Barış GENÇ (Soul) – CCIE #27940 Röportajı

CCIE Barış GENÇ #27940 Röportajı

Merhaba Arkadaşlar. Bu röportajımızda CiscoTR.COM Forum Sitemizin Administrator’larından Barış GENÇ (Soul) ile gerçekleştireceğiz. Kendisi çok kısa bir süre önce CCIE Routing & Switching sertifikasını kazandı. Öncelikle kendisini tebrik eder , başarılarının devamını dileriz.

Korhan AYDIN : Merhaba Barış Bey Nasılsınız?

Barış GENÇ : İyiyim. Teşekkür ederim.

Korhan AYDIN : Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Barış GENÇ : Gayet neşeli ve sosyal birisiyimdir. Bilgisayar oyunları oynamayıda çok severim. Daha çok strateji oyunlarını seviyorum. Ancak uzun zamandır çalışmaktan onuda yapamıyorum.

Korhan AYDIN : Eğitim durumunuz nedir? Teknik lise ve ünv. bölümlerinden mi yoksa sosyal bölümlerden mi eğitim gördünüz.

Bunu şu nedenle soruyorum genel olarak kullanıcılarımızda Cisco/network ile ilgilenen kişilerin teknik lise gibi bölümlerden yetiştikleri gibi bir ön yargıları bulunuyor. Dolayısıyla bu vesileyle de kullanıcılarımızın bu düşüncesine açıklık getirmiş olalım.

Barış GENÇ : Yüksek okul mezunuyum. 2002 yılında Polatlı E.M.L. Elektronik Bölümü’nü ve daha sonra 2006 yılında Akdeniz Üni. Elektronik Haberleşme Bölümünü bitirdim. Suanda AÖF işletme 3. sınıf ögrencisiyim. Sanırım önyargılı arkadaşlara gerekli cevap olmuştur.

Korhan AYDIN : Okul/eğitim süresinde sizi bilişim/network’e ilgi duyuyor muydunuz , yoksa zaman içerisinde kendiğinden spontane gelişen şartlar sizi bilişime mi yönlendirdi?

Barış GENÇ : İlgi duyuyordum. Okulda Elektronik Klubü Başkanıydım. Daha öğrenciliğimde (2005 yılında) MCSE seritfikasını aldım. O zamanlar A.D., DNS gibi konulara bir hayli çalıştım. Ancak açıkçası sektörde gördüğüm şuydu: Bir şeyin çalışması önemli fakat optimum şekilde çalışması önemli değildi ve bunun ayrımını yapacak nitelikte insan çok azdı. Bu yüzden bilişimde bir arayışın içindeydim ve networkü seçtim.

Korhan AYDIN : Network haricinde lgilendiğiniz bt kategorisi bulunuyor mu? Örneğin Sistem ( Windows/Linux) , Voice , wireless , security vb. gibi?
Barış GENÇ : Windows ile daha önce çalıştım. Ancak profesyonel anlamda uzun zamandır bakmıyorum. Hiç bir sistem konusu sanallaştırma dahil ilgimi çekmiyor. Şuanda tamamen MPLS üzerine uzmanlaşıyorum. MPLS ‘te , RSVP ‘te ,FRR , VPLS, Adv. BGP, Protection teknolojileri gibi. Bunun haricinde hiçbir access katmanı ilgimi çekmiyor. Voice, Wireless, DSL ,Cable bunları çoğaltabilirsiniz.

Korhan AYDIN : CiscoTR.COM ‘da siz de yönetici olarak bulunduğunuz için sizin de bildiğinizi düşündüğüm bir konuya açıklık getirmek istiyorum.

Örneğin kullanıcılarımızdan genç nesil ya okul hayatında ( Ağ işletmenliği , bilgisayar vb. ) ya da Cisco eğitimi veren özel eğitim merkezlerinde CCENT , CCNA , CCNP gibi eğitimler alarak kendilerine iş hayatında yer edinmek istemektedirler.

Kullanıcılarımızın çoğu entry level (giriş seviyesinde) iş hayatına atılmanın zorluklarından bahsetmektedir. Hatırlayabildiğiniz kadarıyla sizin iş hayatına girişteki karşılaştığınız zorluklar nelerdi?

Barış GENÇ : Universite mezunu olmamam çok zorlamıştı. Ancak geliştikçe kendinizi kabul ettirdikçe bunlar azalıyor ve zamanla yok oluyor.

Korhan AYDIN : Giriş seviyesindeki eğitim almış ya da henüz almakta olan kullanıcılarımıza tavsiyeleriniz nedir?

Barış GENÇ : Yeni başlayan arkadaşlara şunu tavsiye edebilirim. İngilizce olmadan IT sektörüne girerseniz çok sıkıntı yaşarsınız. Bu zorlukların yaşanmasının en temel sebebi binanın sağlam olmamasıdır. Binadan kastım kişinin kendisidir. Gerekli şeyleri tamamlayıp girmek lazım. CCNA iken iş aramanın mantığını çok anlamıyorum. Minimum CCNP hatta CCSP ya da CCVP den de birisini alıp iş güç bakmak lazım. Çünkü sektörde ilerlerken nereden başladığınız çok önemli.

Korhan AYDIN : Sektörde süreki uzmanlığı ne olursa olsun bilgi teknolojileri uzmanlarının eksikliğinden söz edilmektedir. Sizce bu gerçeği yansıtmakta mıdır , yoksa bazı insanlar ticari kaygılarından dolayı böyle bir gereksinimin var olduğu izlenimini mi vermek istemektedir?

Barış GENÇ : Bence sektörde yetişmiş eleman açığı bulunmaktadır.

Korhan AYDIN : CCIE sertifikasına hak kazanabilmek için sektörde yoğun bilgi birikimi ve tecrübe kazanmak gerekmektedir. Bu konudaki tecrübelerinizden ve zaman içerisindeki gelişim grafiğinizden varsa size yardımcı olan kişi ya da unsurlardan bahseder misiniz?

Barış GENÇ : Gelişimimdeki en büyük etken saha ve eğitim işlerinin bende aynı zamanda olmasıydı. CCNA CCNP ve CCIP eğitimlerini verdim. Bir çok kişiden sınav için ayrı çalışmak gerektiğini duyarsanız ve bu konuşmanın sonunda ezbere dayalı sistem gelir. Bunlara ben katılmıyorum. cisco sınavlarının %90 ı direk olarak bilgiyi ölçmektedir. Ezbere dayalı soru azdır. Tabiki eski sınav sorularını çözmek gerekir bugun bir öss sınavına giren kişide geçmiş yılların sorularını çözüyor ancak burada ezber ile çalışmanın ayrımını iyi yapmak gerekiyor.

Korhan AYDIN : CCIE Sertifika sınavına sizi getiren süreç nedir? Şu an Türksat’ta çalıştığınızı biliyoruz. İş hayatındaki pozisyonunuz mu yoksa Cisco eğitimleri almaya başladığınız günlerden beri CCIE sertifikasyonlarını amaçlıyor musunuz?

Barış GENÇ : CCIE ilk günden beri hedefimdi. İş hayatındaki zorluklar, pozisyon vs bunlar tamamen motivasyonu etkileyen şeyler, hedefleri değil.

Korhan AYDIN : CCIE sınavına hazırlanırken donanım üzerindeki gereksinimlerinizi nasıl karşıladınız.

Barış GENÇ : CCIE sınavları için Online lab kiraladım ve GNS3 ile çalıştım.

Korhan AYDIN : Cisco sertifikasyonlarından hangilerine sahipsiniz? Daha önce de Deniz AYDIN bey’le yaptığımız CCIE röportajda kendisi belirli seviyede olan kullanıcılara doğrudan CCIE önerebilirim demişti.
Siz bu düşünceye katılıyor musunuz yoksa eğer amaç CCIE Routing & Switching ise ( CCNA >> CCNP >> CCIE ) sıralamasıyla mı gidilmeli?

Barış GENÇ : CCSI, CCNP, CCNA Security sertifikalarım var. Deniz Aydın Bey’e katılıyorum.

Korhan AYDIN : Cisco haricindeki herhangi bir BT sertifikasyonları ile ilgileniyor musunuz, ya da farklı bir sertifikasyona sahip misiniz?

Barış GENÇ : MCSE sertifikam var. Başka üreticilerin network sertifikaları olabilir. Ancak şuan için ilgilenmiyorum.

Korhan AYDIN : CCIE sınav hazırlık aşamalarında yararlandığınız materyaller nedir ( döküman , donanımlar , kişi ya da eğitim kurumu vs. )

Barış GENÇ : INE Lab’larını ve CCBOOTCAMP Lab’larını yaptım. Açıkçası bunlar yeterli oluyor.

Korhan AYDIN : CCIE hazırlık aşamalarında sizi en fazla zorlayan ne oldu?

Barış GENÇ : Çok çalışmak gerekiyor. Tekrar tekrar.

Korhan AYDIN : CCIE sınava nerede ve ne zaman girdiniz , CCIE sınavına girecek arkadaşlara sınav ile ilgili önerileriniz nelerdir?

Barış GENÇ : 13.1.2011 tarihinde Dubai’de girdim. TP ye dikkat:D

Korhan AYDIN : CCIE Sınavı için sınav randevusu , konaklama vs. maliyet ne kadar bulmaktadır?

Barış GENÇ : Yaklaşık 2300$ bulmaktadır

Korhan AYDIN : Sınav sistemi hakkında kısaca bilgilendirme yapar mısınız? Kaç sorudan oluşuyor , süre olarak ne kadar sürüyor , kaç oturumdan oluşuyor. Puanlama sistemi vb. konulara değinir misiniz?

Barış GENÇ : 2 oturumdan oluşuyor.Hata çözme ve lab şeklinde. Hata çözme bölümü 2 saat lab bölümü ise 6 saat sürüyor. Hata çözme ve lab oturumundan ayrı ayrı %80 almak zorundasınız. Neredeyse blueprintteki tüm konular geliyor.

Korhan AYDIN : Sınava girmek isteyenler için öneride bulunmanız gerekirse eğer; zamanı nasıl değerlendirmemiz gerektiği hakkında görüşlerinizi alabilirmiyiz. Mesela mevcut işler varken sınava çalışmak neredeyse pek mümkün olmuyor,

Sınav için ne kadar zaman ayırmalıyız, işten ayrılıp tamamen sınava mı vermeliyiz kendimizi ?

Barış GENÇ : Ben eğitmen kökenli olduğumdan teorik olarak zaten konuların büyük çoğunluğuna hakimim. Ayrıca bayram tatilleri vs iyi değerlendirmek gerekiyor. Düzenli ve disiplinli çalışmak lazım. Yani bir gün 8 saat çalışmaktansa, 4 gün günde 2 saat çalışmak daha faydalı oluyor.

Korhan AYDIN : Bundan sonraki amaçınız nedir kısaca öğrenebilir miyiz? Örneğin 2. hatta 3. kez farklı dallarda CCIE sertifikalarını hedefledinizi duyuyoruz : )

Buradaki amaç CCIE Routing & Switching sertifikasının sizin seviyenizi yeteri kadar göstermediğini düşünmeniz midir yoksa farklı bir şey mi düşünüyorsunuz?

Barış GENÇ : CCIE Service Provider ve CCIE Security sertifikalarınıda alabilirim. Yani her iki konuda da bilgim fena değil. İlk önce CCIE Service Provider ‘e çalışacağım. Açıkçası Nisanda ve Temmuzda Turkiye’ye gelecek gezici Lab’da CCIE Service Provider ye girmeyi hedefliyordum. Buradaki sıkıntı CCIE Service Provider sınavının 2-3 ay içinde güncellenecek olması. Yine de bu yıl içerisinde CCIE Service Provider ‘e gireceğim. 1985 doğumluğum ve 30 yaşına kadar eğitim teknik vs hepsini halletmek istiyorum. 30 yaşından sonra çalışacak küçük konular kalsın:D

Korhan AYDIN : Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için tekrar teşekkür eder , kazandığınız bu başarıda sizi yürekten tebrik ederiz.

Son olarak CiscoTURK.NET kullanıcılarına söylemek istediklerinizi öğrenebilir miyiz?

Barış GENÇ : Ben teşekkür ederim. CiscoTR.COM ‘u takip etmeleri , hedef koyup bikmadan calismalarini ve ilk sinavlarinda basarisiz da olsalar bu isin eninde sonunda olacagini bilmelerini

6 comments

 1. Alper Karabulut dedi ki:

  Barış hocam tebrik ederim, Academytech CCNA kursunda öğrencinizdim. Tekrar tebrik ediyorum azminiz göz dolduruyor ve imrendiriyor.

 2. Mahir ŞENTİN dedi ki:

  Allah başarılarını daim eylesin.

  Herşeyi gönlüne göre versin.

  Saygılarımla

  Mahir ŞENTİN

 3. Eray KÜSMEZ dedi ki:

  Barıs Hocam,
  Seni tekrar tekrar tebrik ederim,
  Ccie sp ve Ccie s alacağına adım gibi eminim.
  Başarılarının devamı dileğiyle.

 4. kaan dağlı dedi ki:

  merhabalar..

  Barış Bey öncelikle CCIE sıfatına erişmiş birkaç yüz Türk arasına girdiğiniz için sizi kutlar başarılarınızın devamını dilerim 🙂
  bir soru sormak istiyorum sadece hem size hem cevap vermek isteyen herkeze.

  Bende yaklaşık 4 ay önce CCNA oldum evet CCNA kısmında gerçekten kendimi başarılı ve hevesli görüyorum.
  1 sene sonrada okuldan mezun olacağım..bu yazki amacım hem CCNP’yi halletmek hemde pratik kazanmak adına staj yapmak.ancak bu staj yerinde solatire oynamak ve staj defterimi doldurmaya çalışmaktan ziyade gerçekten işi tam olarak öğrenmek istiyorum.
  İşte bu staj yeri sizce neresi olmalı? tavsiye edebileceğiniz herhangi bi şirket varmı??
  bu aşamada hem sizin hemde diğer arkadaşların deneyimlerini paylaşması benim için çok önemli!
  cevapları bekliyorum..
  saygılar..

  1. Emrah ER dedi ki:

   kardeşim ben daha önce çalışmış call center deparmanında çalışmış olduğum metronet iletişim a.ş de noc bolumunda staj yapıyorum bu tür yerlerde staj yapmak çok faydalı oluyor sende burayı deneyebilirsin okuldaki öğrendiklerimi burada 3’e katladım diyebilirim.

 5. Alper Berat dedi ki:

  Sayın KAAN DAGLİ Bey öncelikle basarılarınızın devamını diliyorum size tavsiye edebileceğim bir kaç şirket var ornegin KOC SİSTEM adı altında KOCnet var doruk net olabilir.Ben vakti zamanında koç sistemde staj yapmıştım TURKSAT veya TTNET olabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir