OSPF ve Loopback interface

Routing networklerde host simulasyonlari yada routing update testleri için tercih ettiğimiz yöntemlerden biri loopback adaptor kullanımıdır.Özellikle IGP topolojılerınde routing davranıslarını anlayabilmek , mevcut sistemin stabilitesini etkilemeksizin basit pre-prod senaryoları olusturmak için kullandığımımız seçeneklerden birtaneside loopback adaptor anonsudur.
OSPF networklerinde de loopback adaptor kullanımı oldukça yaygındır.Bir OSPF process i altında her bir network arayüzüne bir OSPF Network type oluşturulmaktadır.

Örneğin
Ethernet interface ospf network type       : Broadcast
Serial interface ospf network type           : Non-Broadcast
Multilink interface ospf net type              : Point-to-Point
Loopback interface ospf net type             : Loopback

Loopback network arayüzünün diğer arayüzlerden farklı olarak kendisine  ozgu bir type ı bulunmaktadır. Loopback adaptör OSPF altında özel bir işleme tabi tutulmaktadır

R2#sh ip ospf interface loopback 0
Loopback0 is up, line protocol is up
Internet Address 2.2.2.2/24, Area 0
Process ID 1, Router ID 2.2.2.2, Network Type LOOPBACK, Cost: 1
Loopback interface is treated as a stub Host

İlgili çıktıda loopback adaptor network type LOOPBACK ve hemen alt satırında davranıs seklı olarak stub HOST olarak görülmektedir.
  OSPF stub host davranışı gösteren bır arayüzün subnetmask ı ne olursa olsun /32 seklinde anons edecektir.ilgili çıktıda internet adress 2.2.2.2/24 olmasına rağmen komsu router üzerinde asağıdaki çıktı görülecektir.

2.0.0.0/32 is subnetted, 1 subnets
O       2.2.2.2 [110/11] via 192.168.1.2, 00:00:00, FastEthernet0/0

Mevcut durumun yapınızda nasıl bir probleme neden olacağını veya problem çözme sorun giderme esnasında size ne gibi zorluklar çıkarabileceğini kestirmek zor olabilir.Aslında basit ve kabuledilebilir bir durum ancak ihtiyac durumunda anonsun orjinal subnetmask ı ile yapılması kaçınılmaz olabilir.

Bunu sağlayabilmek alternatif yöntemler kullanabilirsiniz.

 1. Loopback interface altında “ip ospf network point-to-point” komutu ile network type ı değiştirilebilir.
 2. Router OSPF x process i altında “redistribute connected subnets” komutu ile E2 anonsu yapabilirsiniz (Route-map ile istediğiniz arayüzü match ettirebilirsiniz)
 3. Router OSPF x process i altında “area x range 2.2.2.0 255.255.255.0″ gibi bir parametreyle kendisine özgü subnetmask ı anons edebilirsiniz

Fatih YURTTAS

6 comments

 1. Sertan AKYÜZ dedi ki:

  Emeğine sağlık üstad.

 2. Orhan ERGUN dedi ki:

  Merhaba,

  ” OSPF stub host davranışı gösteren bır arayüzün subnetmask ı ne olursa olsun /32 seklinde anons edecektir ”

  Loopback haricinde boyle bırsey soz konusu olmaz. Herhangi bir interface connect edin ve ospf e dahil edin , ve o interfaceden neighboorship kuramyın ve stub olmasını saglayın , goreceksiniz ki /32 olarak anons edilmeyecek.

  Selamlar,
  Orhan ERGUN

 3. Fatih Yurttaş dedi ki:

  Orhan bey ;

  Öncelikle teşekkür ediyorum.Aslına bakarsanız bahsettiğiniz kısımla ilgili çıkarımı kendim yaptım.Malum kaynaklarda sebeb sonuç detaylarını bazen bulamıyoruz.Bir noktada sorum olacak Herhangi bir interface ‘i hangi parametre ile “is treated as a stub Host” özelliği kazandırılabiliyor.Sakıncası yoksa sizlerden öğrenmek isteriz.
  İyi çalışmalar dilerim.

 4. Mehmet Ceyhan YAĞLI dedi ki:

  Bir interface in “STUB HOST” gibi muamele görmesi
  —> is treated as a stub Host

  ve

  Interface in “STUB NETWORK” e bakması
  —> Link connected to: a Stub Network farklı şeylerdir.

  İkinci durumda tabiki kendi subnetini alacaktır ve makale ile ilgisi oldugunu düşünmüyorum.

  Makalede açıkca “STUB HOST” davranışı gösteren arayüz denilmiş.

  Bunun dışında herhangi bir interface e bu özelliği nasıl kazandırılır bende merakla bekliyorum.

  Mehmet Ceyhan YAĞLI
  Cisco Instructor

  1. Orhan ERGUN dedi ki:

   Merhaba,

   Daha oncede dedigim gibi stub host yanlızca loopback interface e ozgu birsey degildir. By default loopback network type’ı subnet mask bagımsız /32 olarak announce edilir. Ancak p2p numbered , unnumbered interface typeları icinde 32 mask create edilir, stub host yada host route denilir. Ancak yanlızca loopback network type’ı bu 32 olarak announce edilir.

   Mehmet Bey ayrıca guzel bir noktaya deginmis , stub host and stub link farklı seylerdir .Ancak detayını buradan yazmak icin comment kısmında yeterli yer olmayabilir.Merak eden arkadaslara blogumda bununla ilgili bir postu okumalarını onerebilirim.
   http://networkerzone.blogspot.com
   Selamlar,
   Orhan ERGUN

   1. bilal dedi ki:

    merabalar blogunuzla ilgili paylaşımları okumak isterdim bu konuyla alakalı olarak davet ederseniz sevinirim. [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir