Cisco 4510 Supervisor SSO Redundancy
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco 4510 Supervisor SSO Redundancy

Merhaba, Backbone olarak kullandığımız Cisco 4510 switch'te 2 adet SUP-V10GE Supervisor var. Bunlar 5. ve 6. slotlarda takılı. Normalde 1 ve 2'de takılı olması gerekiyormuş. Daha önce 10. modülü kullanamadığımız

osmannuri isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Question Cisco 4510 Supervisor SSO Redundancy

Merhaba,
    Backbone olarak kullandığımız Cisco 4510 switch'te 2 adet SUP-V10GE Supervisor var. Bunlar 5. ve 6. slotlarda takılı. Normalde 1 ve 2'de takılı olması gerekiyormuş. Daha önce 10. modülü kullanamadığımız için Operating mode'u SSO'ya getirmek zorunda kaldık. Böylece 10. modülü kullanabilecektik ancak 10 GE portlarını kullanamayacaktık. Şu anda aktif süpervisor üzerinde 4 tane SFP modül girişi var. Bunları 2'si dolu. Diğer ikisine SFP modül taktığımda çalışmıyor. Standby supervisor zaten standby durumunda olduğundan onları da denediğimde çalışmadığını gördüm. Cisco 4510 üzerinde şu anda yalnızca 2 SFP modül takılı ve ben üçüncüyü çalıştıramıyorum. 3. SFP modülü çalıştırabilmek için ne yapmam gerekir?

Mod Redundancy role Operating mode Redundancy status
    ----+-------------------+-------------------+----------------------------------
    5 Active Supervisor SSO Active
    6 Standby Supervisor SSO Standby hot

Cisco#conf t
    Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.
    Cisco(config)#int gi5/5
    % WARNING: Interface GigabitEthernet5/5 is usable/operational only in 'all' or
    % 'gigabit' uplink configuration when only one supervisor is present in the
    % chassis in slot 5.
    Cisco(config-if)#

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

hb1989 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

4510R de 2 adet Sup-V10GE kullaniyorsan, slot 5 ve 6 dogru.

Sup-V10GE de 4 Adet 1GB SFP (LC) var, normal modda 4 ünüde kullanabilirsin. Ama Redundant mod da sadece 2 tanesini calistirabiliyorsun.

Gigabit Ethernet SFP Uplink Ports

The four Gigabit Ethernet uplink ports operate in full-duplex mode only. These ports use the 1000BASE-T, 1000BASE-SX, 1000BASE-LX/LH, 1000BASE-ZX, CWDM, and DWDM small form-factor pluggables (SFPs). The SFPs have LC connectors to interface with multimode fiber (MMF) and single-mode fiber (SMF) cable. For further information on SFPs, see the "SFP Guidelines" section.

When two Supervisor Engine V-10GEs are present in a Catalyst 4510R or Catalyst 4507R switch, two SFP uplinks are active on both the primary (active) and secondary (standby) supervisor engines by default, or four uplinks will be active in a nonredundant configuration.

Alıntı hb1989 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4510R de 2 adet Sup-V10GE kullaniyorsan, slot 5 ve 6 dogru.

Sup-V10GE de 4 Adet 1GB SFP (LC) var, normal modda 4 ünüde kullanabilirsin. Ama Redundant mod da sadece 2 tanesini calistirabiliyorsun.

Gigabit Ethernet SFP Uplink Ports

The four Gigabit Ethernet uplink ports operate in full-duplex mode only. These ports use the 1000BASE-T, 1000BASE-SX, 1000BASE-LX/LH, 1000BASE-ZX, CWDM, and DWDM small form-factor pluggables (SFPs). The SFPs have LC connectors to interface with multimode fiber (MMF) and single-mode fiber (SMF) cable. For further information on SFPs, see the "SFP Guidelines" section.

When two Supervisor Engine V-10GEs are present in a Catalyst 4510R or Catalyst 4507R switch, two SFP uplinks are active on both the primary (active) and secondary (standby) supervisor engines by default, or four uplinks will be active in a nonredundant configuration.

Bilgi için çok teşekkürler. Peki Standby supervisor'de 2 adet SFP aktif olarak çalışır mı? Yoksa ilki gittiğinde devreye girecek şekilde yedek mi kullanılır? Fiber konvertorle sorunsuz kullanabildiğim bir single mode fiber hattımı GLC-LH-SM sfp modüllerle çalıştırmayı denediğimde standby supervisor'un 3. slotuna takınca ışık yanmadı. Switchler üzerinde gbic modülleri installed olarak görmeme rağmen bağlantı sağlayamadım. Bir tarafta Cisco 4510R var diğer tarafta Cisco 3560G ve SFP'ler aynı model.

hb1989 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Redundant sistem kullandigin zaman, iki supervisor dada hem IOS level hemde config ler ayni olmak zorunda. Standby Sup tada 2 SFP calisiyor ve diger 2 SFP off. Yani Active Sup taki tüm durum standby icinde gecerlidir.

IOS levelları aynı ancak config'lerinin aynı olmasından kasıt nedir anlamadım. Kusura bakmayın çünkü çok fazla bilgim yok ve garip sorular soruyor olabilirim. SUP sonuçta cihazın beyni ve redundancy mode da çalışırken birisi arızalandığında diğeri otomatik görevi devralıyor. Bunun haricinde neden 2 port disable oluyor anlamadım ama öyle olması gerekir diyip geçiyorum. Configlerin aynı olmasından kasıt nedir tam olarak? Örnek veriyorum standby supervisor'ın portları ile active supervisor portları aynı şekilde mi conf. edilecek? GE 5/3 ile GE6/3'ünün aynı olması gibi bir zorunluluk yok değil mi? Standby'daki SFP portların iki tanesini şu anda kullanabiliyor olmam gerekir değil mi? Yani toplamda 4 tane SFP bağlantı yapabiliyor olmalıyım?

+ Konuyu Cevapla