Bridge kurulumu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Bridge kurulumu

merhaba kolay gelsin ben kablosuz 2 cihazı birbiriyle köprü bağlantısı kurdum ve bunları konusturdum. ana merkezdeki cisco switchden çıkan bir port u --- tplink Access Point TP-LINK TL-WA7510N (5GHz, outdoor)--

leohazard99 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Bridge kurulumu

merhaba kolay gelsin
    ben kablosuz 2 cihazı birbiriyle köprü bağlantısı kurdum ve bunları konusturdum. ana merkezdeki cisco switchden çıkan bir port u --- tplink Access Point TP-LINK TL-WA7510N (5GHz, outdoor)-- cihazından POE yardımıyla ve portunu TRUNK olarak ayarladım .internet vereceğim karşı binayada bir modem vasıtasıyla tplink e bağlandım ve herşey normal o bağlantıyıda yine bir cisco switche verdim bu portuda TRunk .
    Sho cdp neigh. dediğimde karşı switchin bilgileri düştüğünü gördüm tabi vlanlar da var bu switchde .Ama bir türlü switche takılan PCler e İP aldıramadım .Sorun ne olabilir.
    Modem vlan bilgilerini taşıyamıyormu ?
    Modemin vlan desteği mi olması gerekir bridge bağlantısında

vlanları nasıl karşı tarafa aktarabilirim ? karşı tarafta Aramam gereken özellik nedir bunların taşınması ve pclerin ip alması için ?

Root90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Merhaba

örnek verirsek yapınız şu sekildemi

Trunk port bridge trunk port
    cisco switch---tp-linl-tplink---tplink switch

cisco switchden çıkan portu trunk yaptıktan sonra bridge olarak kullandığınız access pointlerde ip adresi verdiğiniz kısımda management vlan id si vermeniz gerekiyor cihazlara erişim için tp-link switchde trunk olarak portu ayarladıktan sonra kullanıcılara bakan portları access olarak ayarlanaız gerekiyor

management vlan cihazlara erişim için kullanacaksınız
    user vlan kullanıcılara access olarak ayarlanacak

leohazard99 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

merkez cisco switch trunk port---------POE tplink bridge 192.168.1.2 (aynı kanal ,aynı ssid)------------------------------------------------192.168.1.3 (aynı kanal ,aynı ssid) modem--------------trunkport cisco switch.

tabii PCler bu arada access olucak şekilde ayarladım ama pc ip almıyor.
    işte vlan ları ping lediğimde switchde vlanlar olduğu için pingleniyor .Ama modemin vlanları taşıyıp taşımadığını bilemiyorum ?

Root90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

mgmt vlan 2 (192.168.1.x)
    user vlan 3 (192.168.2.x) kullandıgın networkler olarak baz alırsak switchler kullandıgın router nedir sw ile baglantısı nasıl yoksa ortamda sadece 1 network mu var

+ Konuyu Cevapla