Cisco 2960-S Switch, Stacking
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco 2960-S Switch, Stacking

Merhaba arkadaslar. Aranizda 2960s ile stacking teknolojisini kuran oldu mu? Su an elimizde 9 tane 2960s var. Her stack grubu farkli katlarda bulunuyor. Bunlar birbirine fiber ile baglilar. Burda onemli

gandalf_3466 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart Cisco 2960-S Switch, Stacking

Merhaba arkadaslar.

Aranizda 2960s ile stacking teknolojisini kuran oldu mu?

Su an elimizde 9 tane 2960s var. Her stack grubu farkli katlarda bulunuyor.

Bunlar birbirine fiber ile baglilar. Burda onemli iki detay full redundancy ve stacking.

Amac stack gurubundan bir switch devre disi kalirsa, forwardinge devam etmesi. Onun icin fiber baglantilari, ayni stack grubu icinde farkli switchlere baglanmis durumda.

Stacking'i hic denemedigim icin bilmiyorum. Konfigurasyon icin neleri dikkate almam lazim? Yapi olarak redundancy acisindan nasil?

topology3.jpg

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Stacking olayı tam anlamıyla yedeklilik değil . 2 tane 48 port switchi alırsın stack yaparsın mantıksal olarak 1 tane 96 port cihazın olur. Yönetimi kolay olur, tek bir cihaz gibi iki cihazı birden yönetebilirsin ve daha ucuza daha çok porta sahip cihaz almış gibi bir avantaj elde edebilirsin . Stack konfig ile 4 tane 48 port 2960s'in 192 portluk bir cihaza dönüştürüldüğünü düşünmek bence güzel . Çünkü maliyet ciddi oranda azalıyor.
    Stack grubundan bir cihaz arızalansa stack yapısı kalanlar ile çalışmaya devam edebiliyor ve stack grubu aktifken gruba yeni bir cihaz ekleyebiliyorsun.

Bir zamanlar bende araştırmıştım ama uygulamaya imkanım olmadı, aklımda kaldığı şekilde aktardım yanlış biliyorsam şimdiden özür.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

gandalf_3466 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı lDuncl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Stacking olayı tam anlamıyla yedeklilik değil . 2 tane 48 port switchi alırsın stack yaparsın mantıksal olarak 1 tane 96 port cihazın olur. Yönetimi kolay olur, tek bir cihaz gibi iki cihazı birden yönetebilirsin ve daha ucuza daha çok porta sahip cihaz almış gibi bir avantaj elde edebilirsin . Stack konfig ile 4 tane 48 port 2960s'in 192 portluk bir cihaza dönüştürüldüğünü düşünmek bence güzel . Çünkü maliyet ciddi oranda azalıyor.
    Stack grubundan bir cihaz arızalansa stack yapısı kalanlar ile çalışmaya devam edebiliyor ve stack grubu aktifken gruba yeni bir cihaz ekleyebiliyorsun.

Bir zamanlar bende araştırmıştım ama uygulamaya imkanım olmadı, aklımda kaldığı şekilde aktardım yanlış biliyorsam şimdiden özür.

Stacking hakkinda yazdiklariniza katiliyorum. Zaten butce kisitli oldugu icin bu sekilde stacking yoluna gittik. Yoksa bir adet 4500 ile isi cozebiliriz. Cunki, bazi yapilarda 48 den fazla switchporta ihtiyac duyuyorsunuz.

Redundancy icin gerekli baglantilari en uygun sekilde yapmak istiyorum. Sonucta STP uygulamasi olacak etc.

Bundan dolayi iki kat arasinda yedekli baglantili bir yapi kurmayi dusunuyorum. Fakat stackli bir yapiyla beraber calismasini merak ettigimden sordmustum. Tecrubesi olanlar yardimci olurlarsa sevinirim.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

2960-S leri hiç kullanmadım ancak Stack in temel amacı birden çok switch i tek ip ile yönetmek ve stack portlarından yüksek hızda geçiş sağlamak 32gbps ti yanlış hatırlamıyorsam.
    Yedeklilik içinde faydası vardır örneğin port-channel yaparsanız bir portu bir switch ten ötekini başka switch ten bağlarsınız master olan switch arıza yapsa da yapınız çalışmaya devam eder , 2 den fazla stack yaparken dikkat edilmesi gereken nokta 1-2-3 şeklinde bağladıktan sonra 1-3 arasıda kablo bağlayarak 2 nin arızalanması durumunda 3 stack olarak çalışmaya devam edecektir , yine aynı mantıkla 1-2-3-4 switch var ise 1 ile 4 ün bağlanması
    Stack in bir güzel tarafı da offline config yapabilme imkanı , daha sonradan ekleyeceğiniz switch in modelini belirterek portların ayarlarını yaptıktan sonra , switch sisteme dahil olduğunda otomatik olarak portlarına daha önceden yaptığınız config i çekiyor
    Mr.google knows everything , ask to him...

+ Konuyu Cevapla