CCIE Aytekin ÖKSÜZ Röportajı

CiscoTURK : Merhaba Nasılsınız?
İyim teşekkür ederim.

CiscoTURK : Kendinizden biraz bahseder misiniz? (Yaşınız , mesleğiniz , medeni haliniz vs)
1983 rize doğumluyum, 11 senedir BT sektöründeyim. Bunun 6 senesi yurtdışında çalışarak geçti. Şu anda İpek Üniversitesi’nde ağ yöneticisi olarak çalışıyorum.

CiscoTURK : Eğitim durumunuz nedir? Teknik lise ve ünv. bölümlerinden mi yoksa sosyal bölümlerden mi eğitim gördünüz ?
Teknik lise mezunuyum, ve yurtdısıda UTM universitesi bilgisayar müh. mezunuyum.

CiscoTURK: Okul/eğitim süresinde sizi bilişim/network’e ilgi duyuyor muydunuz, yoksa zaman içerisinde kendiğinden spontane gelişen şartlar sizi bilişime mi yönlendirdi?
Okul döneminde kendimi teknolojinin içinde var olmam gerektiği duygusu hep içimdeydi. Sektör’de çalışmaya başladığımdan beri NETWORK benim için hep farklı bir yerde olmuştur.

CiscoTURK : Network haricinde ilgilendiğiniz bt kategorisi bulunuyor mu? Örneğin Sistem ( Windows/Linux) , Voice , wireless , security vb. gibi?
Cisco Data Center ürünleri ile yakından ilgileniyorum.

CiscoTURK : Giriş seviyesindeki eğitim almış ya da henüz almakta olan kullanıcılarımıza tavsiyeleriniz nedir?
Kariyerini network alanında yapacak arkadaşlara bu iş uzun ve sabır gerektiren bir süreç olduğunu ve kedilerini geliştirmeleri için sürekli okumalarını tavsiye edebilirim

CiscoTURK : Sektörde sürekli uzmanlığı ne olursa olsun bilgi teknolojileri uzmanlarının eksikliğinden söz edilmektedir. Sizce bu gerçeği yansıtmakta mıdır, yoksa bazı insanlar ticari kaygılarından dolayı böyle bir gereksinimin var olduğu izlenimini mi vermek istemektedir?
Bence Türkiye sektöründe Bilişim alanında yetişmiş çok kaliteli arkadaşlarımız var fakat bunun sayı olarak yeterli olduğunu düşünmüyorum.

CiscoTURK : CCIE sertifikasına hak kazanabilmek için sektörde yoğun bilgi birikimi ve tecrübe kazanmak gerekmektedir. Bu konudaki tecrübelerinizden ve zaman içerisindeki gelişim grafiğinizden varsa size yardımcı olan kişi ya da unsurlardan bahseder misiniz?
CCIE olmak gercekten sabir ve uzun sure sektorde calismis olmayi gerektiriyor. Yaklaşık 2 senelik düzenli calışmanın ve CLIGURU’da Baris Genc hocamin başarıya ulaşmamda çok büyük katkıları var.

CiscoTURK : CCIE Sertifika sınavına sizi getiren süreç nedir? İş hayatındaki pozisyonunuz mu yoksa Cisco eğitimleri almaya başladığınız günlerden beri CCIE sertifikasyonlarını amaçlıyor musunuz?
Sanırım her NETWORK’cünün hayalinde bu sertifika vardır. Bende ilk CCNA eğitiminden itibaren CCIE sertifikasını almayı kendime amaç edinmiştim.

CiscoTURK : CCIE sınavına hazırlanırken donanım üzerindeki gereksinimlerinizi nasıl karşıladınız.
Tshoot ve Lab için Cisco IOU ile hazırlandım. Bence online lab kiralamaya gerek yok.

CiscoTURK : Cisco sertifikasyonlarından hangilerine sahipsiniz?
CCNA-CCNP-CCIE R-S # 40331

CiscoTURK : Cisco haricindeki herhangi bir BT sertifikasyonları ile ilgileniyor musunuz, ya da farklı bir sertifikasyona sahip misiniz?
CCIE data center ile ilgileniyorum, bunun dısında sahip oldugum MCP-MCSA-MCSE sertifikalarına sahibim.

CiscoTURK : CCIE sınav hazırlık aşamalarında yararlandığınız materyaller nedir ( döküman , donanımlar , kişi ya da eğitim kurumu vs. )
INE,Ipexpert,Cisco press döküman ve videolarından faydalandım. Fakat en çokta CLIGURU ve Barış Genç hoca bilgi ve tecrübelerinin, sonuca ulaşmamda çok fazla katkıları vardır. Buradan CLIGURU ailesine teşekkür ediyorum.

CiscoTURK : CCIE hazırlık aşamalarında sizi en fazla zorlayan ne oldu?
En çok zorlayan güncel bir hayat yaşarken iş ve özel hayat, sınava kontsantre ve gerekli zamanı ayırma beni en çok zorlayan konu oldu.

CiscoTURK : CCIE sınava nerede ve ne zaman girdiniz , CCIE sınavına girecek arkadaşlara sınav ile ilgili önerileriniz nelerdir?
Sınava 26 agustos 2013’de DUBAI de girdim.

CiscoTURK: CCIE Sınavı için sınav randevusu, konaklama vs. maliyet ne kadar bulmaktadır?
CCIE sınavı için herşey dahil 5000 tl gibi bir maliyeti var. Yaz aylarında konaklama ve uçak bileti biraz daha pahalı oluyor.

CiscoTURK : Sınav sistemi hakkında kısaca bilgilendirme yapar mısınız? Kaç sorudan oluşuyor , süre olarak ne kadar sürüyor , kaç oturumdan oluşuyor. Puanlama sistemi vb. konulara değinir misiniz?
Sınav toplam 8 saat sürüyor. 2 saat troubleshooting, 6 saat de lab sınavı sürüyor. Her iki bölümden de  en az 80 puan alırsanız sınavı geçmiş oluyorsunuz.

CiscoTURK : Sınava girmek isteyenler için öneride bulunmanız gerekirse eğer; zamanı nasıl değerlendirmemiz gerektiği hakkında görüşlerinizi alabilirmiyiz. Mesela mevcut işler varken sınava çalışmak neredeyse pek mümkün olmuyor,
Sınava girecek arkadaşlara sabırlı ve düzenli çalışmalarını tavsiye ediyorum. Boş vakitlerinin yarısını çalışmaya ayırmaları önemli. Konular çok kapsamlı ve gerçekten bilgi gerektiriyor.
Sınav için ne kadar zaman ayırmalıyız, işten ayrılıp tamamen sınava mı vermeliyiz kendimizi ? (Evli iseniz evde ders çalışmak ve aile ile ilgilenmenin orta yolunu nasıl buldunuz , dengeyi nasıl kurdunuz ? Verimli çalışmak için izlenmesi gereken bir yöntem var mı ? )
Ben neredeyse iş dışındaki her saniyemi çalışarak geçirdim. Çalıştıgınız yerin bu sertifikanın degerini bilmeli ve size en azında manevi destek vermeli diye düşünüyorum.

CiscoTURK : Bundan sonraki amacınız (bt sektörü ile ilgili planlarınınız) nedir kısaca öğrenebilir miyiz?
Bundan sonraki amacım ikinci CCIE Data Center sertifikasını almak. Asıl marathon CCIE olduktan sonra başlıyor malum bu sertifikanın hakkını vermek lazım diye düşünüyorum.

CiscoTURK : Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için tekrar teşekkür eder , kazandığınız bu başarıda sizi yürekten tebrik ederiz.
Son olarak CiscoTURK.NET kullanıcılarına söylemek istediklerinizi öğrenebilir miyiz?
Başarı, azim ve kararlılık ile geliyor. Özellikle genç arkadaşlarım çapuk pes etmesinler.

6 comments

 1. Türkay Yaray dedi ki:

  Öncelikle bu çok büyük bir başarı, cani gönülden tebrik ediyorum,seninle aynı ekip içerisinde çalışmaktan onur duyuyorum, Dediğin gibi maraton yeni başlıyor, o sertifikanın hakkını sonuna kadar vereceğine inanıyorum, ki veriyorsun… Bu kanıya 2 haftada nasıl vardın diyecek olursan, bir insanın seni tanıması için yıllara ihtiyacı yok, şu yazını okusa kafi, sen gerçek bir idealist’sin arkadaşım, başarılarının devamını diliyorum…Saygılar

 2. Barış KEÇECİ dedi ki:

  Başarılarının devamını dilerim Aytekinim.

 3. mustafa mercan dedi ki:

  Yazini okuduktan sonra seni dusundum. Suan dap tayim.belkide ayni yatakhanede yatiyorum. Seni yurt disi gunlerinden tanidigima bir kez daha mutlu oldum abi. Sen hayallerinin ve ideallerinin pesinden giden birisin. Bu yolda daha azimli ve daha basarili olacagina inancim sonsuz. Hersey gonlunce olsun.. hakkettin be abi..

 4. İbrahim Aşar dedi ki:

  Aytekin ile Libyada yaklaşık 6 ayımızı aynı odada geçirdik. Mesai saati içinde ve dışında, Yemek ve zoraki uyku dışındaki tüm zamanını kendini geliştirmeyle, çalışmayla geçirdi. Yeterliliklere zaten sahip olup bunları belgeleyebilmek için çok büyük maddi yatırım yaptı ve amaçlarına bir bir ulaştı. Sarfettiği çaba, gösterdiği azim, kendine yaptığı yatırımın onu ulaştırdığı başarıdan ben de gurur duydum. Bir insanın en zor şartlarda bile çalışarak arzu ettiklerini elde edebileceğinin canlı kanıtıdır Aytekin Öksüz.

 5. Özer Çalıştıran dedi ki:

  Tebrikler, Başarılarının devamını dilerim. Daha iyilerini hak ettiğini biliyorum ve elde edeceğine eminim.

 6. Ekrem dedi ki:

  Yürü be azizim…!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir