Switch'in HUB Gibi Çalışması
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree1Likes
  • 1 Post By GhoSt
Switch'in HUB Gibi Çalışması

Merhaba; Şöyle bir sorum olacak. Cisco switch'imizin 2 portundaki PC'lerin aynı hub'a bağlıymış gibi çalışmasını istiyorum.Yani 2 PC de birbirlerinin bütün paketlerini görecek. Bu mümkün müdür?

semihyigit isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Switch'in HUB Gibi Çalışması

Merhaba;

Şöyle bir sorum olacak. Cisco switch'imizin 2 portundaki PC'lerin aynı hub'a bağlıymış gibi çalışmasını istiyorum.Yani 2 PC de birbirlerinin bütün paketlerini görecek. Bu mümkün müdür?

Cagdas Yalman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

Merhabalar bbenim alıgılama göre bahsettiğiniz iki farklı şey. aynı hubda bağlıymış gibi derken sw üzerinde aynı vlana alınması. 2 bilgisayarın bütün paketlerini görmesi demek iser monitoring gibi alıgıladım. yapmak istediğinizi biraz daha açıklayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.
    Carpe dieM

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Öncelikle Hub ve switch in ne olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederim zira söyledikleriniz anlamsız ve saçma olmuş , birbirlerini görmesi tabirinden port mirroring olduğunu sanmıyorum , 2 port farklı vlan dalar ve haberleşemiyorlar , iki bilg ın haberleşmesi isteniyor sanırım
    Mr.google knows everything , ask to him...

dayt Guest

anladığım kadarıyla arkadaş MAC'e göre yönlendirme olmasın örneğin biri internete çıkıyor bile olsa diğer PC onun paketlerini görecek

semihyigit isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı GhoSt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle Hub ve switch in ne olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederim zira söyledikleriniz anlamsız ve saçma olmuş , birbirlerini görmesi tabirinden port mirroring olduğunu sanmıyorum , 2 port farklı vlan dalar ve haberleşemiyorlar , iki bilg ın haberleşmesi isteniyor sanırım

Arkadaşım teşekkür ederim ama kısaca switch neye göre yönlendirme yapar MAC e göre yönlendirme yapar. Hub ne yapar. Gelen veriyi MAC ine bakmadan bütün portlarına yönlendirir. 2 PC de birbirlerinin bütün paketlerini görecek cümlesinde de switchde bu durumun mümkün olmadığı çift taraflı port monitoring yapılması gereği çok açık. Şunları sorayım o zaman.Port mirroring için aynı vlanda olmaları gerekiyor sanırım. Bir de bir yerde spanning tree nin aktif olması gerektiğini okudum. Bunlar doğru mudur? Ayrıca yeterli midir?
    Konu semihyigit tarafından (23.07.2009 Saat 06:27 ) değiştirilmiştir.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

En başta çift taraflı port monitoring yapılabilirmi demiş olsanız açık olurdu

- STP nin aktif olması gerekir (cisco larda default ta açıktır)
    - SPAN (switched port analyzer) yaparken birden fazla vlan ı monitör edebilirsiniz , sniffer ın bağlı olduğu port trunk yapılır ve izlenecek vlan lar seçilir ama sanıyorum sadece cat6000/6500 serilerinde bu mümkün
    - Sniffer olarak çalışan port başka bir porttan sniff edilemez
    - İstediğiniz şey için eğer o iki bilgisayar aynı switch üzerindeyse ve aynı vlan da larsa , switch in tek portuna hub bağlayarak 2 bilg birbirinin trafiğini sniff edebilir

Linkleri incelerseniz detaylı bilgiler mevcut
    http://www.cisco.com/en/US/products/...8015c612.shtml
    http://www.cisco.com/en/US/tech/tk38...808122ac.shtml
    Nexus likes this.
    Mr.google knows everything , ask to him...

Cagdas Yalman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

monitor session 1 source interface Fa0/1
    monitor session 1 destination interface Fa0/2

komutlarını kullanabilirsin
    Carpe dieM

+ Konuyu Cevapla