TCP/IP Modeli

OSI haricinde bir de TCP/IP modeli bulunmaktadır. Internetin temelini oluşturan protokollerden oluşmaktadır. Özetle internetin temelidir diyebiliriz. Temeli ARPANET tarafından atılmış karma ağlarda (kablolu, kablosuz) kesintisiz bir bağlantının sağlanması amaç olarak edinilmiş bir modeldir. Burada önemli olan bağlantının kesilmesi durumunda yedek yada alternatif bağlantılar üzerinden veri transferinin devam etmesidir. TCP/IP modeli 4 katmandan oluşmaktadır. Katmanlar ve katmanlarda çalışan protokoller aşağıdadır :

Şimdi sırası ile katmanları inceleyelim.

1. Network Interface Layer:

OSI’ deki Pysical ve Data-Link layer’ a denk gelmektedir. Ethernet, Frame-Relay, ATM gibi teknolojiler bu katmanda yer alır.

2. Internet Layer:

Transport katmanından gelen verilerin hedef networke sorunsuzca ulaşıp ulaşmadığından sorumludur. IP adresleri bu katmanda veriye eklenir. IP, IPSec gibi protokoller bu katmanda yer alır.

3. Transport Layer:

Iletilecek verinin ne şekilde iletildiğinden sorumludur. TCP ve UDP bu katmanın temel protokolleridir.

4. Application Layer:

Veriyi gönderecek uygulama ve kullanılan dosya formatları bu katmanda belirlenir.

Hazirlayan: Zeynep YILDIRIM

1 comment

  1. portable gas grill dedi ki:

    Just want to say what a fantastic blog you got here! I’ve been around for quite plenty of time, but now decided to show my appreciation of your work! Well done, and all the best!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir