IGMP Snooping
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
IGMP Snooping

Arkadaşlar Selam; Elimdeki Cisco Catalyst 2950 Switch ' nin herhangi bir portundan bir multicast trafik gönderip, diğer portlarından da bu networke join olup trafiği almak istiyorum. bu iş için ;

sadosan83 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart IGMP Snooping

Arkadaşlar Selam;

Elimdeki Cisco Catalyst 2950 Switch ' nin herhangi bir portundan bir multicast trafik gönderip, diğer portlarından da bu networke join olup trafiği almak istiyorum. bu iş için ;

Elimde sadece Cisco Catalyst 2950 Serisi Switch mevcut. ben bu swich üzerinde igmp snooping ' i enable ettim.3 farklı portuna da pcler bağladım.

1. porttan 224.10.10.10 multicast ip adresine trafik başlattım
    2. porttan 225.10.10.10 ip adfresine join olup trafik alıyorum.
    3. porttan ise sadece sniff alıyorum ve 3. portanda bastığım trafik gelmekte.
    bu sonuçlara bakılırsa igmp snooping çalışmıyor.

sizce bu sistem neden çalışmıyor ?
    - Switch 'de igmp snooping çalıştırmak için router gerekiyor mu ?
    - router gerekiyorsa elimde yok onun yerine linux 'da pimd yada mrouted pakaetleri işimi görürmü ?
    - tek switch bu işi yapabiliyorsa confiği ben beceremedim örnek bir config gönderirmisiniz ?
    - router ile beraber olmak zorunda ise referans alabileceğim bir link gönderirmisiniz?

cevaplar için tşkler...

expert arkadaşlar nerelerdesiniz ?

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba

Catalyst 3750 Switch Software Configuration Guide, 12.2(50)SE - Configuring IGMP Snooping and MVR [Cisco Catalyst 3750 Series Switches] - Cisco Systems

default olarak switch multicast trafiği broadcast olarak gönderir. igmp snooping yapıldığında ilgili vlan da snooping aktif ediliyor sen vlan 1 in içerisinde gidip igmp snooping dersen o portlar aynı vlandaysa trafik gelir onu kontrol edebilirmisin?

Tesekkurler
    www.cliguru.com

ben default vlan1 için igmp snooping 'i enable ettim. zaten default vlan benim için yeterli. fakat yukarıda yazmış olduğum sonuçlar ortaya çıktı. yani swich hala multicast trafiği broadcast gönderiyordu. bu arada yazmış olduğun guide göre configleri yapmıştım.

benim anlayamadığımigmp snooping için tek başına swich yeterli değil mi? illa router koymak zorundamıyım ?

Arkadaşlar sorunu ben çözdüm. Öncelikle Cisco Catalyst 2950 serisinde router olmak zorunda ki ben öyle çalıştırdım. kendi bilgisayarımı router gibi configurasyon yapıp igmp multicast ' i enable ettim. artık Switch ' in herhangi bir portundan trafik bastığımda snooping devreye giriyor.

Sisco Guest

senin sorunun gördüğüm kadarıyla Cisco 2950 serisi Switch ler igmp querier özelliğine sahip olmaması. Bunun için router gibi querier destekleyen bir cihaz kullanman gerekiyor veya switch üzerinde static olarak multicast gruplarını tanımlaman gerekli.

yasinserkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Selamlar,
    Ben de benzer bir sorun yaşıyorum. Cisco 2960 Switch'te multicast düzgün olarak çalışıyor. Multicast trafikler uygun portlara gidiyor ancak switch'in herhangi bir portuna bir ethernet kablosu taktığımda bu portta bir trafik oluşuyor ve yayın bozuluyor. Bunu nasıl engelleyebilirim.

+ Konuyu Cevapla