MAC Adresi Nedir? Media Access Control

MAC ( Media Access Control ) adresi, 48 bitten oluşan ve kartın üretimi sırasında network kartına yazılan donanımsal bir adrestir.  Networkdeki bir bilgisayara ulaşmak için sadece onun IP adresini bilmemiz yeterli degildir. IP adresine ek olarak MAC adresinin de bilinmesi gerekmektedir.


Her network kartı için ayri bir MAC adresi verilmiştir. Ağ üzerinde makinelerin iletişim kurabilmesi için hardware adresleri (MAC adresleri) tek olmak zorundadır. Mac adresleri aynı olan iki cihaz iletişim kurmaya çalıştığında tıpkı IP adreslerinde olduğu gibi başarısız olacaktır. Çünkü bu makinelerden birisi ağı göremeyecektir.


MAC ( Media Access Control ) adresleri OSI referans modelinin 2. katmanında (data-link katmanı) tanımlanmıştır. Değişik kaynaklarda Mac adresinden bahsederken “Burned-in-Address” ismi ile de karşılabilirsiniz. Çünkü üretim esnasında yazılmıştır. 48 bitlik bir adres olup, genel olarak 16′ lik sayı sisteminde ifade edilmektedirler. 48 bittin ilk 24 biti OUI  (Organizational Unique Identifier) olarak adlandırılır.Bu 24, bit kurumlara özel olup IEEE tarafından atanan bir üretici kodudur. Ikinci 24 bit ise üreticiler tarafından atanmaktadır. Genel olarak üreticiler kendi network kartlarının seri numarasını verirler.

Hazirlayan: Zeynep YILDIRIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir