Wireless Teknolojiler

Bugün artık kablosuz teknoloji bir çok cihaza yayılmış durumda PC, Laptop, Printer, PDA vs.. derken bu cihazların iletişimde kablosuz haberleşmeleri hem bizim özgürce hareket etmemize izin veriyor, hem de kablonun oluşturduğu o karmaşadan kurtulmamıza olanak sağlıyor.Wi-Fi cihazlar radyo dalgasıyla iletişim kurarlar.

Bu radyo dalgaları ISM(Industrial, Scientific, and Medical) frekansından yayın yapıyorlar. ISM frekansı lisans gerektirmeyen bir band. FCC (Federal Communications Commission) izin verdiği 902-928Mhz, 2400-2483.5 Mhz ve 5725-5850Mhz aralığında 1 Watt gücün altında lisans gerektirmeden bütün cihazlar haberleşme yapabilir.

Tabii bu frekansı kullanan Wireless cihazlarınızla telsiz telefon gibi cihazlarda frekans çarpışmaları sonucu performans düşüşü söz konusu olabiliyor. Veri iletiminde Frequency Hopping Spread Spectrum (FHSS) (Frekanas aralığını izin verilen aralıkta sık sık değiştirme), Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS), OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) gibi teknolojiler kullanılmaktadır.

WIRELESS (KABLOSUZ) LAN STANDARTLARI


802.11b standardı, 2.4GHz ISM bandında gerçekleşen işlemler için tanımlanmış bir standarttır. DSSS modülasyonu kullanan RF kanalları sayesinde yüksek hızlarda daha uzak noktalara veri iletimine olanak sağlar. Bu standart IEEE’nin 802.11 orjinal standardından 5 kat daha fazla veri hızına ulaşarak saniyede 11 Mbit verinin iletilmesini mümkün kılar.802.11b genellikle ofis ortamları, hastaneler, depolar ve fabrikalar gibi ortamlarda kullanılmaya oldukça uygundur. Özellikle konferans salonları, çalışma alanları ve kablo çekmenin tehlikeli olduğu noktalarda ağ bağlantısı sağlanması için uygun bir teknolojidir. Kısaca 802.11b, WLAN’lar mobilitenin gerekli olduğu ve orta hızlı ağ bağlantılarına ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılır. 801.11 standartlarının diğer önemli özelliği de açık standart olmalarıdır.

IEEE 802.11g

802.11g standardı temel olarak 802.11b standardının bir uzantısıdır. Bu standart ile birlikte veri iletim hızı 2 kat artarak saniyede 22Mbit’e ulaşmaktadır. Böylelikle video uygulamaları da dahil olmak üzere, bir çok multimedya uygulaması desteklenebilir hale gelmektedir. Bu standardın 802.11b ile uyum konusunda belli noktalarda yetersiz kalmasından dolayı henüz çok fazla uygulaması ve destekleyen ürünler görülmemektedir. Bu standardın kullanıma girmesiyle birlikte erişim noktalarında ve alıcılarda belli fiziksel değişikliklerin gerçekleştirilmesi gerekecektir.

IEEE 802.11a

802.11a standardı, 802.11b standardının hızlı Ethernet karşılığıdır. Bu standartla birlikte veri iletim hızı 802.11b’ye göre 5 kat daha arttırılarak saniyede 54Mbit’e çıkarılmaktadır.

802.11b’ye benzer olarak bu standardın kullanım bulacağı alanlar, yüksek veri hızlarını gerektiren verilerin ve içeriğin iletilmesi gereken durumlardır. Her ne kadar 802.11a’nın hizmet kalitesine yönelik özellikleri henüz belirlenmemiş olsa da, sağladığı çok yüksek veri hızı doğru alanlarda kullanıldığında belli sonuçlar verebilir. Bu teknolojinin kullanılmasından en fazla yararlanabilecek üç kilit uygulama; erişim noktaları arasındaki kablosuz omurgalar, yüksek veri iletim hızına ihtiyaç duyan kurumsal kullanıcılar ve video dağılım sistemleridir.

