CCIE Ömer Faruk HARMANCI Röportajı

CiscoTURK: Merhaba Ömer Faruk Bey, Nasılsınız?

Ömer Faruk HARMANCI: İyiyim. Teşekkür ederim.

CiscoTURK: Kendinizden biraz bahseder misiniz? (Yaşınız, mesleğiniz, medeni haliniz vs)

Ömer Faruk HARMANCI: 1985 Konya doğumluyum. Evli ve 1 çocuk babasıyım. Meslek seçimim çok erken yaşlarda oldu aslında. İlkokul yıllarımda oyuncaklarımın elektronik aksamına duyduğum merak ve yine aynı yıllarda elektrikli gereçler üzerinde yapmaya başladığım ufak operasyonlar gün geçtikçe arttı ve zamanı geldiğinde meslek olarak Elektrik Elektronik Mühendisliğini seçmemi sağladı.

CiscoTURK: Eğitim durumunuz nedir? Teknik lise ve ünv. bölümlerinden mi yoksa sosyal bölümlerden mi eğitim gördünüz.

Ömer Faruk HARMANCI: 2008 yılında Erciyes Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldum aynı yıl çalışma hayatıma Türk Telekom’ da başladım. 6 yıldır farklı birimlerde, farklı pozisyonlarda Türk Telekom bünyesinde çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum.

CiscoTURK: Okul/eğitim süresinde sizi bilişim/network’e ilgi duyuyor muydunuz? Yoksa zaman içerisinde kendiliğinden spontane gelişen şartlar sizi bilişime mi yönlendirdi?

Ömer Faruk HARMANCI: Üniversitedeki stajlarımdan 40 iş gününü Türksat ta yapmıştım. Burada bilişimle ilgili bilgi sahibi olmuştum. Daha sonra

bu alana duyduğum merak beni bugünlere kadar getirdi.

CiscoTURK: Network haricinde ilgilendiğiniz BT kategorisi bulunuyor mu? Örneğin Sistem (Windows/Linux), Voice, wireless, security vb. gibi?
Ömer Faruk HARMANCI: Security alanı ilgimi çekiyor. Teknik alandaki çalışmalarıma security özelinde devam ediyorum.

CiscoTURK: Giriş seviyesindeki eğitim almış ya da henüz almakta olan kullanıcılarımıza tavsiyeleriniz nedir?

Ömer Faruk HARMANCI: İnsanlar maalesef genelde sevdiği işi yapmıyor, yaptığı işi sevmek zorunda kalıyor. Bu da çoğu zaman hüsranla sonuçlanıyor. Bu konuda, insanların kendi yeteneklerine göre mesleklere yönlenmesini ya da yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle bu alanda çalışacakların öncelikle bu işi sevdiğinden emin olması gerektiğini, ardından bu keyifli yolculukta tecrübenin zamanla kazanıldığını bilerek sabırlı olmalarını öneriyorum.

CiscoTURK: CCIE sertifikasına hak kazanabilmek için sektörde yoğun bilgi birikimi ve tecrübe kazanmak gerekmektedir. Bu konudaki tecrübelerinizden ve zaman içerisindeki gelişim grafiğinizden varsa size yardımcı olan kişi ya da unsurlardan bahseder misiniz?

Ömer Faruk HARMANCI: Bu yola girmek her network çalışanı gibi benim de hep aklımdan geçiyordu ancak bir türlü cesaret edip bu disipline giremiyordum. Daha sonra sektörün en tecrübelilerinden olan eski Müdürüm Selçuk KARDEŞ beni bu yola girmem için cesaretlendirdi. 2011 yılında CCNA, 2012 CCNP ve Allah’ a çok şükür 2014 yılında CCIE sertifikasını aldım. Kendisi karşıma çıkmış olmasa muhtemelen şu an hala sistemlerin içine gömülmüş bir şekilde yaşıyordum. Bu yüzden kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. CCIE sınavına CLIGURU’ da Barış GENÇ hocamın verdiği kurs ile hazırlandım. Hem Sertan AKYÜZ hem de CLIGURU ailesinin bütün bireyleri sınavda başarı gösterebilmem için ellerinden geleni misliyle yaptılar. Bu konuda bu aileye de çok minnettar olduğumu belirtmek isterim.

CiscoTURK: CCIE sınavına hazırlanırken donanım üzerindeki gereksinimlerinizi nasıl karşıladınız.

Ömer Faruk HARMANCI: Cisco IOU arayüzünü kullandım, her türlü gereksinimimi karşıladı.

CiscoTURK: Cisco haricindeki herhangi bir BT sertifikasyonları ile ilgileniyor musunuz, ya da farklı bir sertifikasyona sahip misiniz?

Ömer Faruk HARMANCI: Security alanında çalışmalarım devam ediyor, bu alanda farklı üreticilerin sertifika programlarına hazırlanabilirim ancak şu an için bu anlamda bir karar almış değilim.

CiscoTURK: CCIE sınav hazırlık aşamalarında yararlandığınız materyaller nedir ( döküman , donanımlar , kişi ya da eğitim kurumu vs. )

Ömer Faruk HARMANCI: INE ve Cisco Press videolarından faydalandım.

CiscoTURK: CCIE hazırlık aşamalarında sizi en fazla zorlayan ne oldu?

Ömer Faruk HARMANCI: Hazırlık sürecinde eşim hamileydi, en çok onu ihmal ediyor olmak bana zor geldi. Çocuğum 1 aylıkken sertifikayı aldım, kızım kısmetiyle geldi Dolayısıyla hamilelik süreci ve sonraki 1 ay benim için zor bir süreçti . Buradan bu sabrı gösterdiği için eşime sonsuz teşekkür ettiğimi belirtmek isterim. CCIE sınav hazırlık süreci çok ciddi bir süreç. Bir süre ara verince en baştan başlamanız gerekebiliyor. Onun için sürekli idman gerekiyor. Ben, adaşım Ömer Faruk SÜNNETÇİOĞLU ile bayram, tatil, yağmur, kar, çamur demeden birlikte hazırlandım bu sınava. Bu süreçte bize eski CCIE lerden Fatih YURTTAŞ ve Çağrı ŞENGÜL ün çok ciddi katkıları oldu. Bizim, işin içinden çıkamadığımız yerlerde kendileri bizzat yanımıza gelerek destek oldular. Bu vesileyle adaşıma ve kendilerine de ayrıca teşekkür etmek isterim.

CiscoTURK: CCIE sınavına nerede ve ne zaman girdiniz, CCIE sınavına girecek arkadaşlara sınav ile ilgili önerileriniz nelerdir?

Ömer Faruk HARMANCI: Ben CCIE Sertifikasını 11.Mart.2014 te Tokyo da girdiğim sınavda aldım. Bu yola giren arkadaşlara tavsiyem, bu sürecin çok zorlu ve yıpratıcı olduğunu bilmeleri lazım. Önden maddi ve manevi hazırlandıktan sonra sınava hazırlık sürecine başlamaları gerekir. Sosyal ve iş hayatında birlikte olduğu insanların bu sürece destek vermeleri çok önemlidir.

CiscoTURK: CCIE Sınavı için sınav randevusu, konaklama vs. maliyet ne kadar bulmaktadır?

Ömer Faruk HARMANCI: Dubai’ de girdiğimde 5000TL civarında sınav ücreti dahil para harcamıştım, bu tutar Tokyo’ da 6000TL yi biraz geçti. Yalnız sınav salonu, proctor vs kıyaslayınca tekrar girecek olsam yine Tokyo’ da girerim. Dubai’ ye göre çok ciddi farklar var.

CiscoTURK: Sınava girmek isteyenler için öneride bulunmanız gerekirse eğer; zamanı nasıl değerlendirmemiz gerektiği hakkında görüşlerinizi alabilirmiyiz. Mesela mevcut işler varken sınava çalışmak neredeyse pek mümkün olmuyor, Sınav için ne kadar zaman ayırmalıyız, işten ayrılıp tamamen sınava mı vermeliyiz kendimizi?

Ömer Faruk HARMANCI: Herkesin bir yaşam şekli vardır. Ben sosyal bir insanım, dolayısıyla da sosyal hayatım haraketlidir. Eşimle sürekli farklı organizasyonlara katılırız. Bu nedenle benim çalışma şeklim, gece gündüz hafta içi hafta sonu mümkün olan her saati kullanıp bir an önce süreci bitirmek şeklinde oldu. Ancak dediğim gibi kişiye göre değişir. Sosyal hayatını yaşarken sınava hazırlanabilenler de olabilir. En önemli kural disiplini elden bırakmamak. Daha önce de belirttiğim gibi ara verip bir süre sonra kaldığınız yerden devam edebileceğiniz bir program değil maalesef.

CiscoTURK: Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için tekrar teşekkür eder, kazandığınız bu başarıda sizi yürekten tebrik ederiz.

Son olarak CiscoTURK.NET kullanıcılarına söylemek istediklerinizi öğrenebilir miyiz?

Ömer Faruk HARMANCI: Ben teşekkür ederim. Arkadaşlarıma zamanın çok hızlı geçtiğini, bulunduğumuz her aşamada ileriye yönelik kariyer planlarımızın mutlaka net olması gerektiğini, CCIE sertifikasını almaya karar verdilerse hedefe kitlenip sonuna kadar gitmelerini tavsiye ederim. Bunun dışında kendilerine teşekkür etmem gereken birkaç kişi daha var, müsaadenizle onları da anmak isterim. Eşim Esra Hanım’a tekrar tekrar teşekkür ediyorum, onun bu olağanüstü desteği olmasaydı bu sertifikayı almam imkansızdı. Daha sonra ilham kaynağım, yaşam koçum babam Mahmut HARMANCI’ ya teşekkür etmek isterim. Bu sürecin en zorlu aşamalarında beni motive eden kendisidir. Eşimin annesinin ve annemin, eşimin hamilelik döneminden kızımın 1 aylık olduğu sürece kadarki desteklerini unutmam mümkün değildir. Kendilerine bu vesileyle teşekkür ediyorum. Ayrıca müdürüm Murat ERASLAN, takım liderim Hüseyin ÇAYLI ve kamutamerişimgrubundaki arkadaşlarıma desteklerinden ötürü tekrardan teşekkür ediyorum. CLIGURU ailesinin bu süreçte bana verdiği desteği unutmayacağım, kendilerine sonsuz teşekkürler. Son olarak Selçuk KARDEŞ abime bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum, iyi ki varsın Selçuk Abi CiscoTURK ailesine de tekrar teşekkür ediyorum, her şey gönlünüzce olsun…

4 comments

 1. Numan Karakaş dedi ki:

  Tebrik ederim ve başarılarının devamını dilerim .

 2. mustafa kayahan dedi ki:

  Kardesim SRA icin de bekleriz. Tebrikler

 3. Kürşat Göl dedi ki:

  Tebrik ederim Ömer Faruk Hocam. Azim ve kararlığınla bizlere de örnek oldun. Ailenle birlikte nice başarılara imza atman dileğiyle. Selamlar.

 4. yavuz candeğer dedi ki:

  Tekrardan tebrik ederim Kardeşim, başarılarının devamını dilerim. Verdiğin kararların ne kadar doğru olduğunu bu röportaj ile yeniden anlamış olduk. Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir