Neden Cisco Switch
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
Neden Cisco Switch

Tümüyle Cisco ürünleriyle donatılmış bir ağda (Router, Switch, IP Phone), access switch olarak farklı bir üreticinin seçilmesi veya seçilmemesi için ne gibi teknik gerekçeler olabilir. Bununla ilgili görüşlerinizi ve varsa

hku
    hku isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Neden Cisco Switch

Tümüyle Cisco ürünleriyle donatılmış bir ağda (Router, Switch, IP Phone), access switch olarak farklı bir üreticinin seçilmesi veya seçilmemesi için ne gibi teknik gerekçeler olabilir. Bununla ilgili görüşlerinizi ve varsa taraflı/tarafsız bu karşılaştırmayı yapan sitelerin linklerini bildirirseniz çok sevinirim.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Topoloji,konfig görülmeden buna net birşey söylenemez ancak ben olsam tüm yapı cisco ise kenar switch i de cisco isterdim , aynı komut satırıyla tüm cihazları kontrol etmek büyük kolaylık ve hakimiyet sağlıyor ayrıca cdp ile topoloji belirlemek daha rahat oluyor , ama maliyet sıkıntısı var ise başka marka bir kenar switch in kullanılmasında pek sakınca yoktur sonuçta endüstri standartları yeterli
    Mr.google knows everything , ask to him...

hudaikoyuncu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Merhaba, senior arkadaşlar yanlış olduğum noktaları düzeltsinler lütfen.

Yedekli yapılar söz konusu ise farklı marka switchlerin desteklediği STP protokollerine bakılmalıdır. Ciscoya özgü STP varyasyonlarının olduğunu hatırlıyorum. (PVST+ gibi). Sizin topoloji de hangi Spanning Tree protokolü kullanılıyor? Cisco'ya özgü protokoller kullanılıyorsa farklı bir access switch kullanamazsınız.
    Diğer bir husus ise Cisco Discovery Protocol (CDP). Cisco'ya özgü bir protokol olduğu için takacağınız 3rd party bir switch ile CDP mesajları bir üst katmandaki switche gitmez. CDP sayesinde sh cdp neighbor detail komutunu çalıştırdığınızda interface lerinizde hangi tip cisco devicelar var, bunların IP'si ne görebilirsiniz. Yani networkünüzde bu komutları her bir cisco device'ın TELNET arayüzünde çalıştırarak uçtan uca hangi cihazların IP'sini görebilir aşama-aşama telnet çekerek işlem yapabilirsiniz. Çünkü cisco cihazlar birbirini CDP ile tanırlar.CDP'ye karşı open source standart LLDPdir. Elizndeki Cisco cihazların (en azından distribution level daki Cisco Layer-3 switchler) LLDP'yi desteklemesi iyi olurdu.(Bknz. Catalyst 4500 Series Switch Software Configuration Guide, 12.2(46)SG - Configuring LLDP)
    Cisco IP Phonelar farklı marka switchlerle desteklenir mi henüz bilmiyorum çünkü denemedim. Bildiğime göre Cisco access switch IP telefonun data ve sesi hangi VLAN'dan hangi priority değerleri ile göndereceğini CDP'yi kullanarak telefona bildirebiliyor.(Bknz http://www.cisco.com/en/US/docs/swit...guide/voip.pdf). Ama diğer marka switchlerinin de Voice VLAN desteği mevcut. Ama bu durumda, Cisco ile otomatik olarak konfigurasyonu yapılabilen Cisco IP Phone ların diğer marka swicthler kullanıldığında manuel olarak konfigure edilmesi gerekebilir. (Bu konuda bir pratik yapılmasını öneririm.)
    Günümüzdeki networklerin artık converged haline geldiğini dikkate alırsak diğer marka Layer-2 access switchlerin QoS'i desteklemesi gerekiyor. DSCP, IP Precedence, 802.1p vs.
    Cisco IP telefonlar hali hazırda PoE üzerinden (switchden güç alarak) çalışıyorsa diğer marka access switchin de PoE destekli olması gerekir.
    Diğer bir husus etherchannel (link aggregation) özelliği. Diğer marka switchlerin datasheetlerine bakarak etherchannel'ı destekleyip desteklemediğini öğrenmelisiniz.
    Access layer switchlerden bahsettiğimiz için Layer-2'den konuşuyoruz. Bu durumda EIGRP gibi routing protokol desteklerinin bu tür switchlerde olması beklenmez. Routing de bir sıkıntı da olmaz.
    Bir çok Network Monitoring Tool işlevini SNMP üzerinden götürebildiği için SNMP desteği önemli.
    Aday switchlerin Üzerinde çok gelişkin olmasa da ACL tanımlaması yapılabilmeli.
    DHCP Snooping özelliği olmalı. Ne de olsa IP alacak cihazlar bu switche bağlanacak. Yetkili olmayan DHCP sunucularının önünün kesilmesi gerekir.
    UPlink portlarında SFP seçeneğinin olması tavsiye edilir ki son kullanıcıları 100m'nin üzerinde konuşlanan Layer-3 switche bağlayabilesiniz.
    Kurum içinde video, IPTV gibi mutlicast yayın yapılacaksa IGMP Snooping özelliği olmalıdır.
    TACACS, SNMP RADIUS, NTP,VLAN, VLAN Trunking, console portu gibi özellilklerin varlığını aramalısınız.
    Yukarıda vermiş olduğum özellikler diğer marka switchlerde yer alıyorsa networkunuzde sanıyorum bir sıkıntı çekmezsiniz. Ama en doğrusu aday switchi networke bağlayıp farklı end-device (PC, IP phone) kullanarak bir kez de olsa deneme yapmanız.

Kolay gelsin.

x25
    x25 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Teknik şartname gibi olmuş

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Buna benzer şartnameler genelde Devlet kurumlarında hazırlanır ama ne hikmetse Vlan bile kullanılmaz tek kullandıkları Fiber Portlar olur. Tak çalıştır uygulaması için 2 sayfa dolusu şartname neden yazılır diye sorsanız
    belki ileride lazım olur denir. Daha lazım olduğunu görmedim.

hudaikoyuncu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Aslına bakılırsa full Cisco kullanılan bir yapıda access switchlerin Cisco seçilmemesi için hiç bir neden yok. Bir tek fiyat açısından sıkıntı varsa diğer marka switchler düşünülebilir. Ben yazımda böyle bir durumda diğer marka switch seçiminde hangi özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini belirttim. kabul ediyorum teknik bir şartname gibi olmuş. Ama Cisco aggregation ve core layer switchler ile sorunsuz çalışma isteniyorsa ne gibi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini belirttim.

Safa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı hudaikoyuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslına bakılırsa full Cisco kullanılan bir yapıda access switchlerin Cisco seçilmemesi için hiç bir neden yok. Bir tek fiyat açısından sıkıntı varsa diğer marka switchler düşünülebilir. Ben yazımda böyle bir durumda diğer marka switch seçiminde hangi özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini belirttim. kabul ediyorum teknik bir şartname gibi olmuş. Ama Cisco aggregation ve core layer switchler ile sorunsuz çalışma isteniyorsa ne gibi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini belirttim.
    kesinlikle katılıyorum tamamı Cisco olan bir networkun switchlerninde Cisco olma taraftarıyım. Kendi görüşüm olarakta belirmek istedğim tamamı Cisco olursa daha sorunsuz bir network olacağını düşünüyorum.

+ Konuyu Cevapla