Wireless'da 1.5 Gbit/s Hız
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree2Likes
Wireless'da 1.5 Gbit/s Hız

Broadcom, 802.11ac standardına uyumlu yeni bir çip geliştirdiğini resmen duyurdu. 802.11n teknolojisinin 3 katı hızına sahip olacak ve 5 GHz'de çalışan 802.11ac standardına uygun beşinci nesil bu çip, hacim olarak

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart Wireless'da 1.5 Gbit/s Hız

Broadcom, 802.11ac standardına uyumlu yeni bir çip geliştirdiğini resmen duyurdu. 802.11n teknolojisinin 3 katı hızına sahip olacak ve 5 GHz'de çalışan 802.11ac standardına uygun beşinci nesil bu çip, hacim olarak aynı veri aktarımı yapmasına rağmen çok daha hızlı bir şekilde veri aktarıyor. Bu şekilde wi-fi kullanımı kısalıyor ve güç tüketiminden tasarruf edilmiş oluyor. Bu çip aynı zamanda üretim teknolojisi (40nm CMOS)sayesinde 4G LTE teknolojisi kullanan ürünlerde de kullanılabiliyor. Kablosuz internet hızı, tek antenli 80MHz’lik cihazlarda 433Mbit/s ye kadar, çift antenli 160 MHz’lik cihazlarda ise 1.73Gbit/s hıza kadar çıkabilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren cihazlar 802.11ac destekli yapılmaya başlanacak ve 2016’ya kadar da bütün cihazların 802.11ac destekli olması bekleniyor.

Bu teknoloji ile uyumlu birkaç cihaz :

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Amerika ve Japonyaya hayırlı olsun 5ghz in kullanımı bizde yasak diye biliyorum askeri telsiz frekansı olduğu için
    Mr.google knows everything , ask to him...

Ülkemizde yasak diye bir durum yok. Enterferans testleri sonucu Ket yönetmeliği 2010 yılında değişti ve resmi gazetede yayınlandı.

5 GHz frekans bandı KET yönetmeliğine göre izin verilmiş durumda. Dış kullanım için 5470-5725 MHz frekans bandında 1W yayın yapılabilir. 5150-5350 frekans aralığı ise iç kullanım için, fakat maks. 200mW yayın yapılabilir.

Ayrıca cihazların dinamik kanal seçme , cıkış gücünü düşürebilme ve radar tespit gibi özellikleri olması zorunlu kılındı.
    Konu Nexus tarafından (20.03.2013 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

Evet dediğin gibi 2010 da çıkarılmış , bazı kapalı alanlarda uygulanmasına izin verilmiş , o zaman hepimize hayırlı olsun

Bence tek sıkıntı KEt standardı sağlayan cihazların üretimi. İşi zorlaştıran ise aşağıdaki kriterler :

Dinamik Frekans Seçimi veya Verici Güç Kontrol özellikleri mevcut olmalıdır.
    Bu bandda çalışan cihazlarda radar sistemlerini olumsuz etkilememek için gerekli önlemlerin alınması zorunludur.
    Ve radar tespiti

ahmeter isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Arkadaşlar merhaba,Wireless sektöründe mühendisim,dolayısıyla bilgi sahibiyim,Paylaşmak isterim.5 GHz yasak değil.Outdoor point to point ve point to multipoint kurulumlarında 5.8 GHz'e kadar izin ver.Yasaldır yani.Bir sıkıntı yok.
    İç kullanım(indoor), 2.4 GHz dir.Eğer 5GHz'lik bir cihazı içerde kullanırsanız,kullanmış olduğunuz bilgisayarlar bu cihazların yayınladığı SSID'ti algılayamayacakladır.Ayrıca bunlar daha fazla güç sarfettiği için de içerde bu frekens bandında kullanamazsınız...
    Nexus likes this.

Bu arada IDuncl hocam,TCP/IP başlığı için uygun vaktinizi bekliyorum

2010 öncesi yasaktı baştan beri yasak değildi gibi birşey söylemiyorsunuz sanıyorum ?

bu teknolojiye geçmenin bedeli olarak ya yeni pc ler ya da 5ghz destekli harici wireless kartları almak , kapalı alanda kullanmak pek mantıklı gelmedi bana , zira mesafe olarak 5ghz 2,4 e göre daha kısa ve AP ile kullanıcı arasında 1,5gb kullanmak belki lokal uygulamalar için işe yarasa da WAN tarafına çıkıldığında wan/lan uyuşmazlığından dolayı performans artışı sağlamaz , ancak dış ortamda kullanılırsa p2p yapılarda çok kullanışlı olur wan hatları kiralamak yerine yakın ofisleri bu şekilde bağlamak mantıklı olur
    Nexus likes this.

Alıntı ahmeter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada IDuncl hocam,TCP/IP başlığı için uygun vaktinizi bekliyorum
    Kısa bir süre daha bekleteceğim. Hafta sonu yazarım.

Alıntı GhoSt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2010 öncesi yasaktı baştan beri yasak değildi gibi birşey söylemiyorsunuz sanıyorum ?

bu teknolojiye geçmenin bedeli olarak ya yeni pc ler ya da 5ghz destekli harici wireless kartları almak , kapalı alanda kullanmak pek mantıklı gelmedi bana , zira mesafe olarak 5ghz 2,4 e göre daha kısa ve AP ile kullanıcı arasında 1,5gb kullanmak belki lokal uygulamalar için işe yarasa da WAN tarafına çıkıldığında wan/lan uyuşmazlığından dolayı performans artışı sağlamaz , ancak dış ortamda kullanılırsa p2p yapılarda çok kullanışlı olur wan hatları kiralamak yerine yakın ofisleri bu şekilde bağlamak mantıklı olur
    Merhabalar,
    Zaten Ptp outdoor olayı son yıllarda daha hızlı gelişme gösterdi.Hala bu sistemlere inanmayan onlarca kurum var.Adamların networklerini kilometrelerce öteye taşıyınca gözlerine inanamıyorlar.Eskiden 5GHz yasal değildi evet,ama en azından çalıştığım firma 13 yıllık bir firma ve 10 yıldır wireless işindeyiz ve de 10 yıldır yasal bu aralık.
    5 GHz, 2.4'e göre daha kısa dediniz,anlayamadım.Uzun mesafelere geçince düşük frekans işe yaramaz.2,4 lük bir cihazla universal repeater yapmadan en fazla 150 mt gidersiniz ama standart bir 5'lik outdoor cihazla ,model ve markadan markaya değişir ama kilometrelerce öteye gidersiniz.Dolayısıyla 5GHz'lik bir cihazın mesafesi 2.4'e göre daha kısa değildir.Yanlış anlamayın ama zaten böyle bir tabir olamaz.

+ Konuyu Cevapla