Cisco Switch Etherchannel 2Gbit Baglama - Sayfa 3
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 123
Toplam 29 sonuçtan 21 ile 29 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco Switch Etherchannel 2Gbit Baglama

Linkteki mesajlar yardımcı olacaktır. http://www.ciscotr.com/forum/ccnp/63...esaplanir.html

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Linkteki mesajlar yardımcı olacaktır.

http://www.ciscotr.com/forum/ccnp/63...esaplanir.html

tergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı trunkmode Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Linkteki mesajlar yardımcı olacaktır.

http://www.ciscotr.com/forum/ccnp/63...esaplanir.html
    Anladım, o topic'i de ben açmışım zaten, tekrar okurken fark ettim

Sadece benim anlamaya calıştığım LACP ile bu hesaplama isini switch üstlenirken, PAgP ile yapmamız bize nasıl bir performans artışı sağlayabilir, bunu anlatabilir misiniz?

Teşekkürler.

Linkte Türkçe makale var , tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Cisco Switchler

Peki, tesekkurler.

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba Arkadaslar

Konu baya tartısılmıs şimdi detaylı şekilde okuma fırsatım buldum ve anladıgım kadarıyla yazayım. Bir kere trunkmoda katılmıyorum. Su kavramları iyi incelemen gerekiyor Etherchannel (Link birleştirme) - 802.3ad. - PAGP söylemiyorum gerek yok.

Etherchannel ile linkleri birleştirirsiniz. Yani 4 tane 1 g port varsa 4g olarak çalışır. Hızı değil bw den bahsediyorum. Sizin hız dediginiz tamamen serverların/storageların mbps w/r ları ile alakalı bir durum. Yok server 800 mb lik veri geliyormus falan onlar tamamen serverla alakalı etherchannel yapılmıs ise 4g olarak gelir ancak o server 800 mb yazar uzgunum networkluk birşey yok burda storage ile alakalı.

LACP gelince linkleri birleştirdik ancak loadbalance ve check istiyoruz. o zaman aktif edersiniz. Bu sayede eth/fiber linkler dahil rx tx linklerini kontrol edebilir tıpki udld gibi.

Özetle : Etherchannel + LACP = 1 g 8 adet port var ise yaklaşık 8 gb olarak çalıştırır.Load balance parametrelerini ayarlayabilirsiniz. + Yedeklilik saglar.

Diğer arkadaşın söyledigine gelince 1g geçmez diye o farklı bir durum çünkü karşıdaki cihaz port LACP den anlıyor ise ve birden fazla çıkışı var ise coklu bw alabilir. WM SAN (Storage Area Network) senaryolarında yedeklilik bu şekilde saglanır.

"one source to one destination" bu tamamen sunucularla alakalı bir durum disk kapasitesi ile alakalı bir durum. Şöyle düşünün TCP nin flow control mekanizması vardır nedir bunlar:
    1- Buffering -- senin işleyebilecegin toplam data ne kadar
    2- windowing -- senin aynı anda işleyebileceğin toplam data ne kadar
    3- Congestion Avoidance -- ornegin 100 mb buffer 10 mb window size oldugunu düşün burada ise 11 - 12 - 13 mb gönderir daha gönder yerim var der 14 - 15 dur yeter oversize oldum ben der tekrar düşer 14 - 13 tamam der bu kadar bu olayada tıkanıklık önleme denir.

Bunları neden anlattım sizin tek source ve tek destinationdan tcp three way hs yapılırken bu mekanizmalar calısıyor ve atıyorum 1 gb buffer size oluyor ve source daha fazla zaten başlamıyor kendi tutuyor. yani bu olayın switchlerin link birleştirmesi ile ilgili bir durum değil. Ancak yinede 1g data olsa bile 2 switch arasında load balance olması gerekir arkadaşımızın denediği load balance feature ise muhtemelen dst-ip olacakki bu yüzden tek porttan gönderiyor.

Saygılar
    www.cliguru.com

Evet, yapılan ayarlamaların sonucunda çok efektif bir sonuç aldığımı söyleyebilirim. src-mac şeklinde ayarlayıp, 2 tane Gbit hattı etherchannel yaptığımızda, hatlardan birini RX diğerini de TX olarak kullanıyor. Birden fazla thread açıldığında da başka bir yerden aldığım dosyalar 1. karttan, o serverdan Storage' a gönderdiğim dosyalar da 2. karttan gitti. Bu şekilde gerçekten teaming in işime yaradığını söyleyebilirim. Load-balance bu şekilde sorunsuz çalışıyor.

Önümüzdeki zamanlarda yapacağım switch leri baglama testinden sonra da sonuçları burada baylaşırım tekrar.

İyi çalışmalar.
    Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim

Tüm linklerden aynı anda iletim söz konusu olursa toplam hıza ulaşılabilir aksi takdirde tek linkin hızı esastır. Ben bu şekilde biliyordum . Soul Hocam bunu açıklayabilirseniz bizde nerede yanıldığımızı anlayalım .

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba

1 linkin tabiki hızı esastır, 1 g likten 2 g veri geçiremezsin. ancak link birleştirerek 2 linki mantıksal olarak 1 linkmiş gibi gösterebilirsin. Bence bu konuyu daha kompleks düşünmeye ve irdelemeye gerek yok yukarıda da anlattıgım gibi çalışıyor. bu konuda hız ve bw kavramları birbirine girmiş durumda.
    www.cliguru.com

Tekrar merhaba. 26. Postta gonderdigim resimdeki gibi artik server larda durum. Portlarim 1gbit. İkisini LACP Team yaptigimda bw 2gbit oluyor, ama toplamda 2gbit. Bunu yapmasaydim, serverlarla storage arasindaki hizimi w/r olarak dengede gittigini dusunelim, 1b lik portla 500mbit read, 500mbit write yapabilecektim. Yada 700 read, 300 write, sonucta sinirim 1g yi gecmeyecekti. Ancak artik durum oyle degil. Up icin 1g ve down icin 1g bw var su anda ve bu performans acisindan gercekten w/r zamanlarinin 2 kat artmasi demek benim icin.

İyi calismalar.

+ Konuyu Cevapla