DNS (Domain Name System)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
DNS (Domain Name System)

Selamlar, oncelikle yapıyı biraz anlatayım, farklı illerde ofislerimiz var ve birbirimiz arasında vpn hattımız mevcut. merkez ofisimizde dns serverımız var. lokalde calısan programlar için iç dnsi, internet..vb uygulamalar için kendilerinde

sseren07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Arrow DNS (Domain Name System)

Selamlar,

oncelikle yapıyı biraz anlatayım, farklı illerde ofislerimiz var ve birbirimiz
    arasında vpn hattımız mevcut. merkez ofisimizde dns serverımız var. lokalde
    calısan programlar için iç dnsi, internet..vb uygulamalar için kendilerinde
    bulunan adsl hattı kullanıyorlar. yani pclerin ethetnetlerine iç ve dıs olmak
    uzere 2 dns giriyorum. iç ve dış dnsi aynı anda girdigimizde lokaldeki bir programı calıstırmak istedigimde dısarıya
    yonleniyor iç dnsi gozardı ediyor. Sadece iç Dns
    yazılıyken erişebiliyorum.fakat pc dns önbellegiğini temizliyorum ve 2 dns giriyorum, tekrar denedigimde
    cozumleme yapmıyor. 2008 dns server kullanıyorum. Sorun ne olabilir.

syslog2 Guest

sorun pc ye iki tane dns girdiğinizde yani iç ve dış dns olarak tabir ettiğiniz adresler griğnizde sizin iki tane gateway niz mi oluyoır, eğer böyle bir sey oluyorsa ,
    ozaman pc ye başlat .aşıştır cmd komut satırından

Route add 192.168.1.0 255.255.255.0 10.1.1.1

eğer pc resetten sonra yine girmek istemiyorsan

Route add -p 192.168.1.0 255.255.255.0 10.1.1.1

seklinde olur,,

tabi sorunun dns mi gatewaymi iyi analiz etmek gerekiyor.
    yani iç ve dış dns diye bir sey dsaha önce hiç duymadım.

syslog2 Guest

pardon bu sekilde olcak

route add destination mask subnetmask gateway metric cost metric interface

metric cost metric interface
    bu değerler optimal.

sseren07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Selamlar,

Aslında GW 1 tane sadece dns lerim iç ve dıs olmak uzere 2 tane. benim dns serverım baska ilde ona olasabilmem için vpn hattım ver ve bu dns serverın ipsine ulasabiliyorum. buradan benim lokalimdeki programları calıstırıyorum ama internet cıkısı için adsl hattım var ve tt nin dnslerini giriyorum. routinglerde bir sıkıntım yok. sadece iç ve dıs dnsi aynı anda pcnin ethernetine girdigimde beni lokale yonlendirmesi gerekirken dıs dnse yonlendiriyor

insertlink Guest

Alıntı sseren07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

oncelikle yapıyı biraz anlatayım, farklı illerde ofislerimiz var ve birbirimiz
    arasında vpn hattımız mevcut. merkez ofisimizde dns serverımız var. lokalde
    calısan programlar için iç dnsi, internet..vb uygulamalar için kendilerinde
    bulunan adsl hattı kullanıyorlar. yani pclerin ethetnetlerine iç ve dıs olmak
    uzere 2 dns giriyorum. iç ve dış dnsi aynı anda girdigimizde lokaldeki bir programı calıstırmak istedigimde dısarıya
    yonleniyor iç dnsi gozardı ediyor. Sadece iç Dns
    yazılıyken erişebiliyorum.fakat pc dns önbellegiğini temizliyorum ve 2 dns giriyorum, tekrar denedigimde
    cozumleme yapmıyor. 2008 dns server kullanıyorum. Sorun ne olabilir.

pc lerden dış dns diye tabir ettiğin ip yi kaldır. sadece içerdeki dns server ip si kalsın..
    içerdeki dns server üzerinde foward lookup zone kısmına öncelikle adsl dns ip sini ver. ikinci olarak genel merkezdeki dns sunucunun ip sini gir.
    secondry dns olarak kurmuşsan zaten primary den dns den iç networkdeki dns bilgisini öğrenecektir.
    böylece iç networkdeki sunuculara gitmek istediğinde senin dns soracak ve dns cache de o sunucunun bilgisi olduğu için oraya yönlendirecek adamı.
    ama pc den Google dediğinde dns server cache bakacak bende böyle bir tanım yok diyip. foward lookup zone 'dan adsl 'in dns server 'ına yönlendirecek sorguyu

+ Konuyu Cevapla