Wireless Planner
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

Konu Kilitli
Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Wireless Planner

Merhaba, Tavsiye edebileceğiniz bina yada açık alan ortamlarda tasarım ve kapsamlı similatör yazılımı var mı ?

hacker-06 Guest

Standart Wireless Planner

Merhaba,

Tavsiye edebileceğiniz bina yada açık alan ortamlarda tasarım ve kapsamlı similatör yazılımı var mı ?

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Gerçek cihazları kontrol edebileceğiniz yazılımlar var ancak simülatör olarak yok bildiğim kadarıyla , tam olarak ne yapmak istiyorsunuz ?
    Mr.google knows everything , ask to him...

hacker-06 Guest

Gerçekleştirmek istediğim yada talep gelen wireless çözümlerinde öncede hangi cihazlar ile ne kadar performans alabilirim ve kapasitelerini görebileceğim 3 boyutlu yada normal tasarımlar ile kurulması gereken sistemleri önceden görmeyi istiyorum. Böyle bir yazılımın olduğunu düşünüyorum sonuçla küçük yada büyük projelerde sistemlerin tahminler üzerine kurulduğunu sanmıyorum.

Wireless hassas bir konudur önceden tahminlerle projeler yapılmaz , iç mekanda duvar kalınlıkları,diğer AP lerin yaydıkları sinyaller , kablosuz telefonlar vs hepsi wireless sinyallerini etkileyecek etmenlerdir , iki binada aynı duvar kalınlıkları bile olsa malzeme yapısından dolayı farklı sonuçlar çıkabilir , o yüzden bir program olsun ben ona göre heryere uygun projeyi çıkartıyım diye bir şey yok , projeler profesyonelce yapılacak keşifler doğrultusunda belirlenir ,bu keşifler cihazların farklı yerlere kurulup sinyal şiddetlerinin ölçülmesiyle yapılır

Tahminleri ancak dışmekan çözümlerde yapabilirsiniz , birbirini arasında engel olmadan gören yerler arasında(mesela bina çatıları) point-to-point ve point-to-multipoint uygulamaları önceden öngörebilirsiniz,bunlar için zaten hız ve mesafe bilgileri bellidir

hacker-06 Guest

Konuyu tam anlatamadım sanırım, yapmak istediğim gelişi güzel bir proje değil sadece zaman kazanmak ve görsel olarak bilgisayar ortamına aktararak kesin sonuçlar olmasa bile en azından bir taslak çıkartmak. Hassas bir konu olduğunda biriz simalatördeki hedefim duvar kalınlıklarını ve ap lerin güçlerini belirleyerek yaklaşık bir sonucu ulaşmak. Şimdi biraz daha anlatabildim sanırım ?

Ben size gelişi güzel bir projedenmi bahsettim , bu işin nasıl yapıldığından bahsettim , böyle bir program yok olsada sağlıklı olmaz zaten birtek duvar kalınlığından etkilenmiyor sinyaller , ortamdaki diğer AP lerin kanal numaralarını da bilmeniz gerekir , kısacası keşif gerektirir , yok ama illa ben lokasyona gitmiycem diyorsanız alırsınız elinize mekanın çizimini üzerinde AP ler için yerleri işaretlersiniz , tecrübeniz ve şansınız yardımcı olursa başarılı olursunuz

Bunun dışında Cisco Works yazılımıyla kurduğunuz cihazların tüm kontrolünü (kanal numarası,sinyal şiddeti vs) sağlayabilirsiniz

hacker-06 Guest

Konu hakkında bilgi sahibiyim neyin nasıl çalıştığınıda ve nasıl olduğunuda biliyorum. Burada ki tek amacım forumda ki arkadaşların böyle bir programdan haberi yada bilgisi var mı onu öğrenmekti. İşin nasıl yapıldığını size sormadım bilmiyorsanız konu hakkın da uzun cümleler ve konuyla ilgisi olmayan bilgileri yazmanızın bir anlamı yok. Böyle yapmaya devam ederseniz ne ben öğrenmek istediğimi öğrenirim nede siz moderatörlük görevinizi yapmamış olursunuz.

Ayrıca kurulmuş cihazları her türlü kontrol edebilirsiniz ve piyasada bu konuyla ilgili çok fazla programda mevcut. Benim demek istediğim binanın genel olarak çizimini yapmak ve wireless sinyallerinin sonucunu en olasıya yakın şekilde görebilmek için ( duvar kalınlığı yada boşlukları girip ) hangi bölgeleri ap ler konulursa daha fazla verim alınabilir bu konuda ki bilgileri önceden( % ? hata payı ile ) görebilme isteğimdi.

Sanırım bu konu hakkında bilginiz yok teşekkür ederim ilginizden dolayı..
    Konu hacker-06 tarafından (05.07.2009 Saat 16:10 ) değiştirilmiştir.

pedantic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

garip..son zamanlarda dikkatimi çeken üyeler moderatörlerden çok fazla şey bekliyor.Kimse kimseye yardım etmek zorunda değil.Hele Modlar hiç değil
    zaten arkadaş senin düşündüğün gibi sadece duvar kalınlığını bilmekle işin bitmiyceğini söylemiş gerçekten garip..
    Konu pedantic tarafından (05.07.2009 Saat 16:51 ) değiştirilmiştir.

Alıntı hacker-06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    büyük projelerde sistemlerin tahminler üzerine kurulduğunu sanmıyorum.
    Konuyu çok iyi bildiğiniz belli oluyor bu cümlenizden , anlamanızda sorun var ise büyük harfle yazıyım YOK ÖYLE BİR PROGRAM

Wireless konusunda bilgili olsanız zaten önceden herşeyi tahmin edebilcek belirleyebilcek bir program olamayacağını bilirdiniz ama haklısınız ben bilmiyorum siz biliyorsunuz tipik benim halkım işte herşeyi bilir

Son olarak Moderator oldum diye sizin network danışmanınız değilim burda insanlara yardım ediyorsak bu işi ve paylaşmayı sevdiğimiz içindir , ama sizin gibilerin bu forumda işi yok , konuyu kapatıyorum

x25
    x25 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Hali hazırda çalışan site larda haritalandırma ve benzeri işlemleri yapan yazılımlar mevcut içerik olarak AP lerin birbirlerine olan konumu ilişkileri chanel overlapping durumlarına karşı otomatik kanal ayarlamaları yapancı ap lerin mevcut Wirless area ya göre konumu sinyal şiddetlei bunların engellenmesi vs. vs...Ghost tun da dediği gibi bu işler profesyonel site servey uzmanları tarafında fiziksel ortamda bizzat denenerek yapılır duvar kalınlığının 50 cm olduğu bir yapıda kullanılan malzeme yoğunluğu ve yalıtım sistemi başka bir 50 cm göre farklılık göstereceği için bunun analiz edecek bir sistemle doğabilecek masrafa karşın ekstradan bir AP satmayı daha uygun görürüm

Profesyonel olarak bu işi yaptığımı söyleyebilirim keşif esnasında kullandığım program netstumbler ürün olarak Ağırlıklı cisco kullandım ekipmanlar ve ürünler Wireless Lan Controller ve WCS

Konu Kilitli