802.11a’da yüksek frekanslar (5GHz) kullanılmasından dolayı kayıplar artmakta ve 802.11b’ye göre aynı mesafeye erişebilmek için daha fazla güç gerekmektedir

Wi-Fi (802.11b) aşağıdaki kullanımlar için daha uygundur:

Yüksek band genişliği (>2MB) gerektiren LAN uygulamaları
Daha geniş kapsama alanı gerektiren uygulamalar
Güvenilirlik gerektiren uygulamalar
Mevcut ekipmandan faydalanmak
Dosya eklemeli e-mail alma-gönderme
Web Tarama
Dosya Paylaşımı Kablosuz Ağ TopolojisiAd-Hoc (Peer to Peer) (Doğrudan Bağlantı)
Üzerinde kablosuz ağ kartı bulunan iki istasyon bu şekilde peer to peer haberleşme sağlayabilirler. Aynı kablolu ağlardaki “cross” bağlantı gibi.
Infrastructure

Ortada bulunan AP (Erişim noktası) diğer istasyonlarla haberleşmeyi sağlıyor. Kablolu ağlarda Hub ya da Switch bu görevi görüyordu.  Kablosuz Ağlarda GüvenlikKablosuz ağlar fizikselsel anlamda eğer gerekli güvenlik ayarları yapılmasşa güvenliksiz bir ortam içindesinizdir. Birazdan sizlerede incelemeler sırasında aktaracağım olayda da göreceksiniz.Kablosuz ağlar varsayılan ayarlarda güvenlikten yoksul bir şekilde geliyorlar. Güvenlik için ise daha çok standartlaşmış WEP (Wired Equivalent Privacy) kullanılmaktadır.

1) Authentication Metod (Doğrulama Metodu)* Open System (Açık Sistem):

Adı üzerinde güvenlik sistemi kapalı.
* Shared Key (Paylaşılmış anahtar): Şifrelenmiş belli bir anahtara sahip olan kişiler aynı güvenlik ayarlarını kendilerinde yaparak girebilir.
2) Encyrptions (Şifreleme)* 64 bit WEP (Shared Key aktifken):

5 ASCII karekter ya da 13 Hexadecimal numaradan oluşuyor
* 128 bit WEP(Shared Key aktifken): 10 ASCII karekter ya da 26 Hexadecimal numaradan oluşuyor.
Bu rakamları diğer istasyonlarda kablosuz ağ kartınızın yazılımınının güvenlik kısmına girmeniz gerekiyor. Tabi bu kadar uzun ve karışık karekterleri akılda tutmak zor olur. O yüzden Passpharase denilen kendinizin belirleyeceği kısaltılmış şifreyle otomatik olarak şifrelemeyi yapabilirsiniz. Ayrıca WPA denilen daha güvenli başka bir bir teknolojide mevcut. Ama tüm cihazlar tam olarak bu teknolojiyi desteklemiyor henüz.

3) MAC adres Filtreleme

AP’in güvenlik kısmından sadece ağınıza izin verdiğiniz kablosuz ağ bağdaştırıcıların MAC adreslerini girerek filtreleme yapabilirsiniz.

4) SSID Yayın Engelleme

AP’lerde SSID (Ağ isimleri) normal olarak direk ortama yayın yaparlar “Ben buradayım” diye. Eğer güvenlik önlemlerinizi almışsanız sorun değil. Ancak güvenliksiz bir AP her türlü saldırıya açıktır. Eğer gerekli ayar varsa, SSID’yi yayın yapmasını engelleyebilirsiniz. Böylece istasyondan bağlanacak kişi manuel olarak SSID ismini kendisi girmesi gerekecektir.

8 comments

 1. Yusuf GÖNEN dedi ki:

  Cisco AP ler arasında türkiyede en cok 1230 1240 serisi kullanılmaktadır. Burada kullanılan ap in özelliği kadar kullanılar antenin dB cinsinden değeride önemlidir. genelde 3 dB lik antenler indoor sistemler icin yeterli olabilmektedir. 24 dB lik bi antenle 42 km lik noltadan noktaya bir wireless bile kurulabilir. önemli olan kurulacak sistemin site surveyini elde yeterli
  yedek parça ile yapabilmektir.

 2. Yusuf GÖNEN dedi ki:

  Cisco AP ler arasında türkiyede en cok 1230 1240 serisi kullanılmaktadır. Burada kullanılan ap in özelliği kadar kullanılar antenin dB cinsinden değeride önemlidir. genelde 3 dB lik antenler indoor sistemler icin yeterli olabilmektedir. 24 dB lik bi antenle 42 km lik noltadan noktaya bir wireless bile kurulabilir. önemli olan kurulacak sistemin site surveyini elde yeterli
  yedek parça ile yapabilmektir.

 3. atiyus dedi ki:

  hocam harika olmuş emeğine sağlık yaaa…

 4. BAYRAM DEMİR dedi ki:

  PAYLAŞIM İÇİN ÇOK SAĞOL.ALLAH RAZIOLSUN

 5. BAYRAM DEMİR dedi ki:

  PAYLAŞIM İÇİN ÇOK SAĞOL.ALLAH RAZIOLSUN

 6. esra dedi ki:

  benim işimi görmüyo ama güzel paylaşım ;))

 7. ebrar dedi ki:

  idare eder olmuş paylaşım güzel

 8. latif dedi ki:

  hocam ellerinize sağlık.. iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir