Kenar Switchlerde Toplu Olarak Kullanıcı Açma
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
Kenar Switchlerde Toplu Olarak Kullanıcı Açma

Merhabalar Benim switchler üzerinde kullanıcı açamayla ilgili 2 adet sorum olacaktı Soru 1 : Bir adet bacbbone 40 adet kenar switchin olduğu bir networkte toplamda 5 kişiye switchler üzerinde kullanıcı

ester isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Kenar Switchlerde Toplu Olarak Kullanıcı Açma

Merhabalar
    Benim switchler üzerinde kullanıcı açamayla ilgili 2 adet sorum olacaktı

Soru 1 : Bir adet bacbbone 40 adet kenar switchin olduğu bir networkte toplamda 5 kişiye switchler üzerinde kullanıcı hesabı açmak istiyorum.Tüm kenar switchlere tek tek kullanıcı adı şifre yazmak yerine vtp mode server vtp mode client mantığı bir yapı var mıdır?Yani ben Backbone kullanıcıyı 1 defa tanımlasam diğer 40 kenar switchde de bu kullanıcı adı ve şifreyle Logon olabilir mi?

Soru 2: Güvenklik gerekçesiyle switch üzerinde değişiklik yapacak arkadaşlar kulllanıcı adımı ve şifremi sadece ben bilmeliyim dediğinde nasıl bir politika izlenebilir,yani nasıl server 2008 bir makinada kullanıcı ilk Logon olduğunda kendi şifresini değiştirsin gibi kural oluşturabiliyorsak switch tarafında da bu mantık bir çözüm varmıdır acaca?

Teşekkürler

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

vtp vlan bilgilerini paylaşır

Cisco ACS kurup radius/tacacs ile authentication yaptırın , merkezi yerden kontrol ve rahatlık sağlar , ACS e erişemediği durumlar içinde local user ile bağlanırsınız
    Mr.google knows everything , ask to him...

ester isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Networkte radius server var Access Point ler ekli ama switchler ekli değil nasıl ekleyebilirim acaba biraz daha konuyu açsanız olur mu?

+ Konuyu Cevapla