IPv6 Adresleri

Evet arkadaşlar, bu yazımızda yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan, her nekadar kullanılmaya başlamasa da Routerların, yeni işletim sistemlerinin desteklediği IPv6 adreslerinden bahsedecğiz. Bu noktada ilk söylemek istediğim 32 bit olan ve decimal olarak gösterilen IPv4 adreslerine karşın, IPv6 adreslerinin 128 bit ve hexadecimal bir gösterime sahip olduğudur.

128 bitlik adresler bizlere IPv4’e göre çok yüksek sayıda ip sağlayacaktır. IPv6 bizlere toplam da 340,282,366,920,938,463,374,607,432,768,211,456 adres sağlayacaktır. Muhtemelen rakamı okuyamamışsınızdır, zaten benim de göstermek istediğim sadece çok çok fazla ip adresine sahip olacağımız ve ip sayısı ile ilgili bir sorun yaşamayacağımızdı.

Bu noktada aklıma ilk gelecek olan sanırım, 128 bitlik adresleri yazmanın gerçekten zor olacağıdır. Gerçekten de IPv4 ile karşılaştırdığımızda bu adresleri yazmak muhtemelen işkence haline dönecektir. Ancak hemen söylemek isterim ki IPv6, karmaşık bu adresleme yapısının yanında bizlere sunduğu bazı kolaylıklar ile birlikte gelmektedir.

Önce örnek bir IPv6 adresi verip devamında bu kolaylıkların ne olduğuna bakalım.

2022:00AA:0000:0000:AD10:0000:0012:1011

Evet hexadecimal olarak ve 16 bitlik 8 ayrı alan ile gösterilen IPv6 adresleri bu şekilde olacaktır. 48 bitlik MAC adreslerini bile yazarken ne kadar zorlandığımızı düşünürsek bu adresler gerçekten başımıza bela olacak gibi duruyor. Tabi burada az önce bahsettiğim bazı kolaylıklar ile bu işkenceyi biraz olsun azaltmak mümkün.

IPv6 adreslerinin gösterimi kullanımı sırasında adresleri bazı kurallar çerçevesinde kısaltarak kullanmamız mümkün. Bu kurallar kısaca şöyledir.

1. Her alanda sol taraftaki 0!lar yazılmayabilir.
2. Tamamı 0 olan alanlar hiç yazılmayabilir yani :: şeklinde geçilebilir.
3. :: bir IPv6 adresinde en fazla 1 kere kullanılır.

Bu kurallar çerçevesinde yukarıda örnek olarak verdiğimiz ipv6 adresini aşağıdaki gibi yazabiliriz.

2022:AA::AD10:0:012:1011

Birbirine eşit olan iki sayı karşılaştırıldığında, bahsettiğimiz kuralları uygulayarak kullandığımız IPv6 adreslerinin, IPv4 kadar kolay olmasa bile, rahatlıkla kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Bu kısaltmalar ile ilgili doğru ve hatalı olan bazı örnekler aşağıdaki iki tablodan incelenebilir.

Evet adres yapısını anladığımızı düşünüyorum. Hemen burada aklımıza muhtemelen subnet mask gelmiştir. Böyle bir adresin subnet maskı nasıl gösteriliyor acaba diye kendimize muhtemelen soruyoruz ve kolay olmasını umuyoruzdur. Söyleyebilirim ki gerçekten de IPv6 adreslerinin subnet maskları “/” lı olarak gösterilmektedir.

Subnet masklar ile ilgili bir güzel haber de artık IPv6 ile birlikte subnettin ile uğraşmayacak, sabit subnetmasklar kullanacak olmamızdır. Bu adreslerin ilk 64 biti her zaman network bitleri, son 64 biti ise her zaman, artık interface id olarak adlandırılacak host bitleridir.

Tabi ki summarization yine IPv6 adresleri içerisinde daha önce supernetting diye adlandırdığımız yöntem ile devam edebilecek. 64 bit olan subnetler 48 bitlik, 32 bitlik ya da 23 bitlik prefixler ile özetlenebilecek.

IPv6 adresleri ile ilgili olarak son bir nokta da adres tipleri. IPv4 içerisinde unicast, multicast ve broadcast adresler olarak bildiğimiz adreslerden broadcast adresler artık tarihe karışıyor olacak ve bunun yerine de yeni bir adres tipi olan “anycast” ile tanışacağız. Unicast ve multicast kavramlarını zaten biliyoruz ama anycast adres üzerinde biraz durmak gerekir.

Anycast adres birden fazla interfaceê atanabilen bir adresdir. Yani anycast bir adres ile aslında birden fazla interface’in aynı olan adresini kastediyor olacağız. Peki bu bize ne sağlayacak? Anycast bir adrese gönderilen bir paket, routing protokoller ile belirlenen en yakın interface üzerinden gönderilecek. Kısaca cihazlar tarafından, anycast adreslerden kendisine en yakın olan kullanılacaktır.

Anycast adrese sahip olan iki Router üzerinden internet erişimi sağlayan bir LAN düşünelim. Bu durumda LAN’daki hostlar bu iki routerdan kendisine en yakın olanı kullanarak internete erişim sağlayacak ve aslında bizim HSRP, VRRP, GLBP gibi protokoller ile yaptığımız load balancing ve redundancy’i otomatik olarak sağlayacaktır.

Unicast, Multicat ve Anycast adresleri daha sonraki yazılarda daha detaylı inceleyeceğim. Bu yazıdaki amacım sizleri IPv6 ile kısaca tanıştırmak ve IPv6 adreslerinin neye benzediğini kısaca göstermekti. Umarım faydalı olmuştur.

Hayrullah Kolukısaoğlu

2 comments

  1. ccnamcse dedi ki:

    Hocam yine engin yüreginizle paylaşım ve bilgilendirmelerinize devam ediyorsunuz.
    Dilerim Sitelerde, forumlardaki bu bilgi birikimlerinizi kitaplaştırarak sunarsınız. Hem böylece Teknoloji ve Bilişim alanında Türkçe yayınlar ve Türkçe bilişim diline de katkı sağlamış olursunuz. Tekrar Teşekkürler Hayrullah Hocam…

  2. ccnamcse dedi ki:

    Hocam yine engin yüreginizle paylaşım ve bilgilendirmelerinize devam ediyorsunuz.
    Dilerim Sitelerde, forumlardaki bu bilgi birikimlerinizi kitaplaştırarak sunarsınız. Hem böylece Teknoloji ve Bilişim alanında Türkçe yayınlar ve Türkçe bilişim diline de katkı sağlamış olursunuz. Tekrar Teşekkürler Hayrullah Hocam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir