cert1IT dünyasında kişinin uğraştığı alan ile ilgili teknik yeterliliğini ölçmek pek kolay değildir. Bu ölçümün sağlıklı yapılabilmesi için standart ve herkes için eşit olan bir sürece ihtiyaç duyulmaktadır. Kişinin çalıştığı alan ile ilgili bir takım uluslararası sertifikalara sahip olması, bütünüyle olmasa da bu sürece katkı sağlar. Uluslararası sertifikalar, özellikle içinde bulunduğumuz ve rekabetin çok fazla yaşandığı  alanlarda kişilere değer kazandırmakta, ilgili alandaki bilgi seviyesinin uluslararası geçerliliği olacak şekilde  tescillenmesi anlamına gelmektedir.

Daniel Greenspan’ın, “IT Skills  Salary” isimli rapora dayanarak kaleme aldığı yazısı[1] [2] ilgimi çektiği için sertifikasyon konusunda değişik kaynaklardan derleme yapıp sizlerle paylaşmak istedim.

11.646 tane Kuzey Amerikalı IT Profesyoneli ile yapılan anket sonuçlarına göre aşağıdaki uluslararası sertifikalar dünyanın en prestijli sertifikaları olarak kabul görmekte olup sırasıyla yıllık ortalama maaşlar $125.000 ile $90.000 arasında değişmektedir.

1.CCIE R&S: Cisco Certified Internetwork Expert Routing & Switching (Cisco)

CCIE sertifikası; network endüstrisindeki uzun yıllardan beri en prestijli sertifika olma başarısınıOkumaya devam et

Merhabalar, bu makalede linux yapılarda ether-channel  teknolojisinden nasıl faydalanabileceğimizi basitçe anlatacağım. Linux bir çok uygulamada olduğu gibi network tarafında da oldukça kabiliyetli. Tabi bu kabiliyetten fayda sağlamak için neyin nasıl yapılacağını bilmek gerekiyor.

Günümüzde açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin son derece stabil bir halde sunulması işleri çok kolaylaştırdı. Birazcık script bilgisi ile bir linux makinadan bir dedicated  router , firewall veya bir dedicated switch elde etmek mümkün. Normal servislere ilave olarak bu uygulamaları dahil etmek de mümkün.  Biraz CPU veya RAM takviyesi ile arzu edilen verimi fazlası ile veriyor.

Bu makalede kullanacağımızı linux makina CentOS olacaktır. Bu arada yeni çıkan CentOS  7 sürümünün Xen veya KVM hypervisor’ler  ile sanallaştırma işleminde yazılım maliyeti olmadan  mükemmel işler çıkardığını söyleyebilirim.

Senaryomuz sunucu üzerindeki 4 adet 1 Gbps linkten  ether-channel ile 4 Gbps elde etmek şeklinde olacak .

Ether-channel’in neden ve nasıl yapıldığını az çok biliyoruz. Linux’da da  benzer işlemi bond type interface’ler ile yapabiliyoruz ve bu işlemi channel bonding olarak adlandırıyoruz.  Nasıl yapıldığını anlatmaya başlamadan önce ether-channel’in Linux’da kullanım şekillerine teorik olarak çok kısa değinelim.

1-  High Availabity (HA) :

Amaç adı üstünde birden çok linkden maksimum availability elde etmektir. Bonding sayesinde fiziksel arayüzlerin birisinde meydana gelen sorun herhangi bir kesintiye yol açmayacaktır. Trafik bond arayüz’deki diğer fiziksel arayüzlerden akmaya devam edecektir.

Okumaya devam et

Murat KAYAPINAR: Selam.

Sadettin ŞAHİNER: Orhan selam nasılsın ? 

Orhan ERGÜN: Selam SadettinMurat iyiyim sizler ?

Sadettin ŞAHİNER: Teşekkür ederiz.

Murat KAYAPINAR: Öncelikle tebrik ediyoruz.

Orhan ERGÜN: Teşekkürler.

Murat KAYAPINAR: Senin için gurur verici bir şey. Bu başarıyı elde eden ilk ve şuan için tek Türk olman sebebiyle bizde en az senin kadar mutluyuz.

Orhan ERGÜN: Evet gurur verici ancak bir o kadarda yorucu diyelim. 

Murat KAYAPINAR: Sana sormak istediğimiz soruları derledik . Başlayalım ? 

Orhan ERGÜN: Sabırsızlanıyorum. 

Okumaya devam et

Bu makalede :
Cisco Cihazlarda DHCP
DHCP vs BOOTP
DHCP SERVER
DHCP CLIENT
DHCP OPTIONS
DHCP IP RESERVATION
Hakkında Yazicaz.

****Cisco Cihazlarda DHCP ***

Cisco cihazımız; DHcp Server,  Dhcp Client ,  Dhcp Relay Agent olabilir. DHCP Hizmeti default olarak açıktır.

conf t

no servıce dhcp

komutu ile kapatabiliriz.
Hizmet açıktır demek şuan kullanılıyor yada dinlOkumaya devam et

Merhaba Arkadaşlar. Bu röportajımı CiscoTR.COM Forum Sitemizin üyelerinden Mahir ŞENTİN (manowar_izmir) ile gerçekleştireceğiz. Kendisini çok kısa bir süre önce CCIE Routing & Switching sertifikasını kazanması sebebi ile öncelikle kendisini tebrik eder , başarılarının devamını dileriz.

CiscoTURK : Merhaba Nasılsınız?

Mahir ŞENTİN : İyiyim. Teşekkürler.

CiscoTURK : Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Mahir ŞENTİN :1979 Köln doğumluyum. Yaklaşık olarak 14 yıldır bilişim sektöründeyim. 2005 ten bu yana network  alanında profesyonel olarak çalışmaktayım. Ankara’da ki bir firmada Network Çözümleri Danışmanı olarak çalışıyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

CiscoTURK : Eğitim durumunuz nedir? Teknik lise ve ünv. bölümlerinden mi yoksa sosyal bölümlerden mi eğitim gördünüz.

Bunu şu nedenle soruyorum genel olarak kullanıcılarımızda Cisco/network ile ilgilenen kişilerin teknik lise gibi bölümlerden yetiştikleri gibi bir ön yargıları bulunuyor. Dolayısıyla bu vesileyle de kullanıcılarımızın bu düşüncesine açıklık getirmiş olalım.

Mahir ŞENTİN : Evet, sizin de söylediğiniz gibi toplumda böyle bir ön yargı bulunmaktadır. Fakat benim deneyimlerime dayanarak gözlemlediğim, nereden ve hangi bölümden mezun olduğunuzun bir önemi yok. Ben AÖF İşletme bölümü mezunuyum. Okuduğum bölümOkumaya devam et

 

IP SLA (Service Level Agreement)

Service-Level Agreement (SLA) Internet servis sağlayıcı ile abonelerinin veya IT depertmanıyla hizmet verdiği kişiler arasındaki servis kalitesi anlaşması anlamına gelmektedir.

Yaygın olarak kullanılan network SLA değerleri: (SLA değerleri verdiğiniz servis kalitesine ve kritik uygulamalara göre değişebilmektedir).

  • Network erişilebilirlik (%99.9).
  • Network performans (2 yönlü delay %95 olarak 3 sn in altında olacaktır).
  • Problemlere maximum 2 saat içerisinde müdahale edilecektir.
  • Maximum 6 saat içinde problemler çözülecektir.
  • Eğer bu değerlerin dışına çıkılırsa şu kadar ceza gibi…

Okumaya devam et

MVR (Multicast VLAN Registration)

Pim enable edilmemiş full L2 diye tabir edebileceğimiz networklerde vlan izolasyonu söz konusu iken tek bir vlandan gönderdiğiniz Multicast datasını
sadece aynı vlan içerisindeki alıcılara ulaştırabilirsiniz.Dolayısıyla vlan sayısı kadar multicast data üretmek zorundasınız veya Pim’e alternatif bir özellik kullanmalısınızOkumaya devam et