OSI Referans Modeli

OSI, ISO (International Organization for Standardization) tarafından geliştirilmiş olup bilgisayarlar arasındaki iletişimin gerçekleştrilme prensiplerini belirliyen bir modeldir. Bir dosyayı indirdiğinizde, upload yaptığınızda bir uygulama çalıştırdığınızda, iki uç arasındaki iletişimi düzenleyen yapıdır.

Switch, router, modem, fiziksel kablolar vs. OSI ‘ nin belirli katmanlarında rol alarak sorunsuzca veri akışını gerçekleştirirler.

OSI aşağıda belirtilen 7 katmandan oluşmaktadır:

Şimdi bu katmanları detayları ile inceleyelim.

1. Pysical Katman:

OSI referans modelinin en alt katmanıdır. Veri bitlere dönüştürülerek iletilmektedir. Fiziksel kablolar, repeaterlar ve hublr bu katmanda yer almaktadır.

2. Data-Link Katmanı:

Ağ üzerindeki bilgilsayarları tanımlamak, fiziksel kabloda çarpışma olmadan veri iletimini sağlamak (CSMA/CD) ve verinin hatalara karşı kontrolünü yapmak bu katmanın görevidir.

LLC (Logical Link Control ) ve MAC (Media Access Control) olmak üzere iki at bölümden oluşur.

LLC network katmanına geçişte kullanılır. Bozulmuş olarak iletilen paketlerin tekrar gönderilmesini temel görevlerindendir. Akış kontrolünden (Flow Control) sorumludur. İletişiminde bulunan iki cihazın aynı protokoller üzerinden (ör: TCP/IP – TCP/IP) erişimini sağlar.

MAC ‘ in görevi, fiziksel katmanla iletişim kurmaktır denilebiliniz. Veriye CRC dediğimiz hata kontrol kodu, hedef ve kaynak MAC adreslerini ekleyerek fiziksel katmana bunu aktarır.

2. katmanda ethernet, token-ring, PPP, HDLC, FDDI, Frame-Relay ve ATM çalışır.

3. Network Katmanı:

IP adreslerinin görev aldığı katmandır. Ağ içerisindeki iki ucun haberleşebilmesi için kullanılır. Hedef ağa ulaşmak için en iyi yolun bulunması (routing) işlemini sağlar.

Bu katmanda çalışan protokolleri IP, RIP, ICMP, IPSec, OSPF, BGP olarak sıralayabiliriz.

4. Transport Katmanı:

Alt ve üst katmanlar arasında iletişimden sorumludur. Üst katmanlardan gelen veriyi segmentlerine ayırır. TCP, UDP, SCTP gibi protokoller bu katmanda çalışırlar. İletilecek verinin bozulmadan hedefe iletilmesi, gönderilen verinin sorunsuzca hedefe ulaşıp ulaşmadığının kontrolünün yapılması ana görevleridir.

5. Session Katmanı:

Veri alışverişindeki bilgisayarlar arasındaki oturumun açılması yada sonlandırılmasından sorumludur. SQL, NFS, NETBIOS, SIP vb gibi protokoller bu katmanda çalışır.

6. Presentation Katmanı:

Hedefe gönderilen verinin, karşı taraf için anlaşılabilir olmasını sağlar. Veri iletiminin güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için şifreleme işlemleri de bu katmanda yapılmaktadır. Örneğin gönderilen MPEG uzantılı bir resim dosyasının alıcı bilgisayar için anlaşılabilir olması için karşı bilgisauarn bu formatı desteklemesi gerekir. Bu tür işlemler bu katmanın görevidir. MPEG, JPEG, ASCII, GIF bu katmanda yer alır.

7. Application Katmanı:

Kullanıcı tarafındaki katmandır. Uygulamanın ağ üzerinde çalışmasını sağlar. Telnet, HTTP,  SNMP, FTP vb gibi uygulamalar bu katmanda yer almaktadır.

Hazirlayan: Zeynep YILDIRIM

2 comments

  1. Akın Demirci dedi ki:

    Teşekkürler Zeynep Hanım. Elinize Sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir