Günlük Haberler...
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Günlük Haberler...

Ege'deki uçuşlara müdahale Genelkurmay Başkanlığı, Yunanistan'a ait uçakların, Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında uçuş yapan Türk F-16'larına dün 2 kez önleme yaptığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan ''Ege/Akdeniz

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  67

  Standart Günlük Haberler...

  Ege'deki uçuşlara müdahale
  Genelkurmay Başkanlığı, Yunanistan'a ait uçakların, Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında uçuş yapan Türk F-16'larına dün 2 kez önleme yaptığını bildirdi.

  Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan ''Ege/Akdeniz Eğitim ve Tatbikat Uçuşlarına Yunanistan'ın Müdahalesi'' başlıklı duyuruya göre, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının Ege Denizi'nin uluslar arası hava sahasında uçuş icra eden F-16 uçaklarına, Yunanistan'ın Larissa meydanından kalkan F-16 uçakları tarafından Ahikerya Adası'nın güneyinde 1 adet önleme yapıldı.

  Duyuruda, dün, Türk F-16'larına, Yunanistan'ın Larissa meydanından kalkan F-16 uçakları tarafından Sakız Adası'nın güneybatısında da bir adet önleme yapıldığı belirtildi

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  67

  Standart Kas gücüyle 13 yılda dünyayı dolaştı

  Kas gücüyle 13 yılda dünyayı dolaştı
  Londra -AA- Motorlu taşıt olmaksızın sadece kas gücüyle dünyayı dolaşan ilk insan olmak için 13 yıl önce yola çıkan İngiliz maceracı Jason Lewis, pedallı kayığıyla Londra'nın doğusundaki Thames nehrindeki Greenwich'de bir iskeleye yanaşarak, inanılması güç serüvenini tamamladı.

  Kıtalar, iki okyanus ve bir denizi kano, bisiklet, paten ve pedallı kayık ile geçmeyi başaran eski temizlik şirketi sahibi 41 yaşındaki Lewis, 13 yıl önce yola çıktığı 0 dereceli boylamın geçtiği Greenwich Meridyeni'ne ulaşarak dünya turunu tamamlamış oldu.

  13 yıllık serüveni sırasında hırsızlar, korsanlar, timsahlar, yılanlar ile mücadele etmek zorunda kalan, Mısır'da casusluktan tutuklanan, Atlas Okyanusu'nda kayığı batan, ABD'de kendisine çarpan bir otomobil yüzünden iki bacağı kırılan ve hastanede 9 ay yatmak zorunda kalan Lewis, en çok bir İngiliz pubına oturup bir bardak bira içmeyi özlediğini söyledi.

  2 hafta önce 3219 km'lik bir dağ bisikleti yolculuğundan sonra İstanbul'a ulaşan İngiliz maceracı, 12 Temmuz 1994'te Greenwich'ten başladığı seyahatinde 74 bin km katetti.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  67

  Standart

  Dünya 2029'da yok olacak
  Rus bilim adamları 2004 yılında keşfedilen asteroitin 2029 yılında dünyaya 27 bin km yakın mesafeden geçeceğini, bunun oluşturacağı hava basıncının ise Hiroşima'ya atılan atom bombasının bin katı etkiye sahip olacağını açıkladı.

  Rusya Astronomi Enstitüsü Direktörü Boris Shustov Moskova'da düzenlenen uluslararası uzay formunda yaptığı konuşmada Apophis ismi verilen asteroitin 2029 yılında dünya atmosferinden hızla geçeceğini bunun da dünya yüzeyinde çok büyük bir etki meydana getireceğini söyledi. Meydana gelecek patlamanın 1908 yılında gerçekleşen Tunguska çarpmasından daha büyük olması bekleniyor. Rusya'nın Sibirya bölgesinde meydana gelen benzer bir astroit basıncının etkisi ile 2 bin 150 km2 lik alan etkilenmiş ve büyük Sibirya ormanlarında 80 milyon ağaç yerle bir olmuştu.

  Meteorun meydana getireceği hava basıncının 10 ya da 20 megaton TNT kalıbına eşit olduğu ya da Hiroşima'ya atılan atom bombasından bin kat daha güçlü olduğu öngörülüyor. Basıncın geniş bir alanda hissedilecek 5 şiddetinde bir depreme de sebep olması tahmin ediliyor. Shustov daha önce yaptığı açıklamalarda da Apophis'in yüzde 3 ihtimalle dünyaya çarpabileceğini belirtmişti.

  Rus astronomi uzmanı astroitin Hollywood filmlerinde olduğu gibi büyük operasyonlara gerek kalmadan küçük uydularla yörüngesinin değiştirilebileceğini ifade etti. Shustov füzelerle asteroitin vurularak parçalanmasının günümüzde elde edilen teknolojiye göre öngörülmeyecek bir çözüm yöntemi olduğunu kaydederek, "On litre yakıtı olan küçük bir mikro uydu onu yolundan alıkoymaya yeter." dedi.

  Geçen ayda Peruvian bölgesine düşen bir meteor 30 metre çapında ve 6 metre derinliğinde bir çukur açılmasına neden olmuştu. Bölgeye gelen uzmanlar asteroitin parçalarını toplayarak incelemeye almışlardı.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  67

  Standart

  Gribi küçümsemeyin, ölüm getiriyor
  SAMSUN (İHA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Tanyel, dünyada her yıl 3-5 milyon kişinin enfekte olduğunu, bu enfekte sonucu 250-500 bin kişinin gripten öldüğünü söyledi.

  Kış ayının yaklaşması nedeniyle grip hastalığı hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Esra Tanyel, gribin üst solunum yolları, burun, boğaz ve bazen akciğerleri tutan bir enfeksiyon türü ve yüksek ateş, baş ağrısı ve öksürükle seyreder yaklaşık 1 hafta süren hastalık olduğunu kaydetti. Özellikle yaşlılarda gribin ateş ve hiç belli olmayan ateş, yoğun halsizlik, iştahsızlık, güçsüzlük, konfüzyon, akciğere bağlı bulgular daha sık görüldüğünü dile getiren Tanyel, "Soğuk algınlığı, ateş yok veya çok az yükselmiş burun akıntısı, gözlerde sulanma, öksürük, kırıklık, kış aylarında sık, daha hafif seyirli hastalık grip virüsleridir. Orthomyxoviridea ailesinden influenza virüsleri tip A, B ve C olarak sınıflanır. Tüm avian influenza virüsleri tip A virüsleridir. Grip solunum yolu hastalığıdır. Hastalık kişilerin hapşırması ve öksürüğü ile kirlenmiş el ve cansız yüzeyler ile bulaşır. Hastalık başlamadan 1-2 gün önce ve belirtilerden 1-2 gün sonrasında virüs burun ve boğazda bulunur. Hastalığın ortaya çıkmasında virüs
  solunum yolundaki hücrelerini enfekte eder. Hücrelerde hasar, aktivite kaybı nötrofillerin kemotaksi ve fagositozu ile alveolar makrofajların fagositik fonksiyonlarında da bozulmalar oluşturur. Klinik döneminde 3-5 gündür. Ateş, baş, kas, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kuru öksürük, gözlerde sulanma, çocuklarda ishal ve karın ağrısı yapmaktadır" dedi.

  "Dünyada her yıl 3-5 milyon kişi enfekte olurken, 250-500 bin kişi ağırlıklı yaşlı gripten ölüyor" diyen Tanyel, "Hastalık yaşlılarda daha etkilidir. Ölüm oranları daha yüksek görülmekte. 20. yüzyıldaki grip salgınları İspanyol gribi 1918-1919 dünya nüfusunun yaklaşık 1/3'i hastalığı geçirmiştir. Toplam ölüm yaklaşık 50 milyon olmuştur. Asya gribi 1957-1958 yaklaşık 1 milyon ölüm, HongKong gribinde ise 1968 yılında yaklaşık 1 milyon ölüm yaşanmıştır" şeklinde konuştu.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  67

  Standart

  TARİHTE BUGÜN

  - 7 Ekim 1926 İtalya'da Mussolini liderliğindeki faşist parti, devlet partisi olduğunu açıkladı ve her türlü muhalefet yasaklandı.

  - 7 Ekim 1928 İstanbul'da tramvay işçilerinin 8 gün süren grevi başladı.

  - 7 Ekim 1930 İngiliz Hava Gemisi R-101 Fransa'da düştü. Çok sayıda insan öldü.

  - 7 Ekim 1936 Son Osmanlı sadrazamı Tevfik Paşa İstanbul'da öldü.

  - 7 Ekim 1949 Doğu Almanya'da Demokratik Almanya Cumhuriyeti kuruldu.

  - 7 Ekim 1954 Türkiye Komünist Partisi (TKP) davasından sanık 184 sanıktan 131'i 1-10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

  - 7 Ekim 1959 El-Fetih'in kuruluş kongresi Kuveyt'te yapıldı.

  - 7 Ekim 1960 Ordu Foto Film Merkezi tarafından hazırlanan "Düşükler Yassıada'da" filmi basına gösterildi.

  - 7 Ekim 1966 İlk Türk yapımı otomobile "Anadol" adı verildi. Açılan Ad Koyma Kampanyası'na yaklaşık 86 bin kişi katılmıştı. Anadol, Türkiye'nin izlediği 'ithal ikameci sanayileşme' politikasının ilk ürünlerindendi.

  - 7 Ekim 1982 'Cats' müzikali, Broadway'de sahnelenmeye başlandı.

  - 7 Ekim 1985 Besteci, piyanist ve orkestra yöneticisi Cemal Reşit Rey öldü.

  - 7 Ekim 1987 TİP (Türkiye İşçi Partisi) ve TKP birleşti; yeni kurulan TBKP'nin (Türkiye Birleşik Komünist Partisi) Onursal Başkanı Behice Boran oldu.

  - 7 Ekim 1989 26. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Uçurtmayı Vurmasınlar" filmi 5 dalda ödül kazandı.

  - 7 Ekim 1993 Yeni Parti kuruldu.

  - 7 Ekim 1993 Malatya Milletvekili Yusuf Bozkurt Özal'ın başkanlığında "Yeni Parti" kuruldu.

  - 7 Ekim 1993 Amerikalı pop şarkıcısı Madonna, İstanbul İnönü Stadı'nda yaklaşık 50 bin kişiye konser verdi.

  - 7 Ekim 1994 Milli İrade Partisi kuruldu.

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok