evet doğruydu avrupada daha fazla kazanma fırsatınız vardı. Özellikle dönemlik işlerde.

Fakat şu an türkiyedeki ile bence aşağı yukarı aynı ücreti veriyorlar (tabi bu kalıcı işler için geçerli). Halen dönemsel işler için oldukça fazla veriyorlar. Fakat onlarda her zaman olmuyor.

Birde istiyen için dubai arabistan gibi yerler iyi ücret veriyorlar. Eğer CCIE olduysanız ve tecrubeniz iyi ise, ülkemizdede iyi ucretler alabilirsiniz.

Cisco(TR) : Sizinle doğrudan alakalı değil ama kariyer sitelerindeki iş ilanlarında sıklıkla şu durum gözlenmekte : CCNA/CCNP sertifikasına sahip , tercihen MCSE+s+M ve Yazılım bilen vs. gibi iş ilanları görmekteyiz. Sizce neden kaynaklanıyor , bu durum Türkiye’ye has bir ilan mıdır , bir networkçü ya da sistemci kendi alanının dışındaki diğer alanlarda da uzmanlaşmak ve bunu belgelendirmek zorunda mıdır?


Deniz AYDIN: Bence bu ne aradığını bilmiyen şirketlerin verdiği ilan. Genelde tek bir eleman alayım hem sistem hemde network tarafına baksın gibi bir anlayış var. Fakat ikisi tamamen bir birinden farklı konular.

Ben şahsen windows konusunda hiç bir sertifika almadım almayıda düşünmüyorum.Bence zamanla bu ülkemizdede oturacakdır.

Cisco(TR) : Bilişim sektörü ve iş verenlerin talepleri kalitiye elaman ihtiyacını doğurdu ve bunu sertifikalarla ispatlama durumu söz konusu. Bu durumda bazı çevreleri “soru ezberle sertifika al” mantığına götürdü.  Sizin de az önce dediğiniz gibi Çinlier soruları ezberlediğinden dolayı CCIE Lab sınavı update edildi ve trobuleshoting eklendi. siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Deniz AYDIN: Açıkcası bende sınavın zorlaştırılmasından yanaydım niyekim buda oldu.

inanın biraz tecrube ile CCIE almak bence zor değil. Fakat ben sektöre girdiğim zamanlarda sınav hem içeriği hemde uygulaması gerekği çok zordu.

Şu an bende CCIE RS var ama bu benim yeterliliğimi tam anlamı ile göstermiyor. Dolayısı ile bende SP almak istiyorum.

Sonucda tabi bunun birde ticari yönü var. Ne kadar cok insan sınava girerse o kadar çok para kazanıyorsunuz. Aynı zamanda sektörde isminiz iyice yerleşiyor. Sonuçda Juniper ve benzeri şirletlerinde bu yönde sertifikaları var

fakat adını yerleştiren nerede ise lisans diplaması gibi değer gören Cisco ‘dur. Üniversitlerin bu konuda yeterli eğitim vermemeleride bence firmlarıda bu yöne itiyor.

Cisco(TR) : Network sektöründe yeni başlayan insanlara tavsiyeleriniz nelerdir nasıl bir yıl izlemeliler?

Deniz AYDIN: En azından universite yıllarında bir telekom şirketinin çağrı merkezinde çalışmaya başlamalılar.

Daha sonra kendilerini geliştirme durumuna göre cisconun CCNA veya CCNP cert alabilirler

Zaten bu süreç ile birlikde network muhendisliğine geçebilirler. Fakat sürekli döküman okumak gerekiyor

Unutulmaması gereken nokta, universitelerde bu konuda eğitim verilmilyor ve insan sanki yeniden universite okuyor gibi hissediyor kendini. .Çağrı merkezleride bence işe başlamak için en uygun ortam.


Cisco(TR) : Peki ya üniversitelerin teknik bölümlerini okumayanlar için elektrik , elektronik , bilgisayar ya da sizin gibi uçak mühendisliği değil de sözel bir alanda okumuş hatta üniversite okumamış biri için bu farklı mıdır?

Deniz AYDIN: Yok bence değil.

Sonuçda sözel bir alanda da okuyor olsanız bir en azından analog ve digital haberlesme arasındaki farkı biliyor olmanız gerek ki bu sektore yonelin eğer ufakda olsa bir temeliniz var ise , alacagınız eğitimler veya okuyacağız kitaplar ile aradaki farkı kapatırsınız.  Sonucda bilgisayar muh bu konu ile ilgili bir veya iki ders var.

Cisco(TR) : Yeni başlayan dedik yine buradan devam edelim.  Sektörde yeni olan networkçüler iş görüşmelerinde nelere dikkat etmeliler ?

Deniz AYDIN: Bu konuda malasef ben pek yardımcı olamıyacağım.  İş görüşmelerinde ben bulunmuyorum. Pekde üstelenmek istediğim bir görev değil.

