Ubuntu’da Secure Shell’in Etkinleştirilmesi

Secure Shell (SSH), ağ üzerinden uzaktaki bir makineye erişmemizi sağlayan bir programdır. Telnet ile aynı işi görür fakat telnetden farkı daha güvenli olmasıdır. İki uç arasındaki veri iletişimi şifreli olarak gerçekleştirilir. TCP/22. porttan çalışmaktadır.

Yeni kurduğunuz Ubuntu üzerinde varsayılan olarak ssh devre dışıdır. “SSH” işlemini nasıl etkinleştireceğimizi bu yazımda anlatacağım.

Yapılması gereken ilk işlem secure shell sunucusunu makinemize kurmaktır. Bunun için “apt-get install openssh-server” komutunu çalıştıracağız. “openssh-server” makinemizde SSH sunucusu olarak çalışacak programımızın adıdır.

apt-get install openssh-server


ssh sunucusu için çalışan prosesimizin adı “sshd”. “ps ax | grep ssh” komutunu çalıştırdığımızda “sshd” prosesinin çalıştığını görmemiz gerekiyor:

Bir sonraki adım bağlantının denenmesi işlemidir. “ssh localhost” komutu ile bağlanmaya çalışacağız. Sizden belirtilen kullanıciya ait şifreyi girmeniz istenecektir.

Artık uzaktaki makinemizden Ubuntuya SSH bağlantısı gerçekleştirebiliriz. Ama Ubuntu’nun IP adresini öğrenmemiz gerekmektedir. Linux işletim sisteminde bir makinenin IP adresini öğrenmek için “ifconfig” komutunu kullanırız. Bu komut windowslarda kullandığımız “ipconfig” komutuna benzemektedir.

Son olarak uzaktaki makinenin terminal ekranı üzerinden ssh komutunu çalıştıracağız:

Görmüş olduğunuz gibi ssh bağlantısı gerçekleştirirken “ssh [email protected]″ komutunu kullandık. Bu komutta yer alan root ifadesi root kullanıcısı ile oturumun açılacağını belirtmektedir. Örneğin “zeynep” kullanıcısı ile oturum açmak isteseydik “ssh [email protected]″ komutunu çalıştıracaktık. @ işaretinden sonra belirtilen IP adresinin Ubuntuya ait (ifconfig çıktısındaki IP) olduğunu unutmayınız.

Hazırlayan: Zeynep YILDIRIM

1 comment

 1. Abdullah Ince dedi ki:

  biz ssh bağlantısıyla root hesabına giriş yapıp devam eden birkodu & işaretiyle bitirsek bile ssh bağlantımız kesildiğinde komut sonlandırılıyormuş onun için vnc sunucusunu masaüstü açılan hesaptan girip açıp 5900 numaralı porttan bağlanıp o masaüstünde uçbirim açıp kodu onun içinde çalıştırmamız gerekiyormuş……

  Tabi bu internet hızıyla sıkıntılı…

  Bizim ssh root hesabıyla girip ilgili komutun o masaüstü açılan yada çalışan hesapta çalışrmamızın bir yolu var mı? & işareti yada > /dev/tty1 falan gibi…

  Yazı burada:

  http://linuxekip.org/blog/2012/06/12/linux-ubuntu-debian-ssh-kullanimi-kurulumu-resimli-baglantida-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir