Cisco Switch Önerisi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree1Likes
  • 1 Post By Nexus
Cisco Switch Önerisi

Arkadaşlar merhaba İşyerimiz yeni bir binaya taşınıyor ve benim kenar ve omurga switch tavsiyesine ihtiyacım var. Network altyapısını kısaca anlatayım. Bina 4 katlı bir bina toplamda personel saysı 150 kişi

med78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Cisco Switch Önerisi

Arkadaşlar merhaba

İşyerimiz yeni bir binaya taşınıyor ve benim kenar ve omurga switch tavsiyesine ihtiyacım var. Network altyapısını kısaca anlatayım. Bina 4 katlı bir bina toplamda personel saysı 150 kişi olacak.Ayrıca Ip Telefon,Ip camera ve Ip Tv sistemleri olacak.Her katta kat switchleri olacak ve omurgaya single mode fiber ile bağlanacak. Benim düşüncem Ip Telefon,Ip camera,Ip Tv ve Data hatlarının switchlerini ayrı tutmak.Kat switchleri POE özellikli olacak. Bana bu yapı üzerinden önerebileceğiniz kenar ve omurga için cisco switch ne olabilir? Benim aklımda ki kenar switch olarak 2960-x veya 2960-s serisi omurga için 3650 veya 3850 serisi düşünüyorum.

Teşekkürler

psax isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Switchleri ayırmana gerek yok. VLAN'lara bölebilirsin.
    Omurga switch için 3650, 3850 serisi uygun değil. Uplinkler hariç porları copper. Bunlar yeni ürünler fazla bilgi yok, fazla kullanan yok. Üstelik ios yerine ios-xe çalışıyor daha pişmesi gerekiyor bence.

Ben 3560e-12d yi tavsiye ederim, 12tane x2 10G portu var. twingig kullanarak 24 port ile bol bol fiber sonladırabilirsin. 128gbps switching yapıyor, çok rahat yeter.

Yine sen başkalarına danış.

med78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Tavsiyelerin için teşekkür ederim. Peki kenar switch için 2960 serisi uygun mudur?

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Bildiğim kadarı ile 3560E'lerin satışı durdu sitede end-of-life olarak görünüyor. Yerini 3750 serisi aldı.

Bu sebeple omurga olarak 3750G-12S düşünebilirsin. Kenar sw olarak da poe destekli 2960 PST serisi uygun olur.

Switching kapasitesi olarak bence her türlü yeter. Ama Poe'leri iyi hesaplamalısın ; switch'e ait total poe power swithc'e irtibatlanacak cihazların çekeceği güçten az olmamalı..
    psax likes this.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

psax isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

2960 serisi kenar switch için uygundur. E serisi X serisinden daha eski. Nexus un dediği gibi cihazın PoE ihtiyaçlarına göre cihaz seçmelisin.
    3560e güzel cihaz, 10g modülleri var ama gerçekten end-of-sale & end-of-life olmuş . Burada ayrıntıları ve ona yakın muadil cihazı var.

End-of-Sale and End-of-Life Announcement for the Cisco Catalyst 3560E-12D-E and 3560E-12D-S Switches

+ Konuyu Cevapla