Cisco(TR) : Cisco(TR) okuyucuları genelde bunu merak ederler CCNA sertifikalı insanlar sektöre başlamak istediklerinde ne kadar şansı olduğunu merak ediyorlar.

Deniz AYDIN: Bunu söylemek oldukça zor, başvurdukları pozisyona göre değişiyor.

Telekom firmaları için söylemek gerekirse  eğer direk bakcbone yöneten bir pozisyon için başvuruyorlarsa ise oldukça düşük ama teknik destek v.s pozisyonlar için yeterli. zaten daha öncede belirtiğim gibi teknik destek v.b pozisyonlar işe başlamak için oldukça iyi ama telekom firmaları dışındaki firmalar için bir şey diyemiyeceğim, inanın hiç bilgim yok o konuda.

Cisco(TR) : Dünya çapında bir Sertifikaya sahip biri olarak gelecekte kendinizi nerede görüyorsunuz. Network adminline devam mı yoksa bu sektörün yönetim ve pazarlamasıyla ya da farklı bir alanla uğraşabilirim diyor musunuz,  Var mı böyle bir düşünce?

Deniz AYDIN: Kişisel olarak yöneticilik v.b pozisyonları hiç düşünmüyorum.

Mühendislik yapmak benim için oldukça tamin edici. İşin pazarlama kısmı tamamen ilgimin dışında.

Sanırım bir backbone gurunun başında olabilirim. Ama bunlar hep insan yönetimi gibi aslında tamamen mühendislik dışında bilgi ve yetenek gerektiriyor.  Şimdilik ilgim dışında bu konular. Ama ileride ne olur bilemem. En azından pazarlama v.b alanlar olmaz gibi geliyor

Cisco(TR) : Gelişen teknoloji ve ülkemizin internet alt yapısı düşünülürse  Türkiye ne durumda ?

Deniz AYDIN: Gazetelerde boy boy çıkan haberlere bakmamak gerek. Oldukça geri durumdayız.

Yanlış yapılan bir özelleştirme etkin olmıyan bir bakanlık ile bu hallere geldik. Avrupada bir çok ülke eve kadar fiber verirken biz halen çıplak ADSL hizmetini almaya çalışıyoruz.  Örnek olarak artık her telekom şirketi kendi numarasına sahip  numara verebilen var mı. En azından bu numarası TT aboneleri tarafından aranabilen

Gazeterlere bakarsanız iş oldu bitti. Aslında avrupa birliğinin zorlamaları olmasa inanın hiç bir yeniliğin olacağı yok.

Yinede özel telekom op zorlamaları ile bir şeyler oluyor. Kullanıcılarda en azından daha bilgil olmaya başladı.

Tunnelin ucunda bir ışık var biraz uzakda kısaca.


Cisco(TR) : Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Son olarak CiscoTR.COM / Cisco.Gen.TR okurlarına söylemek istediklerinizi alabilir miyiz?

Deniz AYDIN: İlk olarak benimle bu söyleşiyi yaptığınız için teşekkür ederim.

Network konusunda ülkemizde çok büyük açık var. Bu konuda türkçe kaynakda oldukça az.

Dolayısı ile ne kadar siteniz gibi forumları kullanırsak bu vb. gibi ortamlar ne kadar çok yayğınlaşırsa insanların kendilerinde geliştirmelerinin veya bir soruna çözüm bulmalarının o kadar kolay olacağını düşünüyorum.

Tekrar benimle söyleşi yaptığınız için tekrar çok teşekkür ederim.

CCIE R&S #25039  Deniz AYDIN

11 comments

 1. Ali Osman dedi ki:

  Cok yararli bir roportaj olmus emeginize saglik.

 2. Yunus Yağlı dedi ki:

  Röportaj için teşekkürler arkadaşlar!

 3. Hakan dedi ki:

  Merak edilen bir çok soruya cevap veren bu röportaj için teşekkürler…

 4. umit dedi ki:

  Röportaj için teşekürler.
  Ufkumuzu açacak başka projeler bekliyoruz…

 5. Huseyin Yaman dedi ki:

  Harika bir roportaj, cok yararli oldugunu dusunuyorum, sagolun.

 6. carlsberg dedi ki:

  emeği geçen herkese ve soruları cevaplayan sayın deniz beye çok teşekkürler

 7. Laoptop tamiri dedi ki:

  çok teşekkürler

 8. Husamettin dedi ki:

  roportaj icin cok tesekkur ederim, Deniz beye ve site yonetimine tesekkurler

  ben de cisco kursuna yeni basladim, henus isin cok basindayim daha, umarim sizin geldiginiz noktaya ulasabilirim

  tekrar tesekkurler, iyi calismalar

 9. kaan dağlı dedi ki:

  zevk alarak okudum..
  emeği geçen herkeze teşekkür ederim

 10. ahmet hüseyin dedi ki:

  Çok yazım hatası var be dostum, bazıları cümleleri anlamakta güçlük çekilecek durumlara getirmiş.

 11. Mustafa Çelik dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir