Cisco 3750 GTS'te VLAN ve ADSL Cikisi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco 3750 GTS'te VLAN ve ADSL Cikisi

Merhaba; 3 katli bir binada bulunan sirketimize cisco catalayst 3750 GTS switch almayi ve 4 ayri vLAN olusturmayi planliyoruz. Her katta generic switchler var bunlar 3750'de birleşecek. 3750'nin üzerinde 4

exlipse isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Cisco 3750 GTS'te VLAN ve ADSL Cikisi

Merhaba;

3 katli bir binada bulunan sirketimize cisco catalayst 3750 GTS switch almayi ve 4 ayri vLAN olusturmayi planliyoruz. Her katta generic switchler var bunlar 3750'de birleşecek.

3750'nin üzerinde 4 ayri vlan olusturulacak Domain/DHCP/WINS sunucular ve ADSL'ler direk olarak 3750'ye bagli olacaklar. Formu biraz arastirdim benzer projeyle ilgili ancak benim soyle bir sorunum var:

VLAN'daki PC'ler DHCP Sunucu üzerinden ip alacak bunu ip-helper ile gerceklestirebiliyorum forumlarinizda konuyu güzel ornekleyen yazilar var.

Yalniz ben de 2 adet ADSL olacak vlan 10 ve 20 birinci aDSL üzerinden internete cikacaklar vLAN 30 ve 40 ise ikinci aDSL'den cikicak.
    Ayrica vLAN'lar arasi routing'te yaptirmam gerekli

Konu hakkinda bana yardimci olabilirseniz sevinirim.

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

MErhaba

3750 L3 sw olup istediklerinizin tamamını desteklemektedir. 2 adsl baglantısını farklı vlanlara alın. sonra hangi client hangi dsl den cıkacak ise ona göre vlan yapınızı oluşturabilirsiniz.
    www.cliguru.com

Yanlis switch tercih etmemis olmaya sevindim

Ancak configurasyon için yol gösterebilecek bir şekilde ufak bi tanimlama yapabilir misiniz.

aDSL'leri vlan 50 ve 60 olarak ayarladim. her vlan için interface olusturup ip atadim pc'lerin dg'sini vlan'in interface'i belirledim vlanlar arasi router için static route mi yapmaliyim? ve internete cikmalari icin nasil bi route eklemeliyim?

Bunun icin configurasyonda yardimci olabilir misiniz?

L3 cihazlar kendilerine directly connected networkler arasında routing yaparlar yani siz tanımları dogru yapmış iseniz zaten vlanlar arası routing yapabiliyor olmanız gerekiyor. internete çıkış için default route yazmanız yeterli '' ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 dslip '' gibi
    config modda
    vlan 60
    int vlan 60
    ip address ...
    no sh
    www.cliguru.com

Hocam;

Elinde 3750 ios'u var mi? GNS3 üzerinde bi ön calisma yapmaya calisacagim. Cihaz gelmeden bari bisileri test etmis olayim

gns üzerinde L3 sw çalıştıramazsın.
    www.cliguru.com

+ Konuyu Cevapla