Default Gateway
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
Default Gateway

Arkadaşlar uzun zamndır yaşadığım bir sorunu paylaşıp çözüm aramak istiyorum, 150 den fazla internet kullanıcısı olan bir sisteme hizmet vermeyi amaçlıyordum ancak, bazı problemler yaşıyorum, sistem kurulumum aynen aşşağıdaki gibidir.

FTmicrowave isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Unhappy Default Gateway

Arkadaşlar uzun zamndır yaşadığım bir sorunu paylaşıp çözüm aramak istiyorum, 150 den fazla internet kullanıcısı olan bir sisteme hizmet vermeyi amaçlıyordum ancak, bazı problemler yaşıyorum, sistem kurulumum aynen aşşağıdaki gibidir.

görüldüğü üzere iki adsl bir routera bağlanıyor ve oradan kullanıcları kontrol etmek için bir servere gidiyor. orada router ın amacı istemcileri ras gele adsl bağlantılarından birine atamaası, bu kısmen başarılı oluyor ancak router istemcilere ipleri dağıtırken default gatewayıni hernedense 192.168.2.1 olarak tanımlıyor ve kullanıcılar internete çıkamıyor (bağzı kullanıcılar). internete çıkmak için yonlenilmesi gerekilen gatteway adresleri 192.168.2.2 ve 192.168.2.3 bunlarla kullanıcılar internete çıkabiliyorlar, ancak dediğim gibi bağzı kullanıcılarınn gateway adresleri her nedense 192.168.2.1 gibi alınıyor, ben istiyorumki otomatik olarak 1ilk 75 (192.168.2.20-95) kullanıcı 192.168.2.1 den diger kullanıcılar (192.168.2.96-254) 192.168.2.3 e yönlendirilsin. bunu nasıl yapabilirim inanın bu konuda ciddi yardıma ihtiyacım var, şimdiden çok teşekkür ederim...
    Konu FTmicrowave tarafından (08.05.2011 Saat 00:15 ) değiştirilmiştir.

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba

switch uzerinde 2 ayrı vlan yaparsın. Her bir vlana 2 ayrı ip scope tanımlarsın. routerda da PBR ile 2 vlandan istedigini adsl 1 gönderirsin default route da adsl 2 de olur dolayısıyla tarafigi bölersin.
    www.cliguru.com

soul, bu vlan ları nasıl atayacam switch üzerinden, yani ki ayrı switchmi kullan diyorsun??, scope u dhcp serverden atayacamda PBR yi biraz daha açabilirmisin?

Merhaba

2 Ayrı switch kullan demiyorum VLAN =Sanal LAN. 2 ayrı switchte kullanabilirsin eger switchlerin yönetilemiyor ise. Vlanları routerda sonlandıracaksın. PBR = Policy Base Roting dir. Bu özellik senin source bazlı routing yapmanı saglar. 10.0.0.0/24 10.1.0.0/24 2 ayrı networkun oldugunu düşün bunların istedigin adsl 1 yada 2 den cıkarabilirsin.
    www.cliguru.com

x25
    x25 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Bu arada sunucu sanki full proxy gibi Tüm trafiği üzerinden geçiriyor doğru mu ? Uygulamanın zorunluluğu mu? zorunlu değil ise Router ı switche bağlamak daha uygun olur diye düşünüyorum.ürünlerin markalarınıda verirseniz daha çabuk çözüme kavuşabilirsiniz.

evet doğru, sunucu trafik band genişliğini ve bazı portları kontrol ediyor ancak routerı sunucunun önüne yani switchin arkasına koyarsam kurduğum sunucu ip leri kontrol edemiyor, router sunucudan bağımsız ip ler dağıtıyor ve kontrolümden çıkıyor, modemler airties router zyxel, şu aralar pfsense ile yük dengeleye bakıyorum, load balance, amcacım kullanıcıları o iki gateway e randım olarak yönlendirmek,

Merhaba

Bence tasarımda sorunlar var. Bw ve port kontrollerini trafik miror ile yaparsan daha iyi olacaktır. Ayrıca random dagıtmak diye birşey olmaz çünkü packetleri bölüp gönderemezsin karşındaki cihaz seq numberları duzgun olmadıgında droplayıp geçececektir. Bunu ip bazlı yapabilirsin buda PBR ile mümkündür ancak anladığım kadarıyla elinde düzgün ekipmanlar yok. Zyxel PBR ne kadar yapar emin değilim ancak PFSense falan incelemek lazım. Son olarak bence o arada routeri cıkar PFsense yada vyatta gibi bir unix/linux sürümü ile işi çöz. Hem dhcp/firewall olsun hemde PBR yapsın bu daha mantıklı geldi bana. Proxy vs ne yapmak istiyorsan yaparsın.
    www.cliguru.com

evet sanal pfsense kurdum onun üzerinden multiwan ile çözebileceğimi düşünüyorum.

+ Konuyu Cevapla