C2960G-24TC-L IOS Yükleme
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
C2960G-24TC-L IOS Yükleme

Herkese merhaba, Elimde bir adet Catalyst C2960G-24TC-L switch var. Üzerinde lan based ios çalışıyor ve bu yüzden route yazılamıyor. Cisco.com'da ürün sayfasına göre bu modelin ip based ios'u yok. Bir

omergencay isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Question C2960G-24TC-L IOS Yükleme

Herkese merhaba,
    Elimde bir adet Catalyst C2960G-24TC-L switch var. Üzerinde lan based ios çalışıyor ve bu yüzden route yazılamıyor. Cisco.com'da ürün sayfasına göre bu modelin ip based ios'u yok. Bir kaç tane ios denedim fakat açılışta çakılıyor. Gigabit port ihtiyacından dolayı bu switch'i kullanmam gerekiyor. Bu model üzerinde daha önce ip based ios çalıştırabilen var mı acaba?

Teşekkürler.

gandalf_3466 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Bildigim kadariyla, 2960 serie switch'ler layer 2 dir.Yanlizca bu seride sadece static routing yapanlar varmis ama hic denemedim.

Configuring Static IP Unicast Routing
    --------------------------------------------------------------------------------
    This chapter describes how to configure IP Version 4 (IPv4) static IP unicast routing on the Catalyst 2960-S and 2960 switch. Static routing is supported only on switched virtual interfaces (SVIs) and not on physical interfaces. The switch does not support routing protocols.

Datasheet lerde bu switich in sadece lanbase calistiracagi belirtiliyor ayrica.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Alıntı omergencay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,
    Elimde bir adet Catalyst C2960G-24TC-L switch var. Üzerinde lan based ios çalışıyor ve bu yüzden route yazılamıyor. Cisco.com'da ürün sayfasına göre bu modelin ip based ios'u yok. Bir kaç tane ios denedim fakat açılışta çakılıyor. Gigabit port ihtiyacından dolayı bu switch'i kullanmam gerekiyor. Bu model üzerinde daha önce ip based ios çalıştırabilen var mı acaba?

Teşekkürler.
    Selam,

Olaya şu açıdan bakarsanız daha iyi olur.

Eğer dediğiniz gibi Cisco 2960 switch üzerinde herhangi bir şekilde "ip route" komutunu çalıştırabiliyor olsaydınız cisco 3550 veya 3560 switch'e ne gerek var ? Cisco bu switch'i niye çıkarmış piyasaya? diye bir düşünmek lazım.

LAN base (L ayer 2 ) switch olduğu için haliyle cisco bu cihazı kenar switch olarak satıyor ve kullanan herkes lan base olarak kullanıyor bu switch'i. static route yazabilmeniz için Cisco 3560 G vb layer 3 switch satın almalısınız.

Kolay gelsin.
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

Thumbs up

Alıntı Oruç Akpınar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,

Olaya şu açıdan bakarsanız daha iyi olur.

Eğer dediğiniz gibi Cisco 2960 switch üzerinde herhangi bir şekilde "ip route" komutunu çalıştırabiliyor olsaydınız cisco 3550 veya 3560 switch'e ne gerek var ? Cisco bu switch'i niye çıkarmış piyasaya? diye bir düşünmek lazım.

LAN base (L ayer 2 ) switch olduğu için haliyle cisco bu cihazı kenar switch olarak satıyor ve kullanan herkes lan base olarak kullanıyor bu switch'i. static route yazabilmeniz için Cisco 3560 G vb layer 3 switch satın almalısınız.

Kolay gelsin.
    Mecburen elimizdeki cihazları maksimum seviyede kullanmaya çalışıyoruz. Benim tek problemim cihazın çalıştığı blok ile monitoring sunucumuzun bloğunun farklı olması yüzünden cihazdan SNMP okuyamıyor oluşumdu. Bunu da böyle kullanacağız demek ki. Cevaplarınız için teşekkürler.

DrJ
    DrJ isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı omergencay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mecburen elimizdeki cihazları maksimum seviyede kullanmaya çalışıyoruz. Benim tek problemim cihazın çalıştığı blok ile monitoring sunucumuzun bloğunun farklı olması yüzünden cihazdan SNMP okuyamıyor oluşumdu. Bunu da böyle kullanacağız demek ki. Cevaplarınız için teşekkürler.

Ortamda l3 cihaz olduğunu farzediyor, kullandığınız l2 cihazın l3 cihaza bağlantısı olduğunu düşünüyorum???

bu durumda l2 cihazınıza "ip default-gateway x.x.x.x" komutu ile default route belirleyerek hedefinize ulaşabilirsiniz,

Saygılar.

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Slm 2960 ile 12.2.55 IOS ve üzerinde routing mümkündür.

SDM prefer ile kaynak ayırmanız ve sonrasında reload etmeniz gerekir.

Routing'i aktif hale getirdikten sonra vlan yapılandırarak yönlendirme yapabilirsiniz.
    Hatta statik rota tanımlayabilir ACL oluşturup uygulayabilirsiniz.

Tek problem bu işlemden sonra routing performansı çok düşük ve daha kötüsü switching performansı da düşüyor.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

Thumbs up

Alıntı DrJ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ortamda l3 cihaz olduğunu farzediyor, kullandığınız l2 cihazın l3 cihaza bağlantısı olduğunu düşünüyorum???

bu durumda l2 cihazınıza "ip default-gateway x.x.x.x" komutu ile default route belirleyerek hedefinize ulaşabilirsiniz,

Saygılar.
    Merhaba,
    Söylediğiniz gibi "ip route" yerine "ip default-gateway" komutu sonrasında izleme sistemleri switchten SNMP verilerini çekmeye başladı. Yardımınız için teşekkürler.

DrJ
    DrJ isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Rica ederiz, keyifli çalışmalar.

+ Konuyu Cevapla