5651 Sayılı İnternet Yasası
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree2Likes
 • 1 Post By cemir
 • 1 Post By Nexus
5651 Sayılı İnternet Yasası

"aile ve sosyal politikalar bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı" adı altında geçen ama aslında 7

 1. #1
  cemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  66

  Standart 5651 Sayılı İnternet Yasası

  "aile ve sosyal politikalar bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı" adı altında geçen ama aslında 7 sayfalık tasarı metninin 5 sayfasını 5651 güncellemeleri oluşturduğundan "...kisvesi altında internet yasasını şipşak değiştirme operasyonu" diye bitirilmesi gereken bir güncelleme.

  bu sürüm dün alt komisyondan geçti. gelen yenilikler:

  - bakana ve tib başkanına doğrudan içerik çıkarma emri verme yetkisi veriliyor.

  - tib çalışanları hakkında soruşturma açmak tib başkanının iznine tabi kılınıyor.

  - yer sağlayıcılar için kullanıcı ip adreslerini saklama süresi en az 6 aydan en az 1 yıla çıkarılıyor.

  - erişim sağlayıcıları birliği diye bir kurum oluşturuluyor. içeriğe erişimi engelleme gibi işlerle parasını yine bizzat erişim sağlayıcıların ödediği bu kurul ilgileniyor. aslen tib'in yetkileri dışında kalan içerik çıkarma işlemlerinin ve altyapısının tamamı da bu birlik üzerine yıkılıyor.

  - ip ve dns engellemesine ek olarak url engellemesi getiriliyor. bu tarz bir engellemenin uygulanabilmesi için kullanıcıların internet bağlantılarının içeriğini kontrol eden sistemlerin (bkz: deep packet inspection) kullanılması gerekiyor. bunlarla erişim sağlayıcıları birliği ilgileneceğinden nasıl uygulamaya geçirileceği ve bu sistemin güveniliriliği vs devletin umru olmaktan çıkıyor.

  - kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle yapılan içerik çıkarmaları başvuruları birliğe ya da doğrudan mahkemeye yapılabiliyor. iki halde de mahkemeye ulaşan bu başvurular duruşma yapmaksızın karara bağlanıyor ve birliğe uygulatılıyor. yani eskiden savcılık ihtiyati tedbirine ya da standart bir mahkeme sürecinin kararına bağlı olan içerik çıkarma kararları çok daha rahat bir şekilde, duruşmasız bir şekilde yaklaşık 24 saat içinde uygulamaya konuyor.

  - yer sağlayıcılar için şikayetlere 24 saat içinde yanıt verme zorunluluğu getiriliyor. diğer adıyla: "twitter, facebook ve google'ı bitirme planı"

  - erişim ve yer sağlayıcıların içeriği vaktinde kaldırmama ve şikayetlere vakitli yanıt vermeme halinde gelen ceza hapis cezasından idari para cezasına çevrilmiş. ip bilgisi vermeme gibi durumlarda halen hapis cezası yerinde duruyor.

  - bakanlığa siber suçlarla savaşma yetkisi veriliyor. bundan önce devlet siber suçlarla mücadele edemiyor muydu? yargı ve kolluk yoluyla ediyordu. şimdi bu eklentiyle nsa'in patriot act'e dayanarak yaptığı hukuksuz dinlemeler gibi bakanlığın da "ama siber suçlarla savaşmamız gerekiyor mecburuz" diye yediği hukuk dışı her haltın içinden çıkabileceği bir dayanak bulunuyor.
  Nexus likes this.

 2. #2
  Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar
  1,997

  Standart

  Burak güzel bir konu paylaşım için çok teşekkürler.

  Siber savunma/savaş önümüzdeki yıllarda giderek büyüyen bir kulvar olacak gibi görünüyor. Ülkemizin profesyonel olarak bu kulvarda savunma mekanizmalarını geliştirmesi bence elzem olarak çözülmesi gereken bir eksiklik. Bu sıralar gerek devlet gerek özel sektör olsun herkesin ihtiyacı olan en önemli şey bilgi güvenliği. Çünkü bilgi kaçaklarını itibar ve para kayıpları takip ediyor.

  İnternet özellikle genç ve çocuk yaşlardaki kesim üzerinde çok etkili bir hale geldi. Gruplaşmalar , fikir ayrılıkları sonucu aşırı kutuplaşmalar, örgütlenmeler ,sosyal medya, normal hayatta toplum korkusu yüzünden ortaya çıkamayan çeşitli sapıklıkların internet ortamında çok miktarda olması .... ve sayısız bir çok etken toplum yapımızı gün geçtikçe çözmekte ve çürütmekte... Ummadığımız beklemediğimiz insanların internette neler yaptığına şaşırarak şahit oluyoruz..Artık dedikodu ve iftira meşru bir hale geldi toplumumuzda ...

  Bakıyorum face'de bir kişi babam öldü Allah rahmet eylesin diyor sonra bakıyorum bunu 30 kişi beğenmiş. Baba çocuğuna küsüyor hemen Face'de arkadaş listesinden çıkarıyor. Ne hale geldi insanların beyinleri...

  Büyük ülkelerde, bizden daha modern ülkelerde internet ortamı artık her yönü ile inceleniyor ve kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Bu iş için çok geniş teşkilatlar ve profesyonel ekipler kurulmuş durumda. Buna psikolog ve sosyologlar dahil. İnsanların hangi mevsimde hangi hava şartında hangi suçlara yöneldiğinin bile istatistikleri tutuluyor. Bir şeyi dizginleyip durduramıyor olabilirsin ama en azından yön verebilirsin mantığı ile hem net'in zararları minimum'a indirgenmeye çalışılıyor. Hem de kontrol/tedbir mekanizmaları güçlendiriliyor.

  Bizim ülkemizde bilişim konularında en büyük ilerleme ancak bilişimden gerçekten anlayan ve temelden yetişmiş kişilerin , bilişim ile ilgili kurumlarda yönetici pozisyonuna gelmesinden sonra gerçekleşecektir.


  Bilişim sektörünün işleri kolaylaştırıp hata oranını azalttığı kar oranını artırdığı herkes tarafından biliniyor ülkemizde . Ama ne yazık ki toplumda açtığı görünmez yaralar yeni yeni farkediliyor.
  cemir likes this.
  “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

 3. #3
  cemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  66

  Standart

  Çok haklısınız hocam fakat ülkemizde bildiğiniz gibi dinlenme işlerinin hepsinin yasal düzlemde olması umut edilse de,

  devletin başındakiler bile yasa dışı dinlendik diyebiliyor.daha telefon dinlemek konusunda bile kimin kimi dinlediği belli

  değilken internet verilerinin bu şekilde isp ler tarafından deep packet inspection yapılarak okunabilecek olması bir açıdanda

  düşündürücü.Tüm bunların oturtulması için çok iyi bir kontrol mekanizması olması gerektiğine inanıyorum.

  Sizin dediğiniz şey çok önemli türkiyedeki günlük internet kullanımı bir çok gelişmiş ülkeden yüksek

  fakat kullanım şekli korkunç.  Doğu illerinde 100.000 nüfusluk şehirde 500 e yakın internet kafe olurmu demeyin oluyor ve insanlar

  kuyruk oluyor isim yazdırıyorlar oturabilmek için ve bunların büyük bir bölümü kötü amaçlı kullanım.

  Aslında sorun şu diğer tüm bilişimi politika edinmiş ülkelerde ( kore ) insanları küçük yaşta internete

  başlatmadan önce internetin etiğini ve nasıl kullanılması gerektiğini anlatıyorlar,fakat ülkemizde

  çocuklar genelde internet kafelerin kötü ortamında tanışıyorlar internetle.


  Fakat mevcut yöneticiler arasında bu işle ilgilenen kişilerin bilgi birikimi dediğiniz gibi ortada

  eğer gerçekten gerçekten bilgili insanların bu kanun ve kuralları öne sürdüğünü görsek inanın

  herkesin içi çok rahat olacak.

  Beni en çok korkutan videolardan biri.


 4. #4
  ergospheremanyak isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Jul 2017
  Mesajlar
  2

  Standart

  çok doğru bir yasa bence

